Rynek tuczników: ceny wreszcie drgnęły!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek tuczników: ceny wreszcie drgnęły!

18.08.2022autor: Jan Bromberek

Na rynku wieprzowiny pojawiło się światełko w tunelu dla producentów trzody. 

W drugiej dekadzie sierpnia ceny zaczęły rosnąć, a głównym impulsem do wzrostów stawek za tuczniki była oczywiście niemiecka giełda VEZG. Na naszym krajowym rynku już pod koniec lipca dało się zauważyć nerwowość skupujących, wywołaną brakami surowca. Jednak nie skłaniało ich to do podwyżek – nikt nie chciał płacić więcej niż ok. 6,5 zł/kg żywca czy 8,7 zł/kg wagi poubojowej w klasie E. Niektóre zakłady na przełomie lipca i sierpnia, nie mogąc zdobyć surowca, decydowały się na delikatne podwyżki, jednak rzadko można było uzyskać stawki zbliżone do 7 zł/kg żywca.

Nadejście bardziej znaczących podwyżek wisiało w powietrzu. Pierwsze oznaki było widać w licytacjach na tzw. małej giełdzie ISW. Tam po wielu tygodniach przestoju w handlu, nagle popyt się ożywił, a ceny z notowania na notowanie rosły tak, że w połowie sierpnia uplasowały się na poziomie 2,11 euro/kg w klasie E. Kilka dni wcześniej VEZG umocniło niemiecką cenę tuczników do 1,93 euro/kg w klasie E. Spowodowało to, że w naszym kraju ceny tuczników przekroczyły barierę 7 zł/kg żywca, a lokalnie można uzyskać nawet 7,6 zł/kg. Co więcej, skupujący wskazują, że kolejne tygodnie przyniosą kolejne podwyżki. I tutaj zdaniem masarni i ubojni czai się inne niebezpieczeństwo.

Drożejące tuczniki to coś nieuniknionego, bo na rynku surowca jest mało. Trudno go przywieźć z zagranicy – w Niemczech produkcja spada do poziomów niespotykanych od lat, Duńczycy coraz lepiej radzą sobie na rynku eksportowym. Hiszpanie już kilka tygodni temu „wypchnęli” do naszego kraju zbędne mięso, którego nie wysłali na Daleki Wschód. Zatem deficyt surowca jest spory, więc i ceny muszą być wyższe. Tylko czy te stawki zaakceptują konsumenci, którzy i tak już narzekają na zbyt wygórowane ceny mięsa i wędlin. Może za chwilę się okazać, że mięso jest zbyt drogie i spadający popyt nie pozwoli na kolejne podwyżki. A te dla rolników mogą się okazać zbawienne w obliczu cały czas rosnących kosztów produkcji.
autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Jak muzyka wpływa na świnie? Trwają badania belgijskich naukowców

Flamandzki rolnik próbuje dowieść, że świnie reagują na muzykę. Co więcej, mają także swoje preferencje muzyczne. Choć teza rolnika wywołuje uśmiech na twarzy, to została przyjęta przez zespół badaczy z Belgii, którzy przyznają, że niektóre dźwięki wpływają na zachowanie zwierząt i możliwe, że muzyka może mieć ten sam efekt. Jakiej muzyki świnie nie lubią, a jaka sprawia im radość?

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Jak przetrwać kryzys? Może postawić na świnie rasy puławskiej?

Producenci żywca wieprzowego przywykli do dołków i górek świńskich, ale ostatnie lata dały w kość nawet najwytrwalszym. Podczas gdy wielu rezygnuje z hodowli, niektórzy mają pomysły na przetrwanie. Odwiedziliśmy gospodarstwo Piotra i Doroty Kosowskich, którzy mają świnie rasy puławskiej i produkują z nich wędliny. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)