Coraz więcej wymagań, coraz mniej pieniędzy. Co z hodowlą świń w UE?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Coraz więcej wymagań, coraz mniej pieniędzy. Co z hodowlą świń w UE?

29.05.2023autor: wk

Grupa robocza „Wieprzowina” Copa-Cogeca podsumowała dotychczasowe plany Komisji Europejskiej dotyczące zaostrzenia przepisów dobrostanowych. Hodowcy świń w UE muszą spełniać kolejne, kosztowne wymogi przy jednoczesnym spadku opłacalności.

Z artykułu dowiesz się

  • Hodowcy obawiają się o przyszłość produkcji
  • W walce z ASF przodują Belgowie i Czesi
  • 12 mln euro na szczepionkę przeciwko ASF

 

Podczas posiedzenia grupy roboczej „Wieprzowina” Copa-Cogeca przedstawiono najnowsze wnioski do trwającego przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA, aby poprawić dobrostan świń hodowlanych, należy unikać stosowania klatek i obcinania ogonów na rzecz alternatywnych środków, takich jak zwiększenie powierzchni kojców oraz rezygnacji z całkowicie rusztowej podłogi, co budzi obawy wśród hodowców i producentów świń. Ponadto ujawniony przez portale projekt sprawozdania z oceny skutków tego przeglądu potwierdza, że Komisja skłania się ku przestrzeganiu zaleceń (EFSA). Niestety planom wprowadzenia kolejnych nowych i kosztownych zasad nie towarzyszy refleksja o przyszłości hodowców w Unii Europejskiej.

- Unijni producenci wieprzowiny mają coraz większe wymagania a coraz mniej pieniędzy na wdrożenie nowych przepisów. Biorąc pod uwagę dotychczasowe plany Komisji Europejskiej można się spodziewać, że będzie jeszcze gorzej. W efekcie  wkrótce na rynku może zabraknąć surowca, dlatego nie możemy dopuścić do uzależnienia się od importu mięsa z krajów trzecich. Musimy dbać o niezależność żywnościową UE i konkurencyjność europejskiej wieprzowiny na rynku światowym – przekazała po spotkaniu Katarzyna Capecka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”.

r e k l a m a

Trwa walka z ASF 

Podczas spotkanie przedstawiciel DG Sante (Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności) poinformował o najnowszej sytuacji epidemiologicznej dotyczącej afrykańskiego pomoru świń w UE. W 2022 odnotowano 379 ognisk ASF u świń ( 87% w Rumunii). W 2023 do 25.04.2023 odnotowano 68 ognisk u świń (95% w Rumunii).

Według DG Sante, analizując rozprzestrzenianie się wirusa na świecie można stwierdzić, że strategia w UE przynosi dobre rezultaty, choć jego kontrola u dzików jest trudniejsza niż w przypadku zwierząt gospodarskich. Największym wyzwaniem pod względem bioasekuracji są wciąż gospodarstwa drobnotowarowe. UE posiada unikalną wiedzę i doświadczenie w zakresie zapobiegania, kontrolowania i eliminowania ASF. Jedynym krajem, który zwalczył ASF u dzików jest Belgia. Dobrze radzą sobie także Czesi, choć ASF w tym kraju pojawił się w listopadzie 2022 r. (przypadek u dzika przy granicy z Polską).

Będą szczepionki na ASF?

Jednocześnie Komisja Europejska promuje rozwój szczepionek dla trzody chlewnej i dzików. Przeznaczono 12 mln euro na programy badawcze w ramach projektu Horizon. We Francji prowadzone są bardzo obiecujące badania nad szczepionką dla dzików podawaną drogą doustną. Wyeliminowanie tej choroby u dzika jest kluczowe dla efektywnej kontroli w gospodarstwach.

wk
fot. Kurek

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy 2023 - Dobrostan zwierząt. Który z nich najczęściej wybierają hodowcy?

  W Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji stałej do spraw dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce. Omówiono liczbę złożonych przez rolników wniosków. Jak to wygląda po dwóch miesiącach?

czytaj więcej

Trwa przegląd przepisów dobrostanu. O czym zapomniano w ekspertyzie?

Zdaniem Copa-Cogeca ekspertyzy Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności o dobrostanie zwierząt powinny być uzupełnione o dorobek naukowy instytutów na co dzień zajmujących się hodowlą zwierząt. Copa-Cogeca nie zgadza się także z planami Komisji Europejskiej dotyczących ograniczeni finansowania krajowych programów zwalczania chorób zakaźnych.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)