Rynek tuczników: wreszcie podwyżki!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek tuczników: wreszcie podwyżki!

18.03.2022autor: Jan Bromberek

Nareszcie po długich miesiącach bardzo niskich cen wieprzowiny nadszedł przełom. Tuczniki zaczęły drożeć praktycznie z dnia na dzień. 

W zasadzie w ciągu dwóch tygodni marca ceny wzrosły o 2 zł/kg żywca i nawet 2,5 zł/kg wagi poubojowej. Niestety, nawet przy tak skokowym wzroście stawek za świnie, trudno mówić o opłacalności produkcji – na razie wzrost cen ogranicza straty, jakie hodowcy ponoszą od dłuższego czasu. Oczywiście 7 zł/kg żywca netto czy 9 zł/kg wagi poubojowej w klasie to poziom, którego nie notowaliśmy nigdy przedtem. Niestety, nadal jest to za mało, by mówić o tym, że rolnicy zarabiają na produkcji wieprzowiny. Bardzo wysokie koszty z nawiązką konsumują przychód ze sprzedaży tucznika, który obecnie sięga ponad 900 zł/sztukę netto.

Koszty nierzadko przekraczają tę wartość. Dlatego nie dziwi fakt, że mimo tak skokowego wzrostu cen świń, nie widać wzmożonego zainteresowania powrotem do tej produkcji. Według danych naszego resortu rolnictwa, w ciągu ostatniego roku z krajowej mapy producentów wieprzowiny zniknęło około 34 tys. stad. W ślad za tym pogłowie wieprzowiny jest na historycznie niskim poziomie. Podobny trend obserwujemy na Zachodzie. Tam także są kłopoty z podażą tuczników – mowa głównie o Niemczech. Ubojnie z tego kraju już kupują tuczniki np. w Belgii, a nasi importerzy, którzy dotąd ochoczo wyjeżdżali po niemieckie tuczniki nawet na zachód tego kraju, dziś są odprawiani z kwitkiem. Oczywiście, u naszych zachodnich sąsiadów ceny także wzrosły skokowo. W zasadzie dwie podwyżki w pierwszej połowie marca – najpierw o 18, a później o 25 eurocentów/kg wagi poubojowej i mieliśmy 1,75 euro/kg w klasie E. A to nie miał być koniec.

r e k l a m a
Z czego zatem wynika tak szybki wzrost? Zdaniem specjalistów głównym powodem było znoszenie obostrzeń covidowych, a co za tym idzie – przywrócenie normalności w pracy zakładów ubojowych w Niemczech. Na to nałożył się spadek pogłowia i praktycznie z dnia na dzień zaczęło w Niemczech, a także w naszym kraju brakować tuczników na ubój.

Zobacz aktualne stawki za tuczniki!

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Ceny tuczników rosną - z czego wynika wzrost? Jakie dalsze prognozy?

Ceny skupu świń od początku lutego na niemieckiej giełdzie VEZG wzrosły o ponad połowę. W ślad za tym rosną ceny w Polsce. Zdaniem analityków Credit Agricole kolejne kwartały przyniosą kontynuację wzrostu cen skupu trzody chlewnej. Z kolei ceny skupu bydła wyhamują, ale utrzymają się na wysokich poziomach.

czytaj więcej

KE dopłaci do przechowywania wieprzowiny. Rolnicy: spóźniona pomoc

Fakt, że sytuacja na rynku wieprzowiny od dłuższego czasu jest tragiczna, nie pozostaje tajemnicą dla nikogo prócz polityków. Nie reagowali oni całymi miesiącami, gdy gospodarstwa hodujące świnie przynosiły same straty. Gdy sytuacja zaczęła minimalnie się poprawiać, Komisja Europejska wreszcie zareagowała, wprowadzając dopłaty do przechowywania wieprzowiny.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)