Europejski rynek świń przeżywa dramat - wszystko przez COVID-19 i ASF
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Europejski rynek świń przeżywa dramat - wszystko przez COVID-19 i ASF

11.11.2020autor: Dominika Mulak

Ceny żywca wieprzowego w całej Europie pozostawiają wiele do życzenia. Determinowane są przez wciąż obecny ASF i nieustępującą epidemię koronawirusa.

W Niemczech zakłady mięsne przez zakażenia COVID-19 wśród pracowników wciąż są niewydolne. Z tego powodu aż 633 tys. tuczników nie zostało odebrane z chlewni i niestety nie zapowiada się, aby ta sytuacja się zmieniła, wręcz przeciwnie, presja związana z rosnącą liczbą nieodebranych do uboju świń w Niemczech będzie rosła.

Pojawiające się co rusz nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń też komplikują sytuację na rynku trzody chlewnej. - Rynek chiński, japoński i koreański pozostają zamknięte do niemieckiej wieprzowiny z powodu wykrycia przypadków ASF u dzików. Do tej pory ponad 100 przypadkó w ASF u dzików. Ostatnio wirus pojawił się w nowym landzie – Saksonii - napisał w komunikacie Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej. Dotychczasowe rozmowy niemiecko-chińskie na temat regionalizacji nie przyniosły pozytywnych rezultatów.

Mimo wszystko cena skupu tuczników w notowaniach na giełdzie VEZG kolejny tydzień pozostała na niezmienionym poziomie 1,27 €/kg (wbc).


Więcej za mniej

- W Unii Europejskiej podaż żywca wieprzowego sezonowo rośnie. Coraz więcej tuczników i o większej masie oferowanych jest do sprzedaży - napisano w komunikacie. Niestety ceny na małej giełdzie spadają. - ISN informuje o spadku ceny skupu tuczników w Hiszpanii o 2 eurocenty, we Francji o jeden eurocent. Na polskim rynku cen skupu żywca wieprzowego notuje niewielkie spadki - podano.

Eksport unijnej wieprzowiny do Chin pozostaje na wysokim poziomie. Docierają jednak pierwsze sygnały z różnych krajów o mniejszych zamówieniach o spadających cenach na chińskim rynku.

- Wiele krajów wprowadziło obostrzenia dotyczące zamknięcia branży gastronomicznej oraz imprez masowych, co odbije się na konsumpcji wieprzowiny. Zakłady z licencją na eksport do Chin, których pracownicy zostali zakażeni koronawirusem są zmuszane do wstrzymywania wysyłki produktów wieprzowych z powodu polityki władz chińskich, które obawiają się przeniesienia wirusa wraz z żywnością - uważa prezes KZP-PTCH.

Źródło: www.kzp-ptch.pl

autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Minister Puda – o ASF z ministrami rolnictwa Niemiec i Czech

Minister Puda wziął udział w spotkaniu na temat współpracy dot. zwalczania ASF z minister wyżywienia i rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec Julią Klöckner i ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem oraz GLW tych trzech krajów. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ponad 428,4 mln zł wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej trafiło do hodowców

Od początku października trwa wypłata wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej z ARiMR. Na kontach 27,1 tys. hodowców do tej pory pojawiło się ponad 428,4 tysięcy złotych. Ilu rolników jeszcze czeka na pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)