Od listopada nowe przepisy dla hodowców świń: co się zmienia?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Od listopada nowe przepisy dla hodowców świń: co się zmienia?

12.10.2021autor: wk

Plan Bezpieczeństwa Biologicznego oraz ogrodzenie budynków inwentarskich. Od listopada te dwa nowe elementy bioasekuracji będą obowiązkowe przy przemieszczaniu świń ze stref ASF.

Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej „POLPIG” przypomina, że do 31 października 2021 r. trzeba spełnić nowe wymagania bioasekuracji w gospodarstwach, które chcą przemieszczać świnie poza strefy ASF, w których zostały wyprodukowane i zatrudniają minimum jedną osobę z zewnątrz.

Ogrodzenia konieczne!

Nowe przepisy wprowadziły obowiązek zbudowania ogrodzenia chroniącego pomieszczenia, w których trzymane są świnie oraz budynki, w których przechowywana jest pasza i ściółka. Ściana budynków z odpowiednio zabezpieczonymi otworami okiennymi nie otwieranymi z zewnątrz drzwiami może stanowić częściowe ogrodzenie.

- Albo mam ogrodzone całe gospodarstwo z domem. Jeżeli nie ma tego ogrodzenia i nie chce wydawać pieniędzy na nie to minimalnie trzeba ogrodzić budynki gospodarskie i tam gdzie przechowywana jest pasza i ściółka. Ale jak jest ogrodzona całość gospodarstwa to wystarczy. Nie trzeba robić 10 płotów - mówił Krzysztof Jażdżewski zastępca Głównego Lekarza Weterynarii w podcaście „Na falach Zoetis”. 

r e k l a m a

Plan bezpieczeństwa biologicznego

Z kolei Plan Bezpieczeństwa Biologicznego (PBB) jest to dokument zawierający wszelkie niezbędne informacje mające na celu monitorowanie oraz ograniczanie ryzyka wniknięcia choroby do stada niezależnie od charakteru prowadzonej produkcji. PBB powinien być przygotowany w taki sposób, aby był on czytelny zarówno dla pracowników i osób związanych z obsługą fermy, jak również dla osób postronnych.


- To jest nic innego jak przełożenie wymagań, które są od dawna znane w rozporządzeniu MRiRW w sprawie środków, które muszą być wdrażane na obszarach ASF. Krótko mówiąc są tam wypisane wymagania bioasekuracji: świnie muszą być trzymane w izolacji od dzików, ma być zmiana obuwia i zmiana ubrania roboczego, mają być maty itd. To wszystko teraz musi być przeniesione na papier – kontynuował K. Jażdżewski zastępca GLW.   

 

Plan Bezpieczeństwa Biologicznego uwzględniający profil gospodarstwa, powinien zostać zatwierdzony przez właściwego Powiatowego Lekarza Weterynarii. Główny Inspektorat Weterynarii już we wrześniu zapewniał, że pomoże mniejszym gospodarstwom w wypełnieniu PBB. Rolnik będzie musiał tylko się pod nim podpisać.

Wzór PBB dla gospodarstw do 50 szt. w załączniku.

Plan bezpieczeństwa biologicznego

wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Nowe rozporządzenie w sprawie ASF. Ponad 70 tys. świń w obszarze zagrożonym i zapowietrzonym

Jest rozporządzenie wyznaczające obszary: zagrożony i zapowietrzony afrykańskim pomorem swiń w związku z ogniskami w Golejewie (pow. rawicki, woj. wielkopolskie) oraz Niezgodzie (pow. trzebnicki, woj. dolnośląskie).

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Nowe przepisy dot. zwalczania ASF od listopada!

Od 1 listopada wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Rolnicy w strefach ASF będą zobowiązani do ogrodzenia swoich budynków inwentarskich oraz stworzenia pisemnego planu bezpieczeństwa biologicznego.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)