Rynek tuczników: produkcja nadal poniżej kosztów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek tuczników: produkcja nadal poniżej kosztów

21.01.2021autor: Jan Bromberek

Koszmar na rynku tuczników nadal trwa. Bardzo niskie ceny skupu nie pokrywają rosnących kosztów produkcji. A co najgorsze, brakuje wyraźnych sygnałów, które mogłyby świadczyć o rychłej poprawie sytuacji.

Pierwsze tygodnie nowego roku nie przyniosły na razie radykalnych zmian. Ceny na poziomie 3,2 do 3,8 zł/kg żywca, czy niespełna 4,9 zł/kg w rozliczeniach poubojowych to nadal bardzo mało. Wprawdzie w połowie stycznia skupujący podnieśli cenniki, przeważnie o 10 gr/kg wagi żywej, niestety, w kolejnych dniach brakowało kontynuacji tego trendu. Pośrednicy i ubojnie mówią wprost – brakuje impulsu z Zachodu Europy do podwyżek.

U naszych zachodnich sąsiadów, zgodnie z tym, co podaje VEZG, nadal występuje nadwyżka podaży tuczników, choć ta górka z tygodnia na tydzień się zmniejsza. W drugim tygodniu stycznia, wg danych VEZG, w Niemczech do uboju było o ok. 2% mniej tuczników niż tydzień wcześniej, ale nadal jest to dużo więcej, niż wynosi przeciętna liczba tygodniowych ubojów u naszych zachodnich sąsiadów. Co ciekawe, na naszym rynku o nadmiarze tuczników w zasadzie nie ma mowy. Zakłady wręcz poszukują towaru, niestety, nie są gotowe płacić więcej. Ostatnie delikatne podwyżki mogą świadczyć o tym, że tuczniki za Odrą dla naszych krajowych odbiorców są trudniej dostępne – przecież gdyby bez przeszkód można było tam uzupełnić potrzeby surowcowe, nikomu w kraju nie przyszłoby nawet do głowy, płacić więcej lokalnym dostawcom.

U nas bowiem nikt nie myśli o tym, czy producenci przetrwają kryzys, ubojnie wiedzą, że rolnicy, szczególnie ci, produkujący w cyklu zamkniętym, są pod ścianą i muszą oddać żywiec niemal za darmo. Niestety, coraz więcej gospodarzy rezygnuje już nawet z produkcji w cyklu zamkniętym, co potwierdzają firmy skupujące maciory. Tych w skupach ostatnio towaru jest bardzo dużo, a ich ceny oscylują wokół minimalnego poziomu 2 zł/kg żywca. Oczywiście, ceny zarówno macior, jak i tuczników dotyczą stref bez ograniczeń w sprzedaży związanych z ASF. Na terenach stref czerwonych czy niebieskich te strasznie niskie stawki są jeszcze niższe, osiągają nawet 50 do 70 gr/kg żywca. jbr


Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dla rolnika z Pokajewa chów tuczników nadal jest opłacany

Gdy słyszymy rozmowy o opłacalności chowu trzody chlewnej, to najczęściej, że ten kierunek produkcji charakteryzuje się świńskimi górkami i dołkami. I taka jest prawda, ale rzadko słyszymy, że jeśli na opłacalność spojrzymy w dłuższej perspektywie i uwzględnimy skalę produkcji, to możemy, a nawet powinniśmy, mówić, że ten kierunek jest opłacalny także w czasach wszechobecnego ASF. Takiego zdania jest przynajmniej Mateusz Ruszczyński z Pokojewa.

czytaj więcej
Aktualności

Jakie firmy będą prowadzić utylizację padłych zwierząt w 2021?

ARiMR podpisała umowę na usługi utylizacyjne w 2021 r. z 10-cioma firmami. Sprawdź listę zakładów i co się zmieni w 2021 r.! 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)