Niemcy przygotowują się na pięć lat walki z ASF. Ten czarny scenariusz może się spełnić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niemcy przygotowują się na pięć lat walki z ASF. Ten czarny scenariusz może się spełnić?

17.09.2021autor: Dominika Mulak

Sytuacja różni się od tego, czego doświadczyły Belgia i Czechy, uważają eksperci.

Nie jest to zbyt optymistyczny scenariusz dla niemieckiego przemysłu trzody chlewnej, ale eksperci uważają, że Niemcy mogą być zmuszone do walki jeszcze przez pięć lat, aby całkowicie wyeliminować afrykański pomór świń z populacji dzików. 

- Sytuacja związana z obecnością ASF w Niemczech różni się od tej w Belgii czy Czechach, czyli krajach, którym udało się zwalczyć chorobę. Wynika to z faktu, że kraje te musiały walczyć z pomorem tylko punktowo, podczas gdy w Niemczech jest on szeroko rozprzestrzeniony wzdłuż całej granicy z Polską - wyjaśniła Carola Sauter-Louis, szefowa niemieckiego Federalnego Instytutu Badań nad Zdrowiem Zwierząt (FLI). 

Sauter-Louis zapewniła, że 5-letni scenariusz walki z afrykańskim pomorem świń ma być podobny do tego w Estonii, gdzie aby zapobiec ponownemu zakażeniu dzika przez ASF, estońskie władze weterynaryjne stwierdziły, że należy utrzymać gęstość obsady wynoszącą 1 zwierzę na 1000 hektarów powierzchni łowieckiej. Co prawda, zgodnie z decyzją Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), Estonia uzyskała status kraju wolnego od ASF na razie w przypadku świń domowych jednak liczba przypadków u dzików zauważalnie spada z każdym dniem.

Gdyby podobny schemat zastosować w zachodniej Polsce, oznaczałoby to, że za około 5 lat najgorsze byłoby już za nami.

Niemcy pracują jednak nad poprawą sytuacji i budowany jest drugi płot, który uzupełni ten dotychczasowy. Miałby on zostać ukończony w listopadzie tego roku, a korytarz, który utworzy się pomiędzy dwoma ogrodzeniami, będzie chronił resztę kraju przed ASF. - Po ukończeniu drugiego ogrodzenia, sytuacja w pozostałej części kraju powinna być bardzo podobna do tej, z jaką mamy do czynienia w Belgii i Czechach - podsumowała Sauter-Louis.

www.euromeatnews.com
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rząd zapowiada interwencję na rynku wieprzowiny

Rząd zapowiada interwencję na rynku wieprzowiny. W grę wchodzą dodatkowe zakupy mięsa ma rezerwy strategiczne oraz uruchomienie mechanizmu dopłat to prywatnego przechowywania wieprzowiny. Niestety na to drugie rozwiązanie nie chce wyrazić zgody Komisja Europejska. 

czytaj więcej
Aktualności

Rząd rozwiąże koła łowieckie, które nie zrealizują zadań

Rząd zapowiada duże zmiany w Polskim Związku Łowieckim. Koła, które nie będą realizować swoich zadań będą rozwiązywane. Planuje się także zwiększyć liczbę myśliwych oraz przeprowadzić odstrzał dzików do zera wokół dużych skupisk hodowli trzody chlewnej.

czytaj więcej

Ciągle nie udaje się zapanować nad ASF

Liczba zachorowań na afrykański pomór świń zarówno u dzików, jak i u świń w chlewniach wzrasta z każdym miesiącem i przekracza poziomy z 2020 roku. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku u dzików w Unii Europejskiej potwierdzono 8885 przypadków, co jest liczbą wyższą niż w tym samym okresie poprzedniego roku, kiedy potwierdzono 8567 ognisk. U świń natomiast wystąpiło 1208 ognisk, znacznie przekraczając liczbę 862 w tym samym okresie 2020 roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)