Przetrzebiona populacja dzików na Opolszczyźnie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przetrzebiona populacja dzików na Opolszczyźnie

04.01.2022

Kończy się zimowy sezon polowań zbiorowych na grubą zwierzynę. Głównym zainteresowaniem myśliwych cieszą się jednak dziki, ze względu na wprowadzone dodatkowe odstrzały.

Z powodu wzrostu populacji dzików, Polski Związek Łowiecki systematycznie zwiększa plany odstrzału tego gatunku. Wszystkie plany odstrzału, w tym sanitarnegozostały już dawno wykonane. Teraz może być problem z wykonaniem normalnego planu odstrzału dzika, bo jego populacja jest tak przetrzebiona, że go po prostu nie ma. W związku z tym, że na Opolszczyźnie jest ASF i niektóre oddziały znalazły się w strefie zakażonej, myśliwi kupują specjalne chłodnie na mięso, żeby zrealizować odstrzał sanitarny.

W ubiegłym roku obostrzenia spowodowane pandemią COVID-19 i zakaz polowań zbiorowych sprawiły, że rocznego planu odstrzału zwierzyny, a zwłaszcza dzików, nie dało się zrealizować. Koła łowieckie miały problem, zwłaszcza te biedniejsze, bo ograniczenie liczby polujących i brak myśliwych dewizowych sprawił, że stanęły na skraju bankructwa. Pocieszające jest tylko to, że dzików jest coraz mniej a i szkód w mijającym sezonie też było mniej w stosunku do lat ubiegłych. W niektórych kołach jest to redukcja od 40 do 60 procent.

W związku z realizowaniem  programu zwalczania ASF zostały nałożone obowiązki na koła łowieckie wykonania takich polowań zbiorowych, które są połączone z poszukiwaniem padłych dzików: po dwa na każdy dzierżawiony obwód łowiecki.

Dlatego myśliwi zaplanowali tyle polowań, żeby spełnić ten obowiązek, a jednocześnie zapewnić myśliwym możliwość wzięcia udziału w takich polowaniach, jak hubertusowe, wigilijne, czy sylwestrowe. Oprócz tego są polowania techniczne połączone z poszukiwaniem martwych dzików.

Jak przebiegał  sezon łowiecki? Sprawdźcie wideo!

Wzięli udział:

Zygmunt Hink
, rolnik/myśliwy ze Starych Budkowic

Jacek Krzywniak, rolnik/myśliwy z Dziergowic

Marek Bocianowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków

Jarosław Kuźmiński,  łowczy w Kole Łowieckim nr 2 „Bór” w Prudniku

Dr Mariusz Drożdż

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Raport o ASF: wielkie liczenie i odstrzał dzików

Szykuje się wielkie liczenie dzików za pomocą dronów, samolotów bezzałogowych i foto-pułapek, zapowiada Główny Inspektorat Weterynarii. Jednocześnie będzie kontynuowany maksymalny odstrzał tych zwierząt. 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Węgry przetestują szczepionkę przeciwko ASF u dzików. Kiedy trafi na rynek UE?

Na razie testy będą przeprowadzane na małą skalę, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, już w 2025 r. szczepionka przeciwko ASF będzie mogła być wykorzystywana na szerszą skalę. Zobacz szczegóły!

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Zmiany w regionalizacji stref ASF – dobre wieści dla woj. łódzkiego i pomorskiego

  Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w woj. łódzkim, pomorskim i mazowieckim zmieni się regionalizacja stref ASF. Które powiaty znajdą się w strefie wolnej od ASF?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)