KE: Wolnych od ASF jest 10 kolejnych gmin. Lista następnych jest w przygotowaniu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KE: Wolnych od ASF jest 10 kolejnych gmin. Lista następnych jest w przygotowaniu

10.03.2020autor: wk

Już 132 tys.  gospodarstw rolnych utrzymujących trzodę chlewną, czyli 80% wszystkich przeszło kontrole  przestrzegania zasad bioasekuracji pod kątem walki z afrykańskim pomorem świń. Jednocześnie Komisja Europejska uznała za wolne od ASF 10 kolejnych gmin, a lista kolejnych jest już przygotowywana – poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Na wyjazdowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa na Podkarpaciu szef resortu rolnictwa zrelacjonował stan walki z afrykańskim pomorem świń. – Jeszcze w 2018 r. było ponad 100 przypadków w gospodarstwach, to w ubiegłym roku już było tylko 48. Chcę państwu powiedzieć, że od 10 października do dzisiaj, a mamy końcówkę lutego, nie ma przypadków w gospodarstwach. Nie ma żadnego ogniska w gospodarstwach – powiedział szef resortu rolnictwa.

Zdaniem ministra rolnictwa wprowadzenie zasad bioasekuracji, działania prewencyjne, tłumaczenia, szkolenia, wyjaśnienia przynoszą efekty. Szczególnie ważne jest zrozumienie przez rolników kwestii przestrzeganie zasad bioasekuracji. - Rolnicy na początku bagatelizowali absolutnie uszczelnienie gospodarstw. Szczególnie dotyczyło to terenów gdzie pojawiły się pierwsze ogniska: okolic Siedlec, Sokołowa.

Bagatelizowano, lekceważono: nikt nie będzie nakazywał, nikt nie będzie narzucał, co należy zrobić. W gospodarstwach przypadki niedbalstwa, braku elementarnego porządku były dość powszechne. W tej chwili rolnicy rozumieją, że uratowanie się przed tym nieszczęściem wymaga aktywności. W tej  chwili rolnicy również  od  nich, wymaga współpracy z sąsiadami i powiem to bardzo dosadnie piętnowania również tych, którzy nie chcą zabezpieczać swoich gospodarstw – tłumaczył minister Ardanowski.

Minister rolnictwa po raz kolejny wyraził niezadowolenie ze współpracy z myśliwymi. Jego zdaniem populacja dzików w Polsce jest ogromna, a liczba chorych zdechłych dzików narasta lawinowo. Tymczasem jego zdaniem wielu myśliwych zachowuje się w sposób niedopuszczalny, który cechuje obstrukcja, niechęć, bojkot, czy lekceważenie próśb.

Szef resortu rolnictwa potwierdził jednocześnie chęć reformy służby weterynaryjnej w kraju. Powiedział, że stosowna ustawa, która wzmocni Inspekcję Weterynaryjną niedługo trafi do Sejmu. - To ma być instytucja, która rzeczywiście w sytuacjach kryzysów i nadzoru nad produktami pochodzenia zwierzęcego, nad zdrowiem zwierząt będzie dodatkowo wzmocniona - podsumował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.   wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

ASF – prawie 24 tys. szt. trzody chlewnej do utylizacji

Trzy dni temu informowaliśmy o wyznaczeniu 1 ogniska afrykańskiego pomoru świń w tym roku w woj. lubuskim. Znamy szczegółowe informacje dotyczące gospodarstwa.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Lubuskie: Pierwsze ognisko ASF w stadzie świń!

Tego scenariusza obawiali się wszyscy producenci trzody chlewnej w zachodniej Polsce. Dziś wieczorem na stronie internetowej Inspekcji Weterynaryjnej pojawiła się informacja o pierwszym ognisku ASF w stadzie świń.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Węgry przetestują szczepionkę przeciwko ASF u dzików. Kiedy trafi na rynek UE?

Na razie testy będą przeprowadzane na małą skalę, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, już w 2025 r. szczepionka przeciwko ASF będzie mogła być wykorzystywana na szerszą skalę. Zobacz szczegóły!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)