Chińska produkcja świń na granicy opłacalności? Ceny mówią same za siebie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Chińska produkcja świń na granicy opłacalności? Ceny mówią same za siebie

11.06.2021autor: Dominika Mulak

Reuters donosi, że chiński przemysł trzody chlewnej wraca do równowagi po wielu wybuchach ognisk afrykańskiego pomoru świń, które zdziesiątkowały ogromne stado świń w tym kraju w latach 2018- 2019. Jednak ceny świń w 2021 r. spadły bardziej niż prognozowali analitycy.

- Obecne ceny żywca wieprzowego wynoszące około 15,6 juanów (2,44 USD) za kilogram są poniżej progu rentowności dla wielu rolników, co może wypchnąć niektórych z rynku i doprowadzić do znacznego spadku dostaw w przyszłości - powiedział Li Ming, analityk w Myagric.com. - Ryzyko jest wysokie i rynki będą dość niestabilne – dodał.

Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​planuje poprawić sposób funkcjonowania swoich rezerw mrożonej wieprzowiny, mając nadzieję na ustabilizowanie produkcji trzody chlewnej i cen wieprzowiny.

- Ostatnio, wraz z „cyklem świń” w szczycie epidemii afrykańskiego pomoru świń i epidemii koronawirusa, normalne funkcjonowanie przemysłu trzody chlewnej zostało poważnie naruszone – powiedział jeden z chińskich urzędników.

Chiny od lat utrzymują rezerwy mrożonej wieprzowiny, ale nigdy nie ujawniły ich rzeczywistej wielkości. Analitycy szacują, że rezerwa jest zbyt mała, aby wywierać jakikolwiek wpływ na rynek.


Odbudowa stada, ale czy na pewno?

ASF mocno uderzył w Chiny w 2018 roku. Wysoce zakaźny wirus szybko rozprzestrzenił się po całym kraju. Do 2020 roku populacja świń licząca 470 mln sztuk zmniejszyła się o ponad 30%. W połowie 2020 roku sytuacja nieco się uspokoiła i miała rozpocząć się odbudowa stada. Jednak zimą ubiegłego roku druga fala ASF uderzyła w gospodarstwa jeszcze mocniej niż poprzednio. Szczególnie dotknięty jest wschód, gdzie nowa fala zabiła 50% świń w ciągu kilku miesięcy. Niektóre firmy straciły od 70 do 100% swoich loch. Katastrofalna sytuacja panuje również w centralnej chińskiej prowincji Henan, będącej ostoją produkcji trzody chlewnej. Tam zginęło około 50% loch. Eksperci oceniają sytuację jako jeszcze bardziej wyniszczającą niż podczas pierwszego wybuchu epidemii w 2018 roku.

Jednym z powodów jest fakt, że nowe typy wirusów utrudniają wykrycie choroby. Istnieją jednak również rażące braki w zakresie kontroli chorób. Eksperci spodziewają się zatem, że ASF będzie się stale szerzył w kraju, a odbudowa stad może się opóźnić o wiele lat. Państwo Środka jest zatem dalej uzależnione od pomocy z zagranicy. W kraju brakuje ponad 20 mln loch, aby odbudować stado hodowlane. Ponadto Chiny muszą nadal importować duże ilości wieprzowiny.

Źródło: www.thepigsite.com, www.susonline.de
Fot. Poglądowe

autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

GIW zarządził wzmożone kontrole ubojni w całej Polsce

Główny Lekarz Weterynarii polecił przeprowadzenie w zakładach ubojowych kontroli w zakresie dobrostanu zwierząt. Odbędą się one w czerwcu i w lipcu. Decyzja ta ma prawdopodobnie związek z wczorajszymi doniesieniami, że w ubojni w Pabianicach świnie są rażone prądem i kopane.

czytaj więcej

Czy po wznowieniu znaków granicznych granica może ulec przesunięciu?

Sąsiad wynajął geodetę do wznowienia znaków granicznych. Czy wskutek tego granica może ulec przesunięciu? Czy mogę się przed tym jakość obronić?

czytaj więcej
Rynek świń

Chiny zaimportują mniej wieprzowiny?

Czy odbudowa chińskiego pogłowia loch wyhamuje import wieprzowiny? Na ile Kraj Środka zrealizuje zapowiedzi o dążeniu do samowystarczalności w zakresie produkcji wieprzowiny?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)