Mlekovita przejmie kaliską spółdzielnię?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mlekovita przejmie kaliską spółdzielnię?

17.04.2021autor: Dorota Kolasińska

Do UOKiK wpłynął wniosek o możliwość koncentracji Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem i Kaliskiej Spółdzielczej Grupy Producentów Mleka w Kaliszu (KSGPM). Jaki jest cel połączenia? 

Do UOKiK trafił wniosek o możliwość koncentracji SM Mlekovita i Kaliskiej Spółdzielczej Grupy Producentów Mleka w Kaliszu. Mlekovita działa na terenie całego kraju, natomiast KSGPM na terenie woj. wielkopolskiego i części woj. łódzkiego. 

Celem koncentracji jest połączenie spółdzielni, które pozwoli na wzmocnienie ich potencjału technologicznego oraz zapewni uzyskanie lepszych wyników ekonomicznych poprzez:

- obniżenie kosztów przerobu w zakładach przetwórczych,
- obniżenie kosztów przerobu w zakładach przetwórczych,
- pełne wykorzystanie zdolności technologicznych zakładów przetwórczych,
- poszerzenie asortymentu produkowanych wyrobów i obniżenie nakładów związanych z reklamą i marketingiem, - zapewnienie w miarę stabilnych warunków producentom mleka, co umożliwi im dalszy rozwój i poprawę jakości produkcji w gospodarstwach,
- obniżenie kosztów logistycznych,
- zapobieżenie w dalszej perspektywie ryzyku niewypłacalności i utracie miejsc pracy w KSGPM w związku z pogarszającymi się wskaźnikami ekonomicznymi oraz zmniejszaniem się skupu mleka.

r e k l a m a
Mlekovita zajmuje się skupem mleka surowego, produkcją mleka świeżego, UHT, serów, twarogów, śmietany i śmietanki, masła, proszków mlecznych, napojów i produktów fermentowanych. Natomiast KSGPM to skup mleka surowego, produkcja serów, twarogów i śmietanki, napojów i produktów fermentowanych.

Skutkiem koncentracji jest rozwój obydwu spółdzielni, ale po połączeniu kaliska spółdzielnia stanie się zakładem produkcyjnym, w którym utrzymane będzie zatrudnienie na zbliżonym poziomie, zwiększy się przerób surowca, ale planowane jest jednocześnie unowocześnienie technologii i techniki, ale także obniżenie kosztów funkcjonowania zakładów. 

Koncentracja nie zakłóci mechanizmów konkurencyjnych na rynku właściwym ze względu na stosunkowo niewielki udział połączonych spółdzielni na rynku właściwym, a zwłaszcza na niewielki potencjał KSGPM. Koszty produkcji winny ulec zmniejszeniu dzięki specjalizacji produkcji poszczególnych zakładów, zmniejszeniu kosztów logistycznych dzięki wspólnej dystrybucji wyrobów, zmniejszeniu kosztów ogólnozakładowych dzięki centralizacji administracji oraz obniżeniu cen materiałów pomocniczych poprzez centralizację ich odbioru od dostawców. Ceny produktu winny również ulec obniżeniu z uwagi na wskazane wyżej obniżenie kosztów produkcji. Przewidywalna data dokonania koncentracji 1 lipca 2021 – czytamy na stronie UOKiK we wniosku. Sprawa jest w toku. 

Źródło: UOKIK
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mlekovita uruchomiła sprzedaż online dla branży HoReCa

Wychodząc naprzeciw potrzebom firm z sektora HoReCa, Grupa MLEKOVITA, lider branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, przygotowała dla nich możliwość zamawiania produktów online w sklepie www.mlekovitka.pl. Dzięki temu branża gastronomiczna, która znowu aktywnie działa po złagodzeniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, może teraz w szybki i wygodny sposób zaopatrywać się w produkty z najszerszej oferty nabiałowej na rynku, z gwarancją dostawy w każdy zakątek Polski.

czytaj więcej

Proces walki z mięsem i mlekiem będzie się nasilał. Piątka dla zwierząt przy tym to pikuś

Organizacje ekologiczne i ruchy wegetariańskie wzięły sobie za cel mleko, bowiem mięso uważają już za załatwione. Rolników czeka prawdziwy bój o możliwości chowu zwierząt. To ostatni dzwonek, aby organizacje rolnicze  wspólnie zaczęły występować w tej sprawie. W porównaniu do tego co nas czeka, "Piątka dla zwierząt" to pikuś.

czytaj więcej
Aktualności

Pomoc finansowa dla spółdzielców

Prawie 40 mln zł chce przeznaczyć rząd na dodatkową pomoc dla rolników. Dzięki preferencyjnym kredytom będą oni mogli nabywać udziały w spółdzielniach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa rolnego. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)