Walka z ASF w Zachodniopomorskiem: do końca stycznia powstanie ogrodzenie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Walka z ASF w Zachodniopomorskiem: do końca stycznia powstanie ogrodzenie

18.01.2021autor: Kamila Szałaj

Do końca stycznia powinna zakończyć się budowa ogrodzenia i zamykanie przejść dla zwierząt na drodze ekspresowej S3 od Szczecina w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego. W ten sposób wojewoda zachodniopomorski chce ograniczyć migrację dzików i rozprzestrzenianie się ASF.

Jeszcze zanim pojawiły się przypadki ASF u dzików w woj. zachodniopomorskim, tamtejszy wojewoda nakazał zamknąć przejścia dla zwierząt w pasie drogowym i postawić ogrodzenie z siatki wzdłuż drogi krajowej S3 na obszarze powiatu myśliborskiego, pyrzyckiego, gryfińskiego i Szczecina. Wszystko po to, by zatrzymać chore dziki z woj. lubuskiego, w którym choroba szaleje od listopada 2019 roku. Przez pierwsze dwa tygodnie stycznia 2021 roku potwierdzono tam już kilkadziesiąt przypadków u dzików - najwięcej ze wszystkich województw w Polsce.

Prace ogrodzeniowe na Zachodnim Pomorzu prowadzi GDDKiA. Jak zapewnił w rozmowie z nami rzecznik prasowy GDDKiA, łącznie do końca stycznia ustawionych zostanie 2800 metrów ogrodzeń wraz z 25. kładkami dla mniejszych zwierząt. Przejścia te zostaną umieszczone nad siatką.

- Do tej pory wygrodzono 1520 m, czyli 67 proc. tego co mamy zrobić - poinformował nas Mateusz Grzeszczuk, główny specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA. 

Zaznaczył, że dodatkowo, co miesiąc teren na wyznaczonych odcinkach o łącznej długości 2500 m, będzie posypywany repelentami odstraszającymi dziki, od strony zachodniej drogi S3. 

- Ostatnio preparatem AntyDzik posypano teren 18 grudnia, teraz planujemy wyłożenie środka 20 stycznia - zaznaczył Grzeszczuk.

Wyjaśnił, że pogoda nie utrudnia stawiania ogrodzenia, gdyż akurat na tym odcinku opady śniegu nie były zbyt intensywne.

Przypomnijmy. W połowie grudnia 2020 roku stwierdzono pojawienie się pierwszych przypadków ASF u dzików na terenie woj. zachodniopomorskiego. Prawdopodobnie źródłem wirusa był zakażony dzik, który przedostał się z Niemiec. W tej chwili w województwie jest już kilka przypadków choroby, a w całej Polsce od początku roku inspekcja weterynaryjna stwierdziła 92 przypadki - głównie w woj. lubuskim.  

Kamila Szałaj, fot. GDDKiA - oddział Szczecin
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Chiny: Nowe szczepy ASF wskazują na nielegalne szczepienia

Wykryto dwa nowe szczepy wirusa afrykańskiego pomoru świń u czwartego co do wielkości producenta trzody w Chinach – New Hope Liuhe. Wszystko wskazuje na zastosowanie nielicencjonowanych szczepionek. 

czytaj więcej

Rolnik skazany na więzienie za przywłaszczenie niemal 1000 świń

Rolnik spod Otmuchowa wraz z córką zostali skazani za to, że mieli przywłaszczyć sobie niemal 900 tuczników z 3 tys. świń, które wzięli do gospodarstwa w ramach tuczu usługowego. Przedsiębiorca do tego zażądał od rolnika 0,5 mln złotych odszkodowania. Jak rolnik bronił się w sądzie przed zarzutami?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF – 34 km płotu na granicy województw gotowe

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu poinformowała o zakończeniu prac budowlanych na granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego. Ogrodzenie ma pomóc w walce z afrykańskim pomorem świń. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)