Rynek świń w zapaści, ceny tuczników najniższe od pół roku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek świń w zapaści, ceny tuczników najniższe od pół roku

22.07.2021autor: Jan Bromberek

Niestety, na rynku trzody chlewnej sytuacja stale się pogarsza. Ceny skupu tuczników spadają w zasadzie z dnia na dzień. 

Co dzień przybywa także ognisk afrykańskiego pomoru świń w stadach produkcyjnych, co potęguje trudną sytuację hodowców. Dochodzi do tego kryzys w relacjach europejskich dostawców wieprzowiny z chińskimi odbiorcami. Nie bez znaczenia jest także bardzo powolny powrót do normalności w związku z pandemią koronawirusa. Sytuacja nie do pozazdroszczenia. 

W efekcie mamy obecnie najniższe ceny tuczników od ponad roku. Po ostatniej obniżce cen wieprzowiny na giełdzie VEZG, w kraju stawki za tuczniki zbliżają się do 4 zł/kg żywca, a w rozliczeniach poubojowych stawki lokalnie spadły poniżej 6 zł/kg w kl. E. Co ciekawe, skupujący poszukują towaru, przy czym oferowane stawki są w tej sytuacji zaskakująco niskie. Największy problem ze zbytem mają hodowcy w strefach z ograniczeniami z powodu stwierdzanych lawinowo przypadków ASF u dzików, a jeszcze trudniej jest tam, gdzie jak grzyby po deszczu pojawiają się ogniska tej choroby w stadach produkcyjnych. Tam stawki za tuczniki są nawet o 1 zł/kg żywca niższe niż na obszarach bez ograniczeń. Zatem jeśli w strefach bez ograniczeń maksymalne stawki plasują się wokół 5 zł/kg (przeważnie jest to ok. 4,7 zł/kg żywca, minimalne stawki to 4,3 zł/kg żywca) na obszarach z ASF ceny lokalnie spadły poniżej 4 zł/kg. Do tego trudno jest znaleźć zbyt dla takich sztuk, szczególnie jeśli są to niewielkie partie tuczników. Sytuacja jest wręcz tragiczna, co skrzętnie wykorzystują skupujący, by nabyć towar po minimalnych cenach. 

r e k l a m a
Tak niskie stawki tłumaczone są kiepskim zbytem na mięso i wędliny. W to jednak trudno uwierzyć, gdyż dla klienta ostatecznego wieprzowina w sklepach mięsnych jest bardzo droga. Zarabiają więc wszyscy, tylko nie rolnicy. Częstym zjawiskiem jest likwidacja stad i nie chodzi tylko o wstrzymywanie się z kolejnymi nastawieniami warchlaków w cyklu otwartym, ale także o wycinanie stad w cyklu zamkniętym. Potwierdzają to skupujący maciory i knury. Tego towaru jest pod dostatkiem, przy czym stawki za maciory są również bardzo niskie – wahają się wokół 3 zł/kg żywca.

W takich okolicznościach trudno wierzyć prognozom, że ceny na rynku świń niebawem powinny się poprawić. Przyczynić się ponoć mają do tego nowe kontrakty na dostawy wieprzowiny z Hiszpanii i Danii do Chin. Te umowy miały stać się faktem pod koniec lipca. Na razie jednak próżno szukać potwierdzenia tych prognoz. jbr

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Obowiązek stosowania GPS w transporcie zwierząt?

Monitoring w rzeźniach i środkach transportu to temat nadal aktualny i niezrealizowany po aferze leżakowej. Posłowie na Sejm RP pytają resort rolnictwa, co się dotychczas zmieniło i jakie prace są prowadzone w tym zakresie.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ponad 428,4 mln zł wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej trafiło do hodowców

Od początku października trwa wypłata wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej z ARiMR. Na kontach 27,1 tys. hodowców do tej pory pojawiło się ponad 428,4 tysięcy złotych. Ilu rolników jeszcze czeka na pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)