Mleczarnia Turek ogranicza odbiór mleka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mleczarnia Turek ogranicza odbiór mleka

21.03.2020autor: dr Mirosława Wieczorek

“W ostatnich dniach minister rolnictwa mówił że nie ma zagrożenia dla odbioru mleka z powodu wirusa, a tu mleczarnia nie będzie odbierać wszystkiego mleka wyprodukowanego od dostawców”.

Maila tej treści dostaliśmy od zaniepokojonego hodowcy, dostawcy mleczarni Turek.
– Tak wiele mówi się teraz o marnowaniu żywności, a tu przez działania mleczarni będziemy zmuszeni do wylania dużej ilości mleka – pisze zaniepokojony, załączając pismo, które 20.03. otrzymali wszyscy dostarczający surowiec do mleczarni.

Dyrekcja mleczarni Turek poinformowała swoich dostawców, że od poniedziałku, 23 marca kierowcy będą odbierać od nich tylko 90% mleka oddanego do mleczarni tydzień wcześniej – w 17 i 18 marca. Decyzja jest spowodowana pandemią koronawirusa.

– Mleczarnia Turek podejmuje wszelkie działania zmierzające do utrzymania ciągłości produkcji oraz skupu mleka poprzez wprowadzenie reżimów higienicznych na każdym etapie produkcji. Niestety, nie ma żadnych przesłanek, aby mówić, że w nadchodzących tygodniach sytuacja się poprawi. Prognozujemy, że w najbliższych tygodniach produkcja serów będzie ograniczana, a nawet w czarnym scenariuszu może dojść do chwilowego zatrzymania fabryki. Wszystko to powoduje bardzo duże ograniczenia w sprzedaży mleka – pisze mleczarnia w komunikacie do rolników.
Ograniczenie będzie obowiązywać do odwołania, a mleczarnia nie wyklucza, że razie gorszej sytuacji na rynku mleka ograniczenia mogą jeszcze wzrosnąć.

r e k l a m a
Hodowcy, co zrozumiałe, są zaniepokojeni. Sytuacja jest nietypowa, trudno było się na nią wcześniej przygotować.
– Wczoraj dostaliśmy powiadomienie SMS-em, że o 10% mniejszy skup będzie obowiązywał nie od 23.03, a od 27.03. Sytuacja jest dynamiczna. Będziemy próbować dostosować się do wytycznych mleczarni – powiedział jeden z naszych Czytelników.
– Ostrzejsze brakowanie, sprzedaż paru sztuk, wcześniejsze zasuszenie, delikatne ograniczenia w dawce (mniej drożejącej wraz z kursem euro śruty sojowej) – podsuwa rozwiązania inny z naszych rozmówców.

Od redakcji

Polska jest jednym z pięciu największych producentów mleka w Europie, a około 30% produkcji eksportujemy poza granice.. Obecnie, w sytuacji gdy większość państw zamyka granice, mimo zapewnień branży że zapotrzebowanie na produkty mleczarskie rośnie, może być problem z wyeksportowaniem nadwyżek mleka. Zakłócenia w możliwościach wysyłania i odbioru produktów głównie na rynki azjatyckie pojawiły się już na początku roku; od lutego obserwujemy duży wzrost stawek frachtu morskiego (o 70–100%) na przewóz polskich produktów spożywczych, w tym mleczarskich, do niemal wszystkich portów docelowych na całym świecie. Zamknięcie granic Polski i innych krajów UE sprawiło, że tiry albo utknęły na granicy, albo czas przejazdu znacznie się wydłużył, co przy przewozie świeżych produktów ma niebagatelne znaczenie. Coraz większe problemy zgłaszają centra logistyczne – kierowców jest mniej, a ci co jeszcze pracują boją się jeździć do państw, gdzie szaleje epidemia. Ponieważ łańcuchy odbioru mleka surowego i łańcuchy dostaw przetworów mlecznych są zorganizowane w całej Europie ponad granicami, czekamy na decyzję odpowiednich organów. List w tej sprawie wystosowało EDA (European Dairy Association) do Dyrekcji Generalnych ds. Rolnictwa i Zdrowia UE oraz przedstawicielstw państw członkowskich UE.
Jak zapewniają prezesi mleczarń – mleka w Polsce nie zabraknie. Ale czy damy radę z jego nadmiarem?
autor dr Mirosława Wieczorek

dr Mirosława Wieczorek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek mleka

Rynek mleka w opałach

O komentarz do sytuacji na rynku mleka oraz trudnej sytuacji dostawców mleczarni w Bieruniu, którym wypowiedziano umowy poprosiliśmy Romana Włodarza, prezesa Śląskiej Izby Rolniczej.

czytaj więcej
Bydło mleczne

PFHBiPM zawiesiła prowadzenie oceny użytkowej bydła mlecznego

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka uważa, że w obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo. W związku z tym zawiesiła prowadzenie oceny wartości użytkowej bydła i ksiąg hodowlanych. Co to oznacza dla rolników?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Holenderski program likwidacji gospodarstw: 644 rolników chce wycofać się z hodowli zwierząt

Faza rejestracji do holenderskiego programu likwidacji gospodarstw hodowlanych, a tym samym całkowitego odejścia od utrzymywania zwierząt, trwa już od kilku dobrych miesięcy. Jak dotąd chęć wycofania się z hodowli zgłosiło 644 rolników. A jak to wygląda w poszczególnych grupach zwierząt?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)