ASF zostanie z nami na lata - czy taka przyszłość czeka rolników?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF zostanie z nami na lata - czy taka przyszłość czeka rolników?

31.01.2020autor: Anna Kurek

Jeśli afrykański pomór świń (ASF) rozleje się na dużym obszarze w populacji dzików – a tak już się stało – to się go nie pozbędziemy tak szybko. O ile kiedykolwiek – mówi w rozmowie z nami prof. Zygmunt Pejsak z UCMW UJ-UR w Krakowie.

Dlaczego nie radzimy sobie w walce z ASF?
prof. Zygmunt Pejsak: Pomór jest chorobą, która wystąpiła w tej części Europy po raz pierwszy w historii. Nikt nie wiedział, jak do tego tematu podejść, a doświadczenia Hiszpanii i Portugalii, które przez 30 lat walczyły z ASF nie pasowały do tego, co działo i nadal dzieje się w Polsce i w Europie.

A co powinniśmy byli zrobić inaczej?
prof. Zygmunt Pejsak: Kiedy choroba występowała w Rosji i na Białorusi, powinniśmy byli odstrzelić maksymalnie dużo dzików 30–50 km wzdłuż całej wschodniej granicy i utworzyć już wtedy tzw. strefę WAMTA. Oczyścić przedpole. Dziś robią to Niemcy i Francuzi. Gdