Rynek tuczników: dramatu ciąg dalszy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek tuczników: dramatu ciąg dalszy

04.12.2020autor: Jan Bromberek

Niestety nie ma pozytywnych wieści z rynku wieprzowiny. Tuczniki pozostają bardzo tanie, jedynie oczekiwanie na odbiór gotowych sztuk nieco się skraca.

Marna to pociecha dla rolników, którzy na każdej sztuce tracą duże pieniądze – te straty na dziś przekraczają mocno 100 zł. Na razie są one pokrywane z oszczędności, jednak te kurczą się w zastraszającym tempie, bowiem jeszcze szybciej rosną koszty produkcji – z dnia na dzień drożeje śruta sojowa, mocno podrożały przez to koncentraty, a także zdecydowane podwyżki odnotowaliśmy na rynku zbóż paszowych. Te ostatnie kosztują więcej na skutek wzmożonego eksportu. Niestety ceny tuczników są tak niskie, że obecnie nie wystarczają już nawet na pokrycie kosztu wyprodukowania prosięcia i paszę na tucz.

3,5 zł/kg żywca to ceny maksymalne, po których coraz trudniej zbyć tuczniki. Ubojnie wiedzą, że rolnik nie ma wyjścia i musi sprzedać, bo kolejne dni oczekiwania na odbiór to zużyta pasza i tuczniki ponad wagowe – dlatego mogą tak łatwo sterować ceną. Niewielkim pocieszaniem jest fakt, że jak się nieoficjalnie dowiadujemy nieco hamuje import tuczników zza Odry. Może mieć to związek z tym, że w Niemczech większość ubojni obecnie działa pełną parą, czyli zwyczajnie dla polskich odbiorców już nie ma tyle towaru. I tutaj trudny do zrozumienia fakt – krajowe Inspekcja Weterynaryjna podaje oficjalne dane, że do Polski mniej świni wjeżdża niż opuszcza nasze granice. Natomiast z relacji świadków, jak i pracowników wielu ubojni wiemy, że zachodnie tuczniki nierzadko wypychały krajowe, z linii ubojowych. Są zakłady, które w końcu listopada w ogóle nie kupowały tuczników od krajowych dostawców, a cały surowiec sprowadzały z Niemiec – po kilka tysięcy sztuk dziennie.

Trudno w takiej sytuacji liczyć na podwyżki. A tych raczej w najbliższych dniach nie będzie. Niemiecka duża giełda na kolejny tydzień utrzymała najniższą w historii stawkę na tuczniki – 1,19 euro/kg w klasie E. A wiemy, że nasi skupujący w takiej sytuacji mogą jedynie stawki obniżyć, do podwyżek impuls musiałby być gigantyczny. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niemcy – Chiny – co z eksportem wieprzowiny?

Niemieckie ministerstwo rolnictwa kontynuuje rozmowy z Chinami na temat złagodzenia zakazów dotyczących eksportu mięsa wieprzowego. Zakaz trwa od września, a ceny na niemieckiej giełdzie mają przełożenie na nasze, polskie. 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła – pną się w górę

W zeszłym tygodniu zastanawialiśmy się czy to możliwe, że polski rynek wszedł w fazę systematycznych zimowych wzrostów. W tym tygodniu zakłady potwierdzają dalsze wzrosty. Zobaczcie najnowsze notowania – jest coraz lepiej!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)