Piotrków Trybunalski duńską świnią stoi! Spotkanie rolników z przedstawicielami Ambasady Królestwa Danii
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Piotrków Trybunalski duńską świnią stoi! Spotkanie rolników z przedstawicielami Ambasady Królestwa Danii

26.04.2023autor: Anna Kurek

Dalszy rozwój kooperacji biznesowej to główny cel spotkania przedstawicieli Ambasady Królestwa Danii w Polsce z producentami świń z powiatu piotrkowskiego. Mają oni korzystać z doświadczeń i know-how duńskich hodowców trzody chlewnej. 

Na ziemi piotrkowskiej jest produkowany jest blisko 1 mln świń, z tego około 800 tys. pochodzi z Danii. To 1 z 320 powiatów w Polsce, ale pod względem produkcji trzody chlewnej, wyjątkowy. 

- Rolnicy produkujący żywiec wieprzowy z naszego regionu są specjalistami. Utrzymujemy tu, szczególnie w gminach Grabica i Czarnocin około 5% krajowego pogłowia. Co 20 świnia pochodzi właśnie stąd - twierdzi Janusz Terka, producent świń i przewodniczący NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. 
Zdecydowanie dominuje tu produkcja trzody chlewnej, jednak jak w pozostałej części kraju ulega ona przemianom.

- Jeszcze w 2019 roku mieliśmy około 5 tys. stad świń, dziś jest ich nieco ponad 1700. Co ważne, liczba produkowanych tu zwierząt spadła przez ostatnie 4 lata nieznacznie, z około 400 tys. w 2019 roku do 350 tys. w 2022 roku - wylicza Terka i dodaje, że zamykają się niewielkie chlewnie, a produkcje przejmują duże, profesjonalne gospodarstwa. Zdaniem Janusza Terki model produkcji wypracowany przez wiele lat na tym terenie pokazuje, że gospodarstwa specjalistyczne przynoszą sukces. Rocznie na ziemię piotrkowską dociera około 2 tysiące transportów z warchlakami z Danii. Stąd spotkanie mające zacieśniać więzy współpracy między polskimi i duńskimi rolnikami i przedsiębiorstwami. 

r e k l a m a

Technologie środowiskowe

W Danii wpływ rolnictwa, w tym produkcji zwierzęcej, na środowisko naturalne od wielu lat znajduje się w centrum uwagi. Podejmowane działania obejmują zarówno organy władzy, jak i prace badawczo-rozwojowe na uniwersytetach i w przedsiębiorstwach. Ze względu na duże zagęszczenie pogłowia świń w Danii od wielu dekad  doskonalone są technologie związane ze zrównoważonym  rolnictwem i produkcją zwierzęcą. 

- W ubiegłych latach pojawiło się wiele regulacji w obszarze rolnictwa, w tym zwłaszcza w produkcji świń, które z jednej strony doprowadziły do rozwinięcia nowych technologii, a z drugiej do zwiększenia nakładów inwestycyjnych ze strony rolników w tego typu technologie. W Ambasadzie Królestwa Danii w Warszawie wspieramy wymianę doświadczeń na temat rozwiązań  między duńskimi organizacjami i rolnikami dlatego w skład delegacji włączono duńskie firmy, które opracowały szereg rozwiązań dla rolnictwa - mówił Jeppe Juul Petersen z Royal Danish Embassy w Warszawie.  

Genetyka, jak żadna inna

Duńskiej genetyki świń nie trzeba polskim rolnikom przedstawiać, znamy ją doskonale. O tym jaki wpływ wywiera postęp genetyczny na poprawę efektywności produkcji trzody chlewnej mówił Marian Konesz z DanBred. 

- Mamy ponad 120 lat doświadczenia i dzielimy się nim z naszymi klientami. To skutkuje bezpośrednią rentownością producentów, ale też przyczynia się do bardziej zrównoważonej produkcji - uważa Konesz. 
W ciągu 10 lat tucz świń tej genetyki skrócił się średnio o 11 dni. Wszystko dzięki rozwoju dziennego przyrostu tuczników DanBred, który poprawił się o 127 gramów dziennie od 2012 roku. Poprawione zostało również wykorzystanie paszy. Statystyczny tucznik zjada jej aż o 21 kg mniej niż 10 lat temu. 

