Koronakryzys w niemieckich rzeźniach – rząd zapowiada sprzątanie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Koronakryzys w niemieckich rzeźniach – rząd zapowiada sprzątanie

14.05.2020autor: Paulina Janusz-Twardowska

Burza w Bundestagu: pandemia w ubojniach odsłoniła brzydką prawdę o warunkach pracy.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel (CDU) i minister pracy Hubertus Heil (SPD) ogłosili w środę w Bundestagu, że rząd przyjmie surowsze przepisy odnośnie do warunków pracy w branży mięsnej. Merkel mówiła o „przerażających wiadomościach” z zakładów i odnosiła się do często niepewnych warunków pracy i życia pracowników. Heil obiecał: – Sprzątniemy, nawet w tych warunkach.

Koronawirus w rzeźniach

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u dużej liczby pracowników w kilku rzeźniach – na przykład w Coesfeld w Westfalii i Bad Bramstedt w Szlezwiku-Holsztynie. Tam liczba pracowników z pozytywnym wynikiem na wirusa, wzrosła w środę do 264. Uwagę przykuły warunki pracy w branży, a także często przeludnione zbiorowe zakwaterowanie licznych tymczasowych pracowników z Europy Wschodniej.

Minister zdrowia Nadrenii Północnej-Westfalii Karl-Josef Laumann ogłosił politykę „zerowej tolerancji”.
– Bez względu na to, kim jest właściciel rzeźni, musimy zrobić z tym porządek. Pandemia daje nam taką możliwość – powiedział polityk CDU stacji radiowej WDR 2.

r e k l a m a
Wśród pracowników największego niemieckiego przetwórcy mięsa – Tönnies w Rheda-Wiedenbrück (Nadrenia Północna-Westfalia) do tej pory nie potwierdzoni COVID-10. Do środowego południa przeprowadzono 784 testów. Wszystkie były negatywne. Nadrenia Północna-Westfalia wcześniej nakazała przetestowanie wszystkich pracowników rzeźni pod kątem koronawirsua.

Wszystkie rzeźnie do kontroli


Władze Dolnej Saksonii chcą sprawdzić wszystkich pracowników rzeźni w całych Niemczech. Minister spraw społecznych Carola Reimann (SPD) ogłosiła w parlamencie stanowym w Hanowerze, że będzie to obejmować 23 700 pracowników w 183 zakładach mięsnych.
 Premier Dolnej Saksonii Stephan Weil (SPD) ostro skrytykował przemysł mięsny.
– Zaskoczyło mnie i ogromnie zirytowało, że poszczególne firmy najwyraźniej z radością przepychały swoich pracowników tam i z powrotem pomiędzy landami pomimo koronawirusa – powiedział Weil w wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine Zeitung. – Takie zachowanie jest całkowicie nieodpowiedzialne.

Tragiczne warunki pracy

Tymczasem federalny minister pracy martwi się warunkami pracy i zakwaterowaniem głównie zagranicznych pracowników:
– Jako społeczeństwo nie możemy nadal obserwować, jak ludzie z Europy Środkowej i Wschodniej są wykorzystywani. To jest zło – powiedział Heil. Jego zdaniem należy poprawić konstrukcję umów o pracę dla pracowników branży. Minister zapowiedział również wzmożone kontrole w zakładach pod kątem warunków i bezpieczeństwa pracy.

Burza w Bundestagu

Nieprawidłowości w zakładach mięsnych, które obnażyła pandemia wywołały burzę w Bundestagu. Jutta Krellmann z lewicy wezwała między innymi do wprowadzenia zakazu zawierania umów śmieciowych, jasnych zasad zakwaterowania i minimalnego wynagrodzenia, które powinno być jednolite w całej branży. Z kolei parlamentarzysta z frakcji zielonych– Friedrich Ostendorff prowadził kampanię na rzecz zamknięcia firm, o ile nie są zagwarantowane minimalne odległości między pracownikami i indywidualne zakwaterowanie pracowników.

Rzecznik ds. Polityki rolnej, Stephan Protschka, ostrzegł jednak, że dodatkowe zakazy i warunki mogą doprowadzić do przeniesienia zakładów mięsnych za granicę. Poseł FDP Carlo Cronenberg nawołuje również do surowszych kontroli zamiast wprowadzania nowych przepisów:
– Nie mamy problemu legislacyjnego - mamy problem z egzekwowaniem prawa.
autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Handel ludźmi w rolniczym środowisku

Szkocka policja ostrzega, że ​​handlarze ludźmi, w związku z brakiem rąk do pracy, ze względu na koronawirusa mogą teraz uderzyć w kierunku potrzebującego sektora, a więc rolnictwa. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Rynek tuczników: świnie przestały tanieć!

Ceny tuczników na szczęście przestały spadać. Dwa tygodnie jednak wystarczyły by stawki za wieprzowinę spadły o blisko 10%.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)