Walka z ASF - ministerstwo rolnictwa przedstawia nową strategię
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Walka z ASF - ministerstwo rolnictwa przedstawia nową strategię

29.03.2021autor: wk

Drony, foto-pułapki oraz specjalnie przeszkolone zwierzęta. Ministerstwo rolnictwa przedstawia nową strategię walki z afrykańskim pomorem świń. Priorytety pozostają bez zmian: systematyczny odstrzał dzików i usuwanie martwych sztuk oraz bioasekuracja gospodarstw.  

Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz ograniczanie możliwości rozprzestrzenienia się tej choroby jest jednym z priorytetów działań ministerstwa rolnictwa.

Strategia UE dotycząca ASF, wskazuje trzy najistotniejsze elementy z punktu widzenia walki z tą chorobą:

  • systematyczna redukcja populacji dzików,
  • usuwanie martwych dzików ze środowiska naturalnego,
  • bioasekuracja gospodarstw.


Nowe technologie w walce z ASF

W 2021 r. na terytorium Polski kontynuowany będzie „Program mający na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”. Przewiduje on kontynuację działań prowadzonych w 2020 r., ale wprowadzono do niego istotne zmiany. Jedną z nich jest zmiana zasad finansowania dzików pozyskiwanych w ramach polowań poprzez położenie nacisku na pozyskanie warchlaków i przelatków, niezależnie od płci, z uwagi na fakt, że te właśnie grupy wiekowe pośrednio lub bezpośrednio przyczyniają się do nadmiernego rozrostu populacji.

r e k l a m a
Istotnym elementem tegorocznych działań jest też możliwość wykorzystywania nowych technologii w zwalczaniu ASF. Przewidziano możliwość wykorzystywania bezzałogowych statków powietrznych lub innych technik do ustalania miejsc bytowania dzików – czytamy w odpowiedzi na interpelację posłanki Urszuli Pasławskiej z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Powiatowi lub wojewódzcy lekarze weterynarii mogą obecnie finansować usługi w zakresie:

  • poszukiwania żywych lub padłych dzików przy pomocy urządzeń lub sprzętu, w tym bezzałogowych statków powietrznych zaopatrzonych w specjalistyczną aparaturę optyczną lub termowizyjną;
  • poszukiwania zwłok dzików przy pomocy specjalnie wyszkolonych zwierząt;
  • użycia foto-pułapek służących do liczenia i lokalizacji watah dzików na określonym terenie w celu zapobiegania lub zwalczania ASF.


Działania myśliwych i Inspekcji Weterynaryjnej

Trwa cały czas intensywny odstrzał dzików. Jego realizacja jest zadaniem członków Polskiego Związku Łowieckiego i odbywa się w oparciu o:

  • planową gospodarkę łowiecką,
  • odstrzał sanitarny.

Odstrzał sanitarny dzików jest przy tym dodatkowym elementem, pozwalającym na redukcję gęstości populacji dzików na obszarach występowania choroby oraz obszarach nieobjętych regionalizacją w związku z ASF. Od 31 stycznia 2020 r. do 5 marca 2021 r. w ramach tej formy odstrzału na terytorium Polski pozyskano rekordową liczbę 168 663 dzików.

W 2020 r. Inspekcja Weterynaryjna skontrolowała pod kątem spełniania wymogów bioasekuracji 135 674 gospodarstwa specjalizujące się w hodowli trzody chlewnej. W odniesieniu do 2301 gospodarstw Inspekcja Weterynaryjna wydała decyzje o zabiciu lub uboju świń i zakazu ich utrzymywania. W tym roku kontrole będą kontynuowane. wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dużo zmian w zasięgach stref ASF w Polsce

Zniesiono strefę niebieską ASF w Wielkopolsce, ale poszerzył się obszar zagrożenia w województwie lubuskim. Spore zmiany w zasięgu występowania stref zaszły też w województwach warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Zmiany stref ASF w woj. warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, lubelskim i mazowieckim

Niektórzy hodowcy trzody będą mogli odetchnąć, bowiem KE zgodziła się na zmniejszenie ograniczeń dot. ASF w niektórych powiatach. Mniejsze obostrzenia względem badań i być może lepsze stawki w zakładach ubojowych zapewne wielu hodowców ucieszy.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF w Chinach szaleje na północy kraju

W tym roku afrykański pomór świń nie odpuszcza w chińskich chlewniach. Nadal wyrządza poważne szkody w tamtejszej populacji trzody. Eksperci szacują, że pogłowie spadło o około 20% w 2021 r. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)