Locha plus: Azymut na jesienne wybory
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Locha plus: Azymut na jesienne wybory

23.07.2023autor: Anna Kurek

Program Locha Plus budzi dużo emocji wśród producentów świń. O to, czy to wsparcie jest  potrzebne producentom świń pytamy prezesa POLPIG - Aleksandra Dargiewicza. 

Anna Kurek: Program Locha Plus budzi dużo emocji wśród producentów świń. Potrzeba nam w tym momencie tego wsparcia?

Aleksander Dargiewicz: Jest to działanie doraźne, które nie zmieni sytuacji w branży, dlatego że potrzebne są działania systemowe, zakrojone na wiele lat do przodu, tak żebyśmy mogli produkcję prosiąt w Polsce odbudować. Tych działań nie widać. Poza tym z tego programu wyłączone są duże stada, które mają najwięcej loch i mogłyby wyprodukować najwięcej prosiąt na krajowy rynek. Jeżeli formułuje się programy w tak ważnym temacie, jak odbudowa produkcji prosiąt, to powinni być w tym uwzględnieni wszyscy gracze na rynku. Powinno to być działanie długofalowe, a nie jednorazowe.

Anna Kurek: To czemu ma służyć to wsparcie?

Aleksander Dargiewicz: Jest to jednorazowy zastrzyk gotówki.

Anna Kurek: Potrzebny, czy nie?

Aleksander Dargiewicz: Nie rozwiązuje w żaden sposób zabezpieczenia polskich producentów tuczników w warchlaki do tuczu, do których ze względu na kurczące się pogłowie loch w Europie będziemy mieć coraz mniejszy dostęp. Komisja Europejska pracuje nad skróceniem czasu transportu. To jeszcze bardziej ograniczy dostęp do zagranicznych prosiąt.

Anna Kurek: Ceny prosiąt dochodzą do 600 zł/szt. Potrzebujemy wsparcia?

Aleksander Dargiewicz: Na pewno nie w tym momencie, tylko dużo wcześniej było ono naprawdę potrzebne. To mocno spóźnione ruchy i chyba cel jest zupełnie inny niż ratowanie sektora. 

Anna Kurek: Jaki jest cel?

Aleksander Dargiewicz: Cel jest tylko jeden, jesienne wybory.

Anna Kurek: Emocji dodatkowo dostarcza ASF. Choroba pojawiła się niemal w każdej części kraju, a my dopuszczamy produkcję na własny użytek świń bez utrzymania zasad bioasekuracji...

Aleksander Dargiewicz: Rozporządzenie, które się ukazało, dopuszcza również utrzymanie loch, co dodatkowo pogarsza sytuację, bo najczęściej wiąże się to z przewożeniem ich do krycia. Tak można rozprzestrzeniać ASF i nie tylko. Możemy mieć np. nawrót choroby Aujeszkyego, a dopiero co zostaliśmy od niej uwolnieni.

Anna Kurek: Czy wprowadzenie tych regulacji i rosnąca liczba ognisk może spowodować trudności ze znoszeniem stref z ograniczeniami wytyczanymi w związku z wystąpieniem ASF?

Aleksander Dargiewicz: Przez zaniedbania w redukcji populacji dzików presja wirusa w środowisku rośnie. Do tego produkcja bez bioasekuracji, więc presja wirusa w środowisku jeszcze bardziej wzrośnie. To może być ogromny problem i nie odczujemy wpływu tego rozporządzenia w ciągu kilku miesięcy, ale z czasem nowe ogniska ASF będą wybuchały dużo częściej. Wyłączono bardzo ważne elementy bioasekuracji.

Anna Kurek: Jakie?

r e k l a m a
Aleksander Dargiewicz: Osoby postronne mogą wchodzić do takich chlewni bez zmiany obuwia czy odzieży wierzchniej, pojazdy mogą wjeżdżać bez rejestracji. Pytanie, jak będziemy w razie czego prowadzić dochodzenia epizootyczne, skoro nie będzie dokumentacji?

Anna Kurek: Dlaczego zatem wprowadzono te przepisy? Po co?

Aleksander Dargiewicz: Cel jest jeden. Kierunek jesienne wybory. Nie mogę się dopatrzyć innego celu. Wprowadzono te przepisy tuż przed sezonem ASF i tuż przed startem kampanii wyborczych. Najgorsze jest to, że konsekwencje dotkną nie tych, którzy z tych przepisów skorzystają, tylko tych profesjonalnych, którzy żyją z produkcji świń i inwestują duże pieniądze.

Anna Kurek: Dziękuję za rozmowę.

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Locha Plus: nabór wniosków do 15 września. POBIERZ WNIOSEK

  ARiMR uruchomiła nabór wniosków dla producentów prosiąt. To pomoc dla hodowców świń, którym grozi utrata płynności finansowej. Nabór potrwa do 15 września. 

czytaj więcej
Aktualności

Zbliżają się wybory do izb rolniczych 2023

Wraz z końcem lipca, a dokładnie 28 lipca 2023 roku, upłynęła VI kadencja samorządu rolniczego, która obejmowała lata 2019-2023. Kiedy odbędą się wybory do izb rolniczych?

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny świń: Tuczniki tanieją bez przyczyny! Ile płacą skupy?

Ceny tuczników lecą w dół po okresie wzrostów i stabilizacji, mimo, że towaru ostatnimi czasy brakowało. Spadły stawki zarówno w wadze żywej, jak i poubojowej, nawet o kilkadziesiąt groszy na kg! Ile płacą za świnie w polskich ubojniach?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)