Rynek świń w zapaści, ceny tuczników najniższe od pół roku
Niestety, na rynku trzody chlewnej sytuacja stale się pogarsza. Ceny skupu tuczników spadają w zasadzie z dnia na dzień.
Co dzień przybywa także ognisk afrykańskiego pomoru świń w stadach produkcyjnych, co potęguje trudną sytuację hodowców. Dochodzi do tego kryzys w relacjach europejskich dostawców wieprzowiny z chińskimi odbiorcami. Nie bez znaczenia jest także bardzo powolny powrót do normalności w związku z pandemią koronawirusa. Sytuacja nie do pozazdroszczenia.
W efekcie mamy obecnie najniższe ceny tuczników od ponad roku. Po ostatniej obniżce cen wieprzowiny na giełdzie VEZG, w kraju stawki za tuczniki zbliżają się do 4 zł/kg żywca, a w rozliczeniach poubojowych stawki lokalnie spadły poniżej 6 zł/kg w kl. E. Co ciekawe, skupujący poszukują towaru, przy czym oferowane stawki są w tej sytuacji zaskakująco niskie. Największy problem ze zbytem mają hodowcy w strefach z ograniczeniami z powodu stwierdzanych lawinowo przypadków ASF u dzików, a jeszcze trudniej jest tam, gdzie jak grzyby po deszczu pojawiają się ogniska tej choroby w stadach produkcyjnych. Tam stawki za tuczniki są nawet o 1 zł/kg żywca niższe niż na obszarach bez ograniczeń. Zatem jeśli w strefach bez ograniczeń maksymalne stawki plasują się wokół 5 zł/kg (przeważnie jest to ok. 4,7 zł/kg żywca, minimalne stawki to 4,3 zł/kg żywca) na obszarach z ASF ceny lokalnie spadły poniżej 4 zł/kg. Do tego trudno jest znaleźć zbyt dla takich sztuk, szczególnie jeśli są to niewielkie partie tuczników. Sytuacja jest wręcz tragiczna, co skrzętnie wykorzystują skupujący, by nabyć towar po minimalnych cenach.
W takich okolicznościach trudno wierzyć prognozom, że ceny na rynku świń niebawem powinny się poprawić. Przyczynić się ponoć mają do tego nowe kontrakty na dostawy wieprzowiny z Hiszpanii i Danii do Chin. Te umowy miały stać się faktem pod koniec lipca. Na razie jednak próżno szukać potwierdzenia tych prognoz. jbr
Jan Bromberek
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>
Najważniejsze tematy