Wystawa bydła mięsnego w Sielinku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wystawa bydła mięsnego w Sielinku

12.06.2021autor: Marcin Jajor

Wystawa bydła mięsnego w Sielinku – to pierwsza po długiej przerwie okazja do spotkania na targach rolniczych!

Po długiej przerwie i wielu spotkaniach organizowanych online – zniesione obostrzenia pozwoliły na zorganizowanie tradycyjnego spotkania targowego. Rolnicy mogli się spotkać w Sielinku k. Opalenicy, gdzie połączono trzy różne imprezy. Oprócz XXVII Wielkopolskich Targów Rolniczych, odwiedzający mogą uczestniczyć w Dniach Pola Sielinko 2021 oraz Regionalnej Wystawie Bydła Mięsnego.

W pierwszy dzień targowy frekwencja odwiedzających nie była duża. Pogoda nie sprzyjała, a dodatkowo zapewne wiele osób nie wierzyło, że imprezę uda się zorganizować w tradycyjnej formule. – Nareszcie możemy się spotkać! – komentowała w pierwszych słowach Wiesława Nowak, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, który jest organizatorem spotkania na ceremonii otwarcia. Jak podkreślała organizacja targów nie była łatwa, bo po zniesieniu restrykcji związanych z lepszą sytuacją epidemiologiczną na zmianę formuły był zaledwie tydzień.

W swoim przemówieniu Nowak podkreślała ważną rolę WODR w rozwoju polskiego rolnictwa. Jedną z inicjatyw są Krajowe Dni Pola, które odbędą się właśnie w Sielinku w 2023 r., a do których to już teraz trwają przygotowania. Kolejna, to – rozwijana od 2012 roku – sieć 96 gospodarstw demonstracyjnych, które stanowią platformę do wdrażania nowych technologii w rolnictwie. Innym ważnym elementem ostatnich działań WODR, o których mówiła Nowak jest też Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin (eDWIN). To projekt ogólnopolski, ale narodził się w Wielkopolsce.

r e k l a m a
– Wszyscy musimy działać wspólnie dla rolników w Wielkopolsce. Reforma WPR, którą mamy za plecami postrzegana jest jako zagrożenie, ale ja widzę w niej szansę. Musimy zmniejszyć ilość stosowanych nawozów, ale po właśnie nowoczesne technologie, żeby rozwijać wiedzę w tym kierunku – mówił Mariusz Tatka, dyrektor CDR w Brwinowie Oddział w Poznaniu.

Ważnym punktem imprezy była wystawa bydła mięsnego. W ramach niej 11 hodowców województwa wielkopolskiego i sąsiednich zaprezentowali zaprezentowało łącznie ok. 50 sztuk bydła takich ras jak: limousine, belgijska biało-błękitna, charolaise, abeerdeen angus, salers oraz blonde s’aquitaine. W ramach poszczególnych kategorii komisja sędziowska wybierała czempiony oraz wiceczempiony.

Kulminacyjnym punktem było wyłonienie superczempiona wystawy, którym został buhaj w wieku do 24 miesięcy o imieniu Bosy z hodowli Zbigniewa Kołoszyca. Jak podkreślała przewodnicząca komisji sędziowskiej Barbara Binerowska z PZHiPBM, to młody buhaj ale bardzo obiecujący, który cechuje się doskonałymi cechami pokroju.

– Wystawy hodowlane są bardzo ważne. Możemy bowiem porównać nasze zwierzęta z innymi. Dzięki wymianie doświadczeń wiemy co poprawiać, a tym samym zwięrszać efektywność produkcji i poprawiać jej opłacalność – mówił Piotr Kraśnicki, wiceprezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, który był współorganizatorem imprezy w Sielinku. 



mj/Fot. Jajor

autor Marcin Jajor

Marcin Jajor

<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Technologia Shrledlage w żywieniu opasów - na czym polega i jakie daje korzyści?

W żywieniu przeżuwaczy zastosowanie wprowadzonej przez firmę Claas technologii SHREDLAGE® zapewnia lepszy efekt strukturalny i lepszą strawność w porównaniu z tradycyjną, krótko przyciętą kiszonką z kukurydzy.

czytaj więcej

Kiedyś służył w Iraku, dzisiaj hoduje herefordy

Przygodę z herefordami zaczęli 10 lat temu, kiedy to zakupili pierwsze dwie jałówki tej rasy. Hanna i Krzysztof Golmanowscy szybko zorientowali się, że potrzebny jest buhaj kryjący, bo przy mięsnych mamkach inseminacja nie sprawdza się tak dobrze jak przy krowach mlecznych. Gdy kupili już buhaja, nie mógł stać on bezczynnie i dokupywali kolejne jałówki. Jak podkreślili, najtrudniejsze są początki, a to ze względu na drogi materiał hodowlany.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Holenderski program likwidacji gospodarstw: 644 rolników chce wycofać się z hodowli zwierząt

Faza rejestracji do holenderskiego programu likwidacji gospodarstw hodowlanych, a tym samym całkowitego odejścia od utrzymywania zwierząt, trwa już od kilku dobrych miesięcy. Jak dotąd chęć wycofania się z hodowli zgłosiło 644 rolników. A jak to wygląda w poszczególnych grupach zwierząt?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)