Wiceminister Kołakowski na IX Forum Sektora Wołowiny: Chów bydła ma być podstawą polskiego rolnictwa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wiceminister Kołakowski na IX Forum Sektora Wołowiny: Chów bydła ma być podstawą polskiego rolnictwa

27.01.2023autor: Patrycja Bernat

Wołowina ma kluczowe znaczenie i jest sztandarowym produktem eksportowym – podkreślał podczas IX Forum Sektora Wołowiny wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski, który zastępował Henryka Kowalczyka. W jego ocenie polskie mięso wołowe ma wysokie walory smakowe i jest poszukiwane na różnych rynkach: Bliskiego Wschodu, Azji, Zatoki Perskiej, czy Azji Południowo-Wschodniej. Wiceszef MRiRW podkreślał, że to chów bydła ma być podstawą polskiego rolnictwa, bo sama produkcja roślinna nie zapewni właściwego bytu ekonomicznego gospodarstwom rolnym.

Wiceminister Kołakowski, podczas IX Forum Sektora Wołowiny, zaznaczył ogromne znaczenie sektora rolnego, jakim jest chów zwierząt.

— Szanowni Państwo, hodowla bydła chciałby się powiedzieć Polska bydłem i drobiem stoi. Chów zwierząt jest tą dziedziną, która ma dać stabilizację polskiemu rolnictwu. W tym kierunku muszą budowane być programy hodowlane, polityka rządu oraz podejmowane działania szczególnie w obecnej trudnej sytuacji geopolitycznej — powiedział Lech Kołakowski.

Polska ma zapewnione bezpieczeństwo żwynościowe

Agresja Rosji w kierunku Ukrainy ma swój wpływ między innymi na przerwanie łańcuchów dostaw, czy znaczne wzrosty kosztów żywności na giełdach światowych. Polskie rolnictwo znalazło się w trudnej sytuacji, ale jak zostało podkreślone podczas przemówienia. Polska ma zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe.

r e k l a m a
Relacja z IX Forum Sektora Wołowiny

— Jest to też szansa dla polskiego rolnictwa. Chcę przez to powiedzieć, że poza zaspokojeniem własnych potrzeb żywnościowych, eksportujemy rocznie za ponad czterdzieści miliardów euro polskiej żywności. W tym 73% trafia do państw Unii Europejskiej, a pozostała ilość na pozostałe szerokości geograficzne, na inne kontynenty, na rynki i to na dobre rynki — zaznaczył Kołakowski.

Jak sektor mięsny kształtuję się w statystykach?

  • W 20222 roku liczebność pogłowia krów, zmniejszyła się o 7,6%, a pozostałego zwiększyła o 3%.
  • Bydła mlecznego jest natomiast o 2% mniej. W tym samym czasie pogłowie krów matek wynosiło 135 tys. sztuk i było, aż o 141 tysięcy sztuk mniejsze. To 50% mniej niż w czerwcu 2021 roku.
  • Pierwsze półrocze ubiegłego roku, produkcja żywca wołowego - 516 tys. ton, to o 12,5% mniej niż rok wcześniej.
  • Instytut Ekonomiki Rolnictwa szacuje, że produkcja żywca wołowego, w tym czasie w roku 2023 wynieść ma 973 tysiące ton i będzie tym samym o 1% wyższa niż 2022 roku.

Które kierunki eksportowe mają znaczenie dla polskiej wołowiny? Azja kierunkiem przyszłości?

Patrząc na eksport polskiej wołowiny, szczególne znaczenie mają Włochy, Niemcy, Francja, Holandia, Izrael, Wielka Brytania.

— Mówiąc o produkcji wołowiny, musimy mówić o rynku chińskim, wietnamskim, filipińskim. Wskazałem Państwu kierunek Azji, jako kierunek przyszłościowy dla polskiej hodowli — dodał Lech Kołakowski.

