PILNE!!! Senat przegłosował „Piątkę dla zwierząt” – ubój rytualny bydła będzie zakazany!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

PILNE!!! Senat przegłosował „Piątkę dla zwierząt” – ubój rytualny bydła będzie zakazany!

14.10.2020autor: wk

Ubój rytualny bydła zakazany – zdecydował Senat, który jednocześnie wydłużył wejście jego w życie do 2025 roku. Zakaz hodowli zwierząt futerkowych wejdzie w życie w połowie 2023. Ustaw trafi teraz z powrotem do Sejmu. 

Marek Borowski – senator sprawozdawca podczas posiedzenia plenarnego poinformował, że komisje rolnictwa i ustawodawcza przyjęły 62 poprawki do ustawy o ochronie zwierząt. Ponieważ 4 zostały wycofane Senat ostatecznie musiał zagłosować za 58 poprawkami, z których komisje poparły 34 poprawki.

Oprócz poprawek legislacyjnych komisje poparła m.in. wniosek, aby prywatne podmioty miały prawo do prowadzenie schronisk na zlecenie gminy. Jednocześnie senatorowie zaproponowali, aby wprowadzić  obowiązkowy system znakowania psów co ma doprowadzić do zmniejszenia liczby bezdomnych psów. A kolejna poprawka zmierzała do wydłużenia vacatio legis dla zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz zakazu uboju rytualnego a także wprowadzała szczegółowe zasady wypłaty odszkodowań dla zamykanych branż.

Następnie rozpoczęto prezentacje poprawek, które nie uzyskały poparcia komisji i były składane jako wnioski mniejszości. I tak senator Krzysztof Kwiatkowski zaproponował wprowadzenie zakazu prowadzenia egzekucji ze zwierząt domowych oraz wprowadzenia zakaz loterii gdzie zwierzę jest nagrodą.

r e k l a m a
Senator Józef Łyczak z Prawa i Sprawiedliwości poprosił o poparcie poprawek zmierzających do pozostawieni legalności uboju rytualnego bydła.

– Na te poprawki czeka polska wieś i rolnicy. Rząd ustąpił, ale nie do końca. Poprawki rządu dzielą rolników, bo dopuszczają do uboju rytualnego tylko drobiu, ale nie bydła – mówił J. Łyczek.  Z kolei senator Marek Pęk zaprezentował poprawki zarekomendowane wcześniej przez premiera polegające m.in. na utrzymaniu legalności uboju rytualnego drobiu.

- Chcę, żebyśmy mogli wyjść po tym głosowaniu z przeświadczeniem, że obroniliśmy interesy polskich rolników i zminimalizowaliśmy złe skutki ustawy. Ale jednocześnie jesteśmy realistami i stanowimy jedność jako klub PiS – mówił M. Pęk.  

Następnie Senat odrzucił wniosek o odrzucenie ustawy. Za było 24 senatorów, przeciw 64, a wstrzymało się 9. Nie znalazł również uznania wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Za było 2 senatorów, przeciw 97, a wstrzymała się 1 osoba.

W wyniku kolejnych głosowań Senat zdecydował m.in.:

- odrzucenie poprawki grupy senatorów PiS skreślającej zakaz uboju rytualnego bydła
- przyjęciu propozycji rządu utrzymującej legalność uboju rytualnego drobiu
- obecności lekarzy weterynarii przy interwencjach
- wprowadzenie zakazu prowadzenia egzekucji ze zwierząt domowych
- wprowadzeniu obowiązkowego znakowania i rejestrowania psów
- wydłużeniu vacatio legis dla zamykanych branż w przypadku zwierząt futerkowych do 31 lipca 2023, a w przypadku uboju rytualnego bydła do 31. 12. 2025
- określeniu zasad i trybu roszczeń dla osób prowadzących zamykane branże

Ostatecznie Senat przyjął cały projekt ustawy zdecydowaną większością głosów. Za było 76 senatorów, przeciw 11, a wstrzymało się 10.

Ustawa trafi teraz z powrotem do Sejmu. A posłowie poprawki senatorów mogą jeszcze odrzucić.
Tuż po głosowaniu odbyła się konferencja prasowa Mraszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego, szefa klubu parlamentarnego KO w Senacie Marcina Borowskiego oraz senatora sprawozdawcy tej ustawy Marka Borowskiego.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Pierwsza rzeźnia rolnicza na Dolnym Śląsku

Mimo wejścia w życie ułatwień w przepisach w lutym br. niewielu rolników zdecydowało się na otwarcie rolniczej rzeźni. W wielu regionach kraju brakuje takich obiektów, a bydło jest transportowane do ubojni zlokalizowanych kilkadziesiąt kilometrów dalej. Na rozpoczęcie biznesu zdecydował się śmiałek z woj. dolnośląskiego. Ciekawe czy przetrze szlaki? 

czytaj więcej

Czy czeka nas rytualny ubój rolnictwa? Jeśli tak, to będzie powolny i bolesny

Jeśli nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt przejdzie w takim kształcie w jakim wyszła z Senatu, to „ubój rolników” zajmujących się hodowlą bydła będzie powolny i bardzo bolesny. Dlaczego tak się stanie rozmawiano podczas debaty, którą wspólnie z grupami producentów „Bizon” zorganizował 15 października Tygodnik Poradnik Rolniczy. Debatę prowadził Paweł Kuroczycki, redaktor naczelny „Tygodnika”.

czytaj więcej
Aktualności

Senat zajmie się projektem ustawy znoszącej zakaz handlu w niedziele na czas koronakryzysu

Senatorowie PO-KO przygotowali projekt ustawy znoszącej ograniczenia handlu w niedziele na czas stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii oraz przez 90 dni następujących po zniesieniu takich stanów. Projekt przewiduje także gwarancję minimum dwóch wolnych niedziel dla pracowników handlu w każdym miesiącu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)