Rosja chce znieść cła na mięso dla stabilizacji cen
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rosja chce znieść cła na mięso dla stabilizacji cen

12.11.2021

Rosyjski resort rolnictwa zaproponował zniesienie cła na import wołowiny i wieprzowiny w celu ustabilizowania cen na rynku krajowym. Jaki ma to wpływ na koszty dla konsumentów?

Import mięsa sporo kosztuje

1 listopada Ministerstwo Rolnictwa Rosji przekazało list do rządu, w którym poinformowało o środkach ograniczających ceny mięsa. W centrum uwagi jest sytuacja z dynamiką cen żywności w Rosji i na świecie, a także kroki w celu ochrony rynku krajowego przed wysoką inflacją.

Ministerstwo proponuje ustanowienie kontyngentu na mrożoną wołowinę i wieprzowinę – na każdy gatunek po 200 tys. ton (takie jest roczne zapotrzebowanie Rosji na import tych towarów). W tym zakresie resort rolnictwa uważa za konieczne zniesienie opłaty. Propozycje zostały już przesłane do Ministerstwa Gospodarki w celu oceny tej inicjatywy, poinformował resort rolnictwa w dokumentach.

Podwyżki dla kraju i konsumentów

Proponowane jest ustalenie limitu na przywóz wołowiny i wieprzowiny na 200 tysięcy ton dla każdego rodzaju mięsa - czyli w wysokości rocznego zapotrzebowania kraju na import tych towarów. Ten wolumen produktów nie będzie objęty opłatą.

Teraz cło wynosi co najmniej 15% wartości towaru, a w październiku eksporterzy wołowiny – głównie z Ameryki Łacińskiej i Indii, którzy w ubiegłym roku przywieźli do Rosji 199,6 tys. ton mrożonych produktów – stracili możliwość otrzymania rabatu z powodu zmiany siatki preferencji taryfowych Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Bez rabatów produkty dla Rosji podrożeją – cena zwiększy się o prawie 4%. Zwłaszcza, że średnie ceny tego rodzaju mięsa wzrosły w ciągu roku już o 30% do września 2021 r. – do 4,4 USD (dolarów amerykańskich).

r e k l a m a

Ceny mogą być porównywalne

Z listu Ministerstwa Rolnictwa wynika, że zniesienie cła pomoże zwiększyć podaż na rynku rosyjskim i powstrzymać wzrost cen.

Na przykład cena wieprzowiny na świecie spada: w Brazylii o 16%, w Europie – o 7%, a jeśli Rosja wyzeruje cło, które wynosi 25%, kraj może uzyskać importowane produkty po cenie porównywalnej z krajowymi.

Według danych Rosstat (Federalnej Służby Statystyki Państowej) w Rosji na koniec października najsilniej wzrosły ceny drobiu – prawie o 31% w porównaniu do ubiegłego roku.

Maryia Khamiuk,
oprac. al, fot. poglądowe





r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

2 pracowników ukradło z ubojni aż 2,5 tony mięsa. Jak im się to udało?

Jak kraść to grube miliony a nie drobne. No chyba, że proceder kradzieży trwa latami i się w końcu uzbiera. Być może z takiego założenia wychodził 46-latek z gminy Nidzica (woj. warmińsko-mazurskie), który przez lata okradał swojego pracodawcę na… mięso. Mężczyzna nie działał sam – pomagał mu 55-letni kompan.

czytaj więcej
Aktualności

Rosja ogranicza eksport nawozów na 6 miesięcy

Aby zapobiec niedoborom na rynku krajowym, a tym samym wzrostowi cen żywności, Rosyjski rząd postanowił ograniczyć eksport nawozów na pół roku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)