Jak zachęcano rolników do stosowania praktyk hodowlanych?

Szczególne wyróżnienie należy się działaniu: Dobrostan zwierząt, który realizowany był w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Od roku 2020 w ramach PROW 2014-2020, działanie Dobrostan zwierząt, miało i dalej ma na celu zachęcenie rolników do stosowania odpowiednich praktyk hodowlanych. O wsparcie finansowe mogli ubiegać się rolnicy, którzy utrzymywali świnie, krowy czy owce. Działanie to polegało na rekompensacie rolnikom kosztów związanych z utrzymaniem zwierząt, z zastosowaniem podwyższonych standardów. Płatności te nie mogły jednak uwzględnić kosztów inwestycji, związanych ze zmianą warunków utrzymania zwierząt.

Czytaj także: Komisarz Wojciechowski na IX Forum Sektora Wołowiny: Wzrost importu z Ukrainy w skali całej Unii Europejskiej jest rzeczą dobrą, zwłaszcza dla hodowców

— W ramach planu strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027, planuje się kontynuowanie wsparcia dla Dobrostanu zwierząt zapoczątkowanego w 2020 roku. W ramach PROW 2014-2020 wsparcie to będzie realizowane w działaniu Ekoschematy Dobrostan zwierząt. Jest to pierwszy filar Wspólnej Polityki Rolnej, w którym będą mogli uczestniczyć hodowcy świń, bydła, owiec, kóz, koni i indyków — dodał wiceminister.  

Wsparcie polskiej hodowli będzie gwarantować stabilizację i byt ekonomiczny gospodarstw

Obecnie uzgadniania jest z Komisją Europejską zmiana planu strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023 - 2027, dotycząca Interwencji w Ekoschematach Dobrostan zwierząt. Proponowane wymagania:

  • Wymogi odnoszące się do danej grupy zwierząt, dotyczące wszystkich zwierząt tej grupy utrzymywanych w gospodarstwie rolnym.
  • Rolnik realizujący interwencje dotyczącą dobrostanu, zobowiązany jest do odbycia jednorazowego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków (obowiązywać ma od 2024).
  • Rolnik musi posiadać plan poprawy dobrostanu zwierząt (dotyczy świń i bydła).
— Szanowni Państwo można by przedstawiać wiele informacji i statystyk, ale nade wszystko działaniem polskiego rządu, działaniem Ministerstwa Rolnictwa jest wsparcie polskiej hodowli. Wsparcie polskiej hodowli będzie gwarantować stabilizację i byt ekonomiczny gospodarstw — zakończył wiceminister Kołakowski.


Bernat Patrycja
fot. DK
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

IX Beef Forum – zrównoważona produkcja, dobrostan i środowisko w chowie bydła

Wydaje się, że produkcja bydła mięsnego, jest jedną z najbardziej zrównoważonych wśród gałęzi rolnictwa. Jednak debata na ten temat trwa, bo wymaga tego kontekst polityczny, społeczny, gospodarczy, ale także najważniejszy dla rolników – ekonomiczny. O czym była mowa podczas IX Forum Sektora Wołowiny w Warszawie?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Producent Bydła Mięsnego 2022 - rozdano nagrody podczas IX Beef Forum w Warszawie!

W miniony piątek podczas IX Beef Forum (Forum Sektora Wołowiny) rozdano prestiżowe nagrody dla wyróżnionych w konkursie Producentów Bydła Mięsnego. Wyłoniono najlepszych wśród producentów opasów, odsadków i hodowców bydła mięsnego. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

IX Forum Sektora Wołowiny wystartowało! (transmisja na ŻYWO!)

Właśnie rozpoczęło się IX Forum Sektora Wołowiny w Warszawie. Program spotkania jest niezwykle bogaty, ponadto wydarzenie można oglądać na żywo! O czym debatują  eksperci, naukowcy i producenci i hodowcy bydła mięsnego? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)