Europejski Zielony Ład – rewolucja dla producentów mleka i spółdzielni?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Europejski Zielony Ład – rewolucja dla producentów mleka i spółdzielni?

24.02.2020autor: Dorota Kolasińska

Europejski Zielony Ład, którego plan został przedstawiony przez Komisję Europejską pod koniec grudnia minionego roku, ma pomóc walczyć ze zmianami klimatu. 

Europejski Zielony Ład zakłada m.in. ograniczenie zużycia środków ochrony roślin, nawozów, antybiotyków, a także podniesienie warunków dobrostanu zwierząt. Można powiedzieć, że europejskich, a zatem i polskich rolników, czeka prawdziwa rewolucja.  

Przedstawiona przez KE strategia "od pola do stołu" ma ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w rolnictwie oraz degradację gleby. Pomocne w tym mają być zrównoważone praktyki rolne takie jak rolnictwo precyzyjne, ekologiczne czy agroekologia.  Producenci dostarczający żywność wysokiej jakości - stosujący  wyższe normy ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt - byliby za to właściwie wynagradzani. Co myślą o tym polscy przetwórcy mleka, czy obawiają się zmian czekających europejskie rolnictwo? Polska Izba Mleka zapytała o to przewodniczących rad nadzorczych spółdzielni mleczarskich.

r e k l a m a
- Myślę, że dla polskich producentów mleka nie będzie to aż tak dużym problemem, bo my naprawdę nie przesadzamy ani z opryskami, ani z nawożeniem - mówi Stanisław Kurpiewski, przewodniczący rady nadzorczej OSM Piątnica. Jak podkreśla, w swoim gospodarstwie stosuje uprawki przedsiewne, które pomagają skutecznie walczyć z chwastami w kukurydzy. Dzięki temu zużywa tylko 30 – 40 procent środków ochrony roślin w stosunku do  przewidzianej normy. 

Nie nadużywamy ŚOR?


Również Witold Dziurlikowski, przewodniczący rady nadzorczej OSM w Sierpcu zauważa, że polscy rolnicy potrafią używać środków ochrony roślin z głową, wyspecjalizowali się w tym. Tak naprawdę chodzi o to, by stosować je w odpowiednim czasie, nie przegapić terminu. 

- Z pewnością w swoim gospodarstwie nie nadużywam chemii - mówi Witold Dziurlikowski - Na etykietach środków ochrony roślin są podane normy stosowania - od  dawki minimalnej do maksymalnej. Ja zazwyczaj daję tę najniższą. 
Jeśli chodzi o terminy wywożenia obornika i gnojówki, przewodniczący RN OSM w Sierpcu uważa, że powinny zostać zachowane te, które obowiązują obecnie. 
Przyznaje natomiast, że pewne obawy wśród rolników może budzić zamiar podwyższenia wymogów dotyczących dobrostanu zwierząt.

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Nie miejsce i pora na wprowadzanie strategii „od pola do stołu”

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych i Copa – Cogeca apelują o przełożenie terminu publikacji komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie strategii „Od pola do stołu”. Ich zdaniem w czasie epidemii koronawirusa rolnicy muszą zapewnić Europejczykom nieprzerwane dostawy żywności, a nie martwić się kolejną reformą Wspólnej Polityki Rolnej. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Minister Ardanowski do przedstawicieli mleczarni: Chłop nie jest tylko do dojenia krów!

Od dawna wiadomo, że trudno o lepsza formę organizacji produkcji i skupu mleka niż spółdzielczość. Pod tym kątem, Polska jest podawana jako wzorowy przykład współpracy rolników, zaufania, godnych warunków pracy i płacy… Czy naprawdę tak jest? Jak Krzysztof Ardanowski, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie jest tego pewien…

czytaj więcej
Aktualności

Zielony Ład – Agnieszka Maliszewska na spotkaniu z Frans’em Timmermans’em

Agnieszka Maliszewska, wiceprzewodnicząca COGECA, Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka uczestniczyła we wspólnym posiedzeniu Prezydiów COPA i COGECA, podczas którego obecny był wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, który wygłosił krótką prezentację.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)