Rynek tuczników jak zamurowany. Ceny skupu na tragicznie niskim poziomie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek tuczników jak zamurowany. Ceny skupu na tragicznie niskim poziomie

18.11.2021autor: Jan Bromberek

Upływają kolejne tygodnie, a na rynku świń jak nie było widać poprawy sytuacji, tak nie widać. Ceny skupu tuczników cały czas utrzymują się na tragicznie niskim poziomie, który w żaden sposób nie pokrywa kosztów produkcji.

Przeciętna cena tuczników poniżej 4 zł/kg żywca, czy mniej niż 5 zł/kg w wadze poubojowej dziś nie cieszy chyba nikogo. Nawet dostawy większych partii towaru nie gwarantują, że wspomniane bariery uda się przekroczyć. Skupujący mają wymówkę, że w Niemczech od tygodni niezmienne jest 1,2 euro/kg w klasie E, więc jak tu płacić wyższe stawki. Oczywiście, w kraju zdarzają się rodzynki, które płacą rolnikom jak na te czasy bardziej przyzwoite pieniądze, ale przy obecnych kosztach nawet pozostające w sferze marzeń 5 zł/kg żywca nie zapewni opłacalności.

Efekt jest taki, że obecnie z mapy naszego kraju znikają gospodarstwa trzodowe. Z relacji przedstawicieli firm paszowych wynika, że decyzję o likwidacji produkcji podejmują coraz to więksi hodowcy. Według statystyk na koniec 2021 roku pogłowie świń spadnie znowu poniżej 10 mln, a pogłowie loch poniżej 700 tys. szt. Wygląda więc na to, że niebawem tuczniki u nas pozostaną tylko u najwytrwalszych producentów. A symptomów rychłej poprawy nie widać. Nie widać bowiem szczególnego ożywienia popytu eksportowego dla europejskiej wieprzowiny, głównie ze strony Chin.

Do naszego kraju za to napływa cały czas tanie mięso, czy to z Hiszpanii, czy Danii. Oczywiście, nasi przetwórcy zdecydowanie chętniej sięgają po mięso z zagranicy niż po nasze krajowe. Jest to znany paradoks, ale pozostaje wiecznie aktualny. Wprawdzie głośno mówi się o tym, że odbudowa produkcji świń w Chinach nie do końca idzie po myśli tamtejszych władz, a ASF w Państwie Środka znowu dał o sobie znać, to jednak trudno dziś jednoznacznie stwierdzić, czy przełoży się to na wyższe ceny w Europie. 

r e k l a m a

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!


autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Chiński rynek wieprzowiny – spada import, rośnie samowystarczalność

Jak podaje Jacek Strzelecki import wieprzowiny do Chin spada. Kraj staje się pod względem produkcji tego mięsa coraz bardziej samowystarczalny. Nie wróży to nic dobrego dla europejskiego rynku i cen... 

czytaj więcej

Czy z powodu nieopłacalności znikną kolejne stada trzody?

W tym roku odnotowaliśmy rekordową liczbę ognisk ASF u świń. Na koniec października mieliśmy ich aż 119. Bardzo ważne jest możliwie jak najszybsze zidentyfikowanie zakażonego gospodarstwa, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa i stratom z tym związanym.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Północne Niemcy: pierwsze ognisko ASF na fermie świń

Jak dotąd Meklemburgia-Pomorze Przednie była wolna od pomoru - nie odnotowano ASF ani u dzików, ani u świń domowych. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)