Ceny tuczników: podwyżki odwołane?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników: podwyżki odwołane?

21.07.2022autor: Jan Bromberek

Niestety, ostatnie tygodnie nie przyniosły wyczekiwanych przez producentów tuczników podwyżek cen skupu. Stawki nawet w pewnym momencie spadły – i to wtedy, gdy na rynku niemieckim ceny tuczników pozostawały bez zmian. 

Co ciekawe, praktycznie przez cały czerwiec i lipiec skupujący poszukiwali żywca, jednak nikt nie chciał rozmawiać o wyższych cenach. Ot, taki polski zwyczaj. Towaru jest mało, a ceny pozostają niewzruszone, a nawet niekiedy spadają. Po tych wszystkich zawirowaniach, gdy lokalnie stawki zaczęły przekraczać 9 zł/kg w rozliczeniach poubojowych w klasie E (za partie całosamochodowe) w połowie lipca zakłady i pośrednicy maksymalnie oferowały 8,6–8,7 zł/kg w klasie E i do 6,8 zł/kg żywca. Oczywiście, niższe stawki dotyczą mniejszych partii towaru. W tym przypadku ubojnie płacą najwyżej 6,5–6,6 zł/kg żywca, czyli 8,3 do 8,4 zł/kg w rozliczeniach poubojowych.

Niestety, mało kto jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć powody takiej sytuacji. Przecież jeszcze niedawno specjaliści twierdzili zgodnie, że ceny tuczników w lipcu będą już tylko rosnąć. Powodem miała być malejąca produkcja wieprzowiny nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Ma to oczywiście związek z bardzo wysokimi cenami pasz i energii, a co za tym idzie, z nieopłacalnością produkcji.

Wprawdzie ostatnio nieco spadły ceny zbóż paszowych (o ok. 200 zł/t netto) oraz komponentów, szczególnie tych na bazie śruty rzepakowej (rzepak w ostatnich tygodniach potaniał o ponad 10%), jednak to niewiele zmienia sytuację producentów tuczników. Obecnie nawet stawki na poziomie 7 zł/kg żywca nie są w stanie zapewnić opłacalności – na rynek trafiają bowiem tuczniki wyprodukowane na horrendalnie drogich paszach.

Przypomnijmy, w maju producenci świń zaopatrywali się w ziarno kosztujące wtedy 1500 zł/t netto i więcej, próżno było także szukać np. koncentratów paszowych w cenie poniżej 4 tys. zł/t brutto. Niestety, obecnie nikt nie jest w stanie określić, jak dalej będzie się ta sytuacja kształtować. Teoretycznie ceny powinny rosnąć.

Z tygodnia na tydzień podaż żywca jest mniejsza, ubywa gospodarstw utrzymujących świnie (z danych ARiMR wynika, że od początku roku średnio codziennie z mapy naszego kraju znikało ponad 50 gospodarstw trzodowych). Rynek ten jest jednak tak nieprzewidywalny, że trudno pokusić się o jakiekolwiek prognozy.

Aktualne ceny trzody chlewnej znajdziesz TUTAJ.
autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Jak kształtowały się ceny produktów rolnych w czerwcu?

W czerwcu ceny skupu podstawowych produktów rolnych okazały się wyższe zarówno w stosunku do maja – o 1,2 %, jak i do czerwca ubiegłego roku – o 45,8%. Najbardziej wzrosły ceny zbóż oraz mleka. W porównaniu do poprzedniego miesiąca spadły ceny bydła mięsnego.

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

Świnie, Cztery Mile Lasu i rock'n'roll. Ci rolnicy produkują tuczniki i grają świetną muzykę!

Nie samą świnią człowiek żyje, można by sparafrazować powiedzenie, zaglądając w okolice wielkopolskiej Krobi, gdzie rolnicy produkujący trzodę utworzyli zespół muzyczny, grają i koncertują. Odwiedzamy ich gospodarstwa i rozmawiamy o aktualnej sytuacji w branży.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)