Rynek świń: tuczniki poszukiwane, ceny utknęły
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek świń: tuczniki poszukiwane, ceny utknęły

22.09.2022autor: Jan Bromberek

Niestety, na rynku tuczników próżno szukać kontynuacji trendu wzrostowego. Mimo że skupujący poszukują towaru, nie są skłonni płacić więcej. 

Wręcz przeciwnie, w drugiej połowie września, gdy na małej giełdzie ISN Niemczech zagościły drobne przeceny, nasi skupujący również zaczęli obniżać stawki, mimo że u naszych zachodnich sąsiadów oficjalna cena z giełdy VEZG się nie zmieniła. Po raz kolejny ubojnie i skupujący na naszym rynku udowodnili, ze nawet przy braku towaru, gdy nadarzy się okazja, to i tak zbiją ceny w dół. Nie ma tutaj znaczenia kiepska podaż, czy wysokie koszty produkcji – ważne, aby zapłacić za tuczniki możliwie jak najmniej. Kurczące się pogłowie w naszym kraju, wysokie ceny na rynku europejskim, prognozy mniejszej globalnej produkcji wieprzowiny, jak i rosnący popyt eksportowy w danym momencie, nie mają żadnego znaczenia.

– To jest biznes i jak można płacić mniej albo kupić towar poza naszymi granicami, to dlaczego nie – z takiego założenia, oczywiście nieoficjalnie, wychodzi wielu przedstawicieli branży skupowej. Jednocześnie dodają, że rolnicy i tak powinni się cieszyć, bo obecnie obowiązujące stawki za żywiec są bardzo wysokie, nigdy dotąd nienotowane. Fakt ten jest oczywiście niezaprzeczalny, bowiem 8 zł/kg żywca, czy nieco ponad 10 zł/kg wagi poubojowej nigdy wcześniej nie było. Jednak te stawki (choć na rynku w przypadku małych partii tuczników są znacznie niższe) obowiązują przy bardzo wysokich kosztach produkcji – chodzi o historycznie wysokie ceny zbóż paszowych, komponentów białkowych, koncentratów itd. A to nie koniec wzrostu kosztów produkcji.

Przed nami bowiem jest jeszcze wzrost cen energii – już gospodarze otrzymują od dostawców prądu informacje o kilkakrotnych podwyżkach cen energii – w zależności od taryfy – nawet niekiedy do 2 zł/kWh. To powoduje, że miesięczne rachunki za prąd będą często 4–5-krotnie wyższe. Mowa jest także o wyższych cenach wody. To wszystko napędza spiralę kosztów, na skutek czego obecne historycznie nienotowane wcześniej 8 zł/kg żywca okazuje się mieć niższą wartość niż niedawne 5 zł/kg żywca. Dlatego rolnikom nie do śmiechu, gdy się im wypomina wzrost stawek za tuczniki, który względem wzrostu kosztów produkcji, jest bardzo skromny – ceny tuczników wzrosły o ok. 60%, a koszty o 100% i więcej.
 
autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dotacje nie uratują polskiej wieprzowiny. Co dzisiaj dobija rolników hodujących świnie?

Produkcja trzody chlewnej w Polsce jest w fatalnej kondycji. Przez ostatni rok pogłowie świń spadło o 1,5 mln sztuk. W związku z wysokimi kosztami pasz i ASF upadają nawet  świetnie wyposażone chlewnie. - Nie będzie odbudowy pogłowia, jeśli rząd da rolnikowi 100 zł do świni i powie: sam odbuduj stado i ponieś wszystkie koszty – mówi nam Michał Koszarek producent świń z Wielkopolski. Czy jest jeszcze szansa na rozwój tego sektora?

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Jak przetrwać kryzys? Może postawić na świnie rasy puławskiej?

Producenci żywca wieprzowego przywykli do dołków i górek świńskich, ale ostatnie lata dały w kość nawet najwytrwalszym. Podczas gdy wielu rezygnuje z hodowli, niektórzy mają pomysły na przetrwanie. Odwiedziliśmy gospodarstwo Piotra i Doroty Kosowskich, którzy mają świnie rasy puławskiej i produkują z nich wędliny. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)