„Piątka dla zwierząt” to nie jedyny problem polskich rolników. Za rogiem czeka kolejne zagrożenie!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

„Piątka dla zwierząt” to nie jedyny problem polskich rolników. Za rogiem czeka kolejne zagrożenie!

23.10.2020autor: wk

Producenci mięsa wołowego z coraz większym niepokojem patrzą na możliwość bezumownego Brexitu. Straty polskich hodowców bydła mięsnego mogą być większe niż te wywołane kryzysem związanym z epidemią koronawirusa. Polskie organizacje zrzeszone w Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych apelują do Komisji Europejskiej o sprawne przygotowanie instrumentów reagowania kryzysowego.

Najpierw epidemia koronawirusa, potem zakaz uboju rytualnego, a teraz coraz bardziej poważna groźba bezumownego Brexitu. Dla branży mięsa wołowego 2020 r. na pewno do najszczęśliwszych nie należy.

– Bezumowny Brexit to może być dla polskich hodowców kolejny cios. Obecnie 1/3 unijnego eksportu wołowiny idzie do Wielkiej Brytanii, a pozostałe 2/3 do innych krajów trzecich. Oznacza to, że po 1 stycznia w wyniku  zdjęcia uprzywilejowania dla dostaw z UE do UK  ok. 200 tys. ton wołowiny pozostanie na rynku europejskim i coś z tym towarem trzeba będzie zrobić – mówił na posiedzeniu grupy roboczej „Wołowina”  Copa – Cogeca Jerzy Wierzbicki z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Jeżeli Brexit będzie bezumowny Wielka Brytania jako kraj trzeci wprowadzi na granicy cło (obecnie korzystamy z zerowej stawki celnej). Oznacza to spore kłopoty dla irlandzkich, a także dla polskich dostawców wołowiny na ten rynek. Będziemy musieli konkurować o brytyjski rynek na takich samych zasadach z krajami Mercosur np. z producentami brazylijskimi oraz argentyńskimi, których koszty produkcji są znacznie niższe. Hodowcy bydła obawiają się także, że Irlandia będzie starała się sprzedawać swój towar, który nie zostanie wysłany do Wielkiej Brytanii na rynek wewnętrzny Unii Europejskiej po bardzo niskich cenach, aby wypchnąć nas z rynku. Irlandia jest eksporterem netto nr 1, a Polska jest eksporterem netto nr 2 w UE. I to między nami rozegra się główna batalia o utrzymanie się na rynkach.
Dlatego na posiedzeniu grupy roboczej „Wołowina”  Copa – Cogeca zaapelowano do Komisji Europejskiej, aby odpowiednio przygotowała się na możliwy kryzys.

r e k l a m a

- Potrzebne są instrumenty wsparcia rynku żywca wołowego. Może to być skup interwencyjny lub dopłaty do prywatnego przechowywania. Ale najważniejsze jest to, aby te instrumenty były odpowiednio poprawione. Mechanizmy interwencji jakie uruchomiono podczas pierwszej fali epidemii, w postaci niestosowanych od ponad 20 lat dopłat do prywatnego przechowywania, okazały się nieskuteczne i wymagają zmian – tłumaczy Jerzy Wierzbicki z PZPBM.

Podczas posiedzenia grupy roboczej „Wołowina” omawiano także wpływ epidemii koronawirusa na europejski rynek. Eksperci zwrócili uwagę, że wiele krajów cały czas boryka się ze spadkiem popytu na mięso wołowe a w efekcie spadkiem cen skupu żywca. Niestety po lockdownie tylko nielicznym krajom udało się skierować podaż z zamkniętego kanału HoReCa na konsumpcję wołowiny w domu. Obecnie najbardziej cierpią kraje południa Europy (Hiszpania, Włochy, Portugalia), gdzie zamknięcie sektora turystycznego mocno przełożyło się na spadek dochodów farmerów.
wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy żądają przywrócenia Ardanowskiego na ministra rolnictwa

W minionym tygodniu rolnicy protestowali przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt nie tylko w Warszawie. I tak między innymi kolumna kilkudziesięciu ciągników przejechała trasę  około 30 kilometrów z Łasina do Grudziądza.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ustawa o ochronie zwierząt – branża chce powołania podkomisji

Rada Sektora Wołowiny zwróciła się do Roberta Telusa, przewodniczącego KRiRW o powołanie podkomisji w celu dogłębnej analizy skutków prawnych oraz ekonomicznych wprowadzenia ustawy, gdyż wiele punktów jest niedopracowanych lub niezgodnych z Konstytucją RP. 

czytaj więcej
Aktualności

Rolnicy blokują drogi w całej Polsce! Relacja z protestów

W całej Polsce od wczesnych godzin porannych rolnicy blokują drogi. W ten sposób protestują przeciwko szkodliwej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt futerkowych i znacznie ogranicza ubój rytualny bydła. Po godz. 11.00 policja zatrzymała organizatora protestów Michała Kołodziejczaka. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)