Zintegrowane systemy zarządzania

Przedsiębiorczy rolnicy z Danii często sami biorą się za biznes i produkują to, co jest im potrzebne. Nie inaczej było z firmą SKOV, która zajmuje się wentylacją i systemami zarządzania produkcją. To rolnicy są jej założycielami i właścicielami. 

- ProGrow to zintegrowany system do zarządzania i monitorowania produkcji tuczników od odsadzenia do końca tuczu. Kamera 3D monitoruje masę ciała zwierząt. Dane o przyrostach i masie ciała są automatycznie gromadzone i analizowane. jest to podstawa do podejmowania szybkich decyzji o zmianie mieszanek paszowych, czy selekcji tuczników - mówił Wiktor Antuszewicz z firmy SKOV. 

Dobrostan w chlewni

Zmiany w przepisach odnoście do warunków utrzymywania świń są teraz bardzo gorącym tematem i rozgrzewają każdą dyskusję. Nie inaczej było i tym razem. O otwartych kojcach oraz wynikach produkcyjnych w nich osiąganych mówił Krzysztof Skwarek z Aco Funki. 
- Dążymy do zapewnienia jak najlepszych warunków zwierzętom, aby ograniczyć stosowanie antybiotyków, hormonów i cynku. Instalujemy już dziś otwarte jarzma dla loch w porodówkach również w Polsce i ten system się sprawdza. Jesteśmy w stanie odsadzać o 0,5 do 1 kg cięższe prosięta od loch utrzymywanych w tym systemie - mówił Skwarek. 
Kłopot w tym, że nie mamy sprecyzowanych przepisów i dziś nikt nie wie jaka czeka nas przyszłość w zakresie np. powierzchni kojców porodowych dla loch. 

140 lat doświadczenia

Firma Skiold jest w Polsce obecna od lat. Nie każdy wie, że dysponuje ona nie tylko 140-letnim doświadczeniem, ale również od kilku lat fabryką w Kutnie. 
- Jako dostawca systemów paszowych, suchych i płynnych jest partnerem dla wielu hodowców świń w Polsce. Jesteśmy zaangażowani w budowanie silnych i trwałych relacji partnerskich z naszymi klientami. W każdym przygotowywanym przez nas projekcie jesteśmy z naszymi partnerami od początku budowy do uruchomienia i później użytkowania naszych instalacji - mówił Rafał Pomichowski z firmy Skiold. 

Duńskie spojrzenie an polską produkcję
- Aby wiedzieć jak dojść do miejsca, w którym chcesz być, musisz wiedzieć, skąd startujesz - uważa mieszkający w Polsce od 28 lat Bjarne Vest, ekspert z zakresu produkcji świń i właściciel polskiej firmy z duńskim know-how VestIn. 
Jego zdaniem w polskiej produkcji świń cały czas pokutuje niewystarczające zbieranie i analiza danych produkcyjnych. Twierdzi on, że nie ma znaczenia gdzie i w jaki sposób gromadzimy dane, czy to jest zeszyt, czy komputer. Ważne, by to robić. Notujmy wyniki produkcyjne i zachodzące w chlewni zmiany. Głównym celem jest to, by rejestracja zdarzeń w chlewni była prowadzona.

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zdrowie świń

Stres - niedoceniona przyczyna obniżonej efektywności produkcji świń

Stres ma dwa oblicza – negatywne i pozytywne. Stres negatywny – przewlekły, jest dla organizmu degradujący pod względem fizycznym i psychicznym. Stres pozytywny konstruktywny jest motywujący, determinuje do koncentracji, podejmowania wysiłku i dążenia do osiągnięć. A o tym, jak wpływa on na produkcję świń będzie mówił podczas Forum Rolników i Agrobiznesu - Świnie w Licheniu Starym prof. dr hab. Zygmunt Pejsak. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ponad 428,4 mln zł wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej trafiło do hodowców

Od początku października trwa wypłata wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej z ARiMR. Na kontach 27,1 tys. hodowców do tej pory pojawiło się ponad 428,4 tysięcy złotych. Ilu rolników jeszcze czeka na pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)