Sypią się ogniska ASF w Polsce - 14 hodowli zainfekowanych w tydzień
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sypią się ogniska ASF w Polsce - 14 hodowli zainfekowanych w tydzień

02.08.2021autor: Dominika Mulak

Tylko od 23 lipca do dziś potwierdzono czternaście nowych ognisk ASF w kraju. Łącznie w Polsce w 2021 roku odnotowano ich już 39.

Pomór nie ustępuje... Tylko dzisiaj Główny Lekarz Weterynarii potwierdził trzy nowe ogniska ASF na terenie dwóch województw.

39 ognisko ASF wyznaczono 30 lipca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 33 świnie (tuczniki), położonym w miejscowości Sułów Wielki, w gminie Wąsosz, powiat górowski, województwo dolnośląskie.

38 ognisko ASF również wyznaczono 30 lipca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń (9 tuczników, 1 locha), położonym w miejscowości Karpie, w gminie Przemków, powiat polkowicki, województwo dolnośląskie.

30 lipca wyznaczono też 37 ognisko ASF. W gospodarstwie położonym w miejscowości Łączki Brzeskie, w gminie Przecław, powiat mielecki, województwo podkarpackie, utrzymywano 21 świń (15 tuczników, 4 warchlaki, 2 lochy). 

Istny wysyp


W kolejnych komunikatach między 23 a 29 lipca potwierdzono aż 11 ognisk wirusa.

36 ognisko ASF wyznaczono 28 lipca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 15 świń (tuczniki), położonym w miejscowości Wodniki, w gminie Wąsosz, powiat górowski, województwo dolnośląskie.

r e k l a m a
35 ognisko ASF wyznaczono 27 lipca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 26 świń (9 warchlaków, 15 tuczników, 2 lochy), położonym w miejscowości Gierłachowo, w gminie Bojanowo, powiat rawicki, województwo wielkopolskie.

34 ognisko ASF wyznaczono 26 lipca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 świń (10 tuczników, 2 lochy), położonym w miejscowości Stary Tomyśl, w gminie Nowy Tomyśl, powiat nowotomyski, województwo wielkopolskie.

33 ognisko ASF wyznaczono także 26 lipca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 świń (10 warchlaków, 7 tuczników, 2 lochy), położonym w miejscowości Podole, w gminie Przecław, powiat mielecki, województwo podkarpackie.

26 lipca wyznaczono również 32 ognisko ASF. W gospodarstwie położonym w miejscowości Radomno, w gminie Nowe Miasto Lubawskie, powiat nowomiejski, województwo warmińsko-mazurskie, utrzymywano 9 świń (8 prosiąt, 1 locha).

31 ognisko ASF wyznaczono 23 lipca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1668 świń (tuczników), położonym w miejscowości Smoryń, w gminie Frampol, powiat biłgorajski, województwo lubelskie.

30 ognisko ASF wyznaczono 21 lipca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 88 świń (23 warchlaki, 24 prosiąt, 36 tuczników, 5 loch), położonym w miejscowości Trzciana, w gminie Czermin, powiat mielecki, województwo podkarpackie. Tego samego dnia wyznaczono również 27, 28 i 29 ognisko ASF.

29 ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie na terenie miejscowości Przebendów, w gminie Wadowice Górne, powiat mielecki, województwo podkarpackie. Utrzymywano w nim 12 świń (10 prosiąt, 2 lochy).

28 ognisko ASF wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 43 świnie (27 warchlaków, 9 prosiąt, 7 loch), położonym w miejscowości Kawęczyn, w gminie Wadowice Górne, powiat mielecki, województwo podkarpackie.

27 ognisko ASF wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 świń (9 prosiąt, 2 tuczniki, 1 locha), położonym w miejscowości Skrzyszów, w gminie Skrzyszów, powiat tarnowski, województwo małopolskie.

Z kolei 26 ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzono 20 lipca w hodowli położonej w miejscowości Uniszki Gumowskie, w gminie Wieczfnia Kościelna, powiat mławski, województwo mazowieckie. Hodowla liczyła aż 963 warchlaki.

Na temat 25 ogniska pisaliśmy tutaj

Wszystkie hodowle, w których wykryto pomór mieszczą się na obszarze objętym regionalizacją wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605. Co więcej, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła w tych gospodarstwach wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z przepisami UE oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Źródło: www.wetgiw.gov.pl
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy mogą składać wnioski o dotacje na bioasekurację

Rozpoczął się proces przyjmowania wniosków rolników o zwrot kosztów poniesionych na działania bioasekuracyjne. Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR. Na jakie wydatki można otrzymać dotacje? Do kiedy należy złożyć wniosek?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Mamy kolejne ognisko ASF - pomór niszczy małe hodowle

Jeszcze wczoraj pisaliśmy o nowych ogniskach pomoru, a już mamy kolejne. Wirus znowu uderzył w małą hodowlę trzody na Podkarpaciu.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF w natarciu. Jest kolejne ognisko!

Ognisk ASF przybywa w zastraszającym tempie. Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła właśnie 25 ognisko. Tym razem choroba pojawiła się na Dolnym Śląsku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)