Wirtualny pastuch – jak to działa i czy opłaci się rolnikom?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wirtualny pastuch – jak to działa i czy opłaci się rolnikom?

13.07.2022autor: Dorota Kolasińska

Czy skończyła się era mozolnego rozstawiania plastikowych słupków i rozwijania taśmy, przy których nie jeden hodowca pastwiskowanego bydła dostaje szału? Jest na to szansa, bo trwają badania nad wirtualnym pastuchem. Co to za urządzenie i czy naprawdę działa?

Z artykułu dowiesz się

  • Jak działa w praktyce wirtualny pastuch?
  • W jaki sposób rolnik może wykorzystać wirtualnego pastucha?
  • Ile będzie kosztować to rozwiązanie i czy opłaci się hodowcom?

Naukowcy z Oklahoma State University przeprowadzili doświadczenia nad wirtualnym pastuchem już dłuższy czas.

Teraz etap pracy przechodzi w praktykę. Otóż badacze dostali grant od USDA-NRCS w wysokości 1,4 mln dolarów. Amerykańscy naukowcy obserwowali, czy możliwe jest zarządzanie wypasem w wirtualny sposób oraz w jaki sposób to wpływa na bioróżnorodność i same efekty wypasu. 

Jak wirtualny pastuch sprawdza się na pastwisku?

Krowy po raz kolejny zaskakują. Naukowcy z OSU spędzili ostatni rok na badaniu wzorców wypasu bydła, które było wyposażone w obrożę z GPS. Dzięki nim rolnicy mogą dokładnie sprawdzić gdzie pasą się krowy, ale również tym procesem zarządzać. Obroża emituje dwa dźwięki i bodziec elektryczny o niskim napięciu.

Początkowo w 2019 r na podstawie badań pilotażowych uzyskano wstępne wyniki, które pozwoliły ustalić, gdzie bydło na pastwisku najchętniej spędza czas. Obserwacja trwała 10 dni. Po tym czasie ustawiono urządzenia w taki sposób, aby trzymały zwierzęta z dala od tego miejsca. Udało się to w 99%. Badanie przeprowadzono w dwóch stacjach badawczych i na jednym z amerykańskich rancz.

r e k l a m a

Wirtualny pastuch pomaga zarządzać stadem krów, w tym ich leczeniem

- Chętnie zobaczę, czy koszty i analizy dowodzą, że jest to opłacalne narzędzie dla hodowców - powiedział Clay Burtrum, właściciel Burtrum Cattle, właściciel gospodarstwa.

Dodał, że taka technologia pozwoli mu przeprowadzić stado z dowolnego miejsca i znaleźć krowę, której np. akurat trzeba przeprowadzić zabieg. Twierdzi również, że to korzystne szczególnie dla dwuzawodowców, którzy nie zawsze są w gospodarstwie, a chcą szybko sprawdzić, gdzie znajdują się zwierzęta.

Grant i jego finansowanie obejmuje dalsze badania w tym zakresie, aby sprawdzić czy faktycznie opłaca się zainwestować w takie urządzenie i zachęcać rolników do korzystania z niego. Krowy w pierwszej fazie zostaną oddzielone od potoku, który stanowi naturalną barierę, tak aby nie mogły z niego korzystać, a w kolejnej bydło będzie rotacyjnie przeganiane na kwatery.

Zespół ma nadzieję dowiedzieć się, ile czasu bydło spędza na obszarach preferowanych przez badaczy, w porównaniu z tym, jak często przenosi się do obszarów, których naukowcy chcą, by unikały. Badanie pokaże również, w jaki sposób wirtualne ogrodzenie poprawia środowisko użytków zielonych, na których wypasane jest bydło.

- Raporty o jakości wody z Departamentu Jakości Środowiska Oklahomy wykazały, że złe praktyki wypasu wpływają na jeziora, rzeki i strumienie w Oklahomie – powiedział Kevin Wagner, profesor i dyrektor Oklahoma Water Resources Center, który pracuje nad projektem. „Ta technologia poprawi jakość pastwisk, produkcję bydła i jakość wody, a ilość czasu spędzanego przez bydło w krytycznych obszarach zostanie zmniejszona” - można przeczytać w informacji opracowanej przez zespół badawczy.

Czy wirtualne ogrodzenie opłaci się rolnikowi?

W zależności od stawek producenta, system może być bardziej opłacalny niż budowanie i utrzymywanie fizycznego ogrodzenia. Koszt technologii spada z czasem, więc wirtualne ogrodzenie może być jeszcze bardziej opłacalne w przyszłości.

Wirtualne ogrodzenie daje rolnikom możliwość prowadzenia zarządzania wypasem na terenach, na których trudno byłoby zbudować fizyczne ogrodzenie ze względu na ukształtowanie terenu lub rodzaj gleby np. w górach.
Producenci z przestarzałym ogrodzeniem, przez które bydło może łatwo przejść, mogliby wykorzystać wirtualne ogrodzenie jako wsparcie dla swojego fizycznego ogrodzenia.

Wirtualny pastuch pozwala na uzyskanie szybkiej odpowiedzi, gdzie dokładnie przebywa stado, jeśli pastwiska są rozległe.

- Ten wirtualny system ogrodzeń prawdopodobnie stanie się komercyjny w ciągu trzech lat – powiedział jeden z naukowców, który twierdzi również, że będzie sporo hodowców zainteresowanych takim rozwiązaniem.

dkol na podst. beefsite.com

fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła w żniwa rosną - ile płacą w skupie?

Plony w magazynach rosną, a wraz z nimi ceny bydła. Praktycznie wszystkie zakłady ubojowe skusiły się na podwyżki w cennikach. Ile płacą w polskich skupach? 

czytaj więcej
Bydło mleczne

Rolnik na dwa etaty – to możliwe, tylko trzeba chcieć!

Małżeństwo Pawelczyków z Mazowsza prowadzi gospodarstwo i drugą działalność zupełnie z nim niezwiązaną. Jak udaje się pogodzić dwa zawody? Czy można być rolnikiem-dwuzawodowcem? Przepis na dwa zawody jest prosty – znakomita współpraca!

czytaj więcej
Obory

Konkurs "Obora na medal": kategoria III – obory powyżej 100 krów

Liczba obór zgłoszonych do naszego konkursu "Obora na medal", a także ich bardzo wysoki poziom – przerosły nasze najśmielsze oczekiwania! Komisja konkursowa była pod ogromnym wrażeniem nakładu pracy, pomysłowości hodowców oraz szerokiego wachlarza rozwiązań, stawiających na pierwszym miejscu dobrostan bydła. Przedstawiamy III kategorię konkursową powyżej 100 krów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)