Rynek tuczników: wreszcie coś drgnęło z cenami świń
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek tuczników: wreszcie coś drgnęło z cenami świń

16.12.2021autor: Jan Bromberek

Choć to kropla w morzu potrzeb ważne, że ceny tuczników zaczęły rosnąć. 

W połowie grudnia skupujący podobnie jak w poprzednich tygodniach poszukiwali surowca, teraz jednak inaczej niż wcześniej – byli w stanie oferować więcej za świnie. Ceny żywca z poniżej 4 zł/kg wzrosły przeciętnie do 4,4 zł/kg netto. Maksymalne stawki za tuczniki zaczynają ocierać się o 5 zł/kg żywca netto, a w rozliczeniach poubojowych stawki maksymalne przekraczają 6 zł/kg netto. Niestety, na te maksymalne ceny mogą liczyć w zasadzie tylko dostawcy tuczników tzw. fermowych. Przy mniejszych partiach świń, sprzedawanych indywidualnie, królują stawki zbliżone do wspomnianego wcześniej średniego poziomu. 
Na wyższe ceny mogą liczyć także rolnicy sprzedający żywiec wspólnie w ramach grup producentów rolnych. Tam stawki także oscylują wokół 5 zł. Podwyżki te na razie nie czynią produkcji wieprzowiny opłacalną. Gospodarze jednak liczą, że pierwsza od wielu tygodni podwyżka w Niemczech (z 1,20 euro/kg w kl. E do 1,23 euro/kg), będzie impulsem do kolejnych wzrostów. 
Analitycy studzą jednak optymizm, tłumacząc, że wzrost ten jest najprawdopodobniej związany ze wzrostem popytu na mięso w okresie przedświątecznym. Ponadto największe niemieckie ubojnie dość sceptycznie odniosły się do rekomendacji VEZG dotyczących wzrostu cen. Praktycznie w cennikach tych firm po wspomnianej podwyżce nic się nie zmieniło. Oby była to tylko zasłona dymna i ceny faktycznie w kolejnych tygodniach wzrastały. 
Analizując dane o pogłowiu świń w naszym kraju (zmierza do poniżej 10 mln szt.) jak i na zachód od naszej granicy, można sądzić, że niebawem na rynku będzie deficyt tuczników. Do tego docierają do nas sygnały o możliwych większych zamówieniach wieprzowiny z Chin, co również może zwiastować kolejne podwyżki.



Zobacz aktualne stawki za tuczniki!

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

UOKiK – dwie sieci i kilka zakładów zmieniło praktyki dot. zakupu mięsa/świń ze stref ASF

Według wyników kontroli UOKiK sieci handlowe i duże zakłady mięsne bez uzasadnionego powodu nie odmawiały przyjmowania mięsa ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach ASF. Jednak dwie sieci zmieniły swoje praktyki po interwencji prezesa UOKiK.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Najniższe pogłowie trzody chlewnej od 70 lat! Jakie prognozy na 2022 r.?

To był bardzo ciężki rok dla hodowców trzody chlewnej. Wysokie koszty produkcji oraz epidemia ASF doprowadziły do spadku pogłowia, do poziomu najniższego od 70 lat. Jaki będzie przyszły rok? Zdaniem ekspertów jest światełko w tunelu.

czytaj więcej
Rynek świń

Będzie przełom na rynku wieprzowiny?

Zdaniem analityków rynków rolnych z Credit Agricole przyszły rok przyniesie wzrost cen skupu trzody chlewnej. Pod koniec 2022 r. cena skupu powinna wynieść 5 zł za kilogram. Tymczasem sytuacja jest bardzo zła i drastycznie wpływają na nią rosnące koszty produkcji.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)