Greenpeace w Niemczech stawia wymagania dla hodowli bydła
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Greenpeace w Niemczech stawia wymagania dla hodowli bydła

05.09.2023autor: dr Mirosława Wieczorek

Greenpeace chce zreformować hodowlę bydła mlecznego tak, aby w przyszłości rolnicy, zwierzęta i środowisko odnieśli korzyści. Czego domaga się organizacja?

Jest to wynik badania przeprowadzonego przez Forum Ekologiczno-Społecznej Gospodarki Rynkowej (FÖS) w imieniu Greenpeace.

Czego domaga się organizacja?

Greenpeace domaga się wprowadzenia trzech środków:

  • Nowych umów między producentami mleka a mleczarniami – pozycja negocjacyjna hodowców względem mleczarni miałaby zostać wzmocniona poprzez umowy dotyczące ilości i jakości. Powinno to doprowadzić do wyższych i stabilnych cen mleka oraz ograniczyć nadprodukcję (artykuł 148 Wspólnej Organizacji Rynku UE)
  • Wprowadzenia opłat za paszę, która konkuruje z żywnością dla ludzi – ponad połowa paszy dla krów składa się obecnie z kiszonki z kukurydzy i zbóż z pól. Opłata powinna promować wypas bydła i zmniejszyć zużycie zboża.
  • Określenia jasnych minimalnych standardów prawnych dotyczących hodowli bydła – m.in. dotyczących miejsc do chodzenia i leżenia, dostępu do wybiegów i pastwisk, zakaz utrzymywania na uwięzi. Wymóg dotyczący standardów poprawiłby nie tylko warunki hodowli i zapewnił większy dobrostan zwierząt, ale także ograniczyłby stosowanie leków.

Współpraca między Greenpeace a rolnikami

W Niemczech mamy do czynienia z niecodzienną sytuacją, gdzie rolnicy-hodowcy współpracują z organizacją ekologiczną. Zazwyczaj ich interesy są rozbieżne, a wizje i poglądy na temat użytkowania gruntów i zasobów naturalnych kompletnie różne. 

Jednak w przypadku hodowli bydła jest nieco inaczej – już w maju bieżącego roku Greenpeace i hodowcy połączyli siły przed budynkiem Reichstagu w Berlinie symbolicznie protestując w towarzystwie krów w obronie pastwiskowego wypasu krów i uczciwych cen mleka. I teraz część postulatów Greenpeace, większa część hodowców z pewnością popiera.

mwie
fot. EnvatoElements, Greenpeace, Canva

autor dr Mirosława Wieczorek

dr Mirosława Wieczorek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Jak hodować bydło mięsne ekologicznie? Odpowiadają autorzy "Ksawery z gospodarstwa"

Od ponad 20 lat Piotr Zdziarski prowadzi gospodarstwo z hodowlą bydła w ekologii. Zdobytą w tym czasie wiedzą dzieli się w Internecie, gdzie na kanale "Ksawery z gospodarstwa" wraz z synem pokazują i podpowiadają, jak gospodarować ekologicznie, ale nowocześnie, profesjonalnie i z zyskiem.

czytaj więcej
Aktualności

Rynek żywności ekologicznej. Jakie trendy i jaka przyszłość czeka gospodarstwa eko?

Od kilku lat obserwujemy wzrost popularności ekologicznej żywności. Jak podaje Eurostat, w ciągu ostatnich 10 lat powierzchnia upraw ekologicznych w Unii Europejskiej zwiększyła się do 6,5 mln ha. Jaka przyszłość czeka produkcję ekologiczną?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Holenderski program likwidacji gospodarstw: 644 rolników chce wycofać się z hodowli zwierząt

Faza rejestracji do holenderskiego programu likwidacji gospodarstw hodowlanych, a tym samym całkowitego odejścia od utrzymywania zwierząt, trwa już od kilku dobrych miesięcy. Jak dotąd chęć wycofania się z hodowli zgłosiło 644 rolników. A jak to wygląda w poszczególnych grupach zwierząt?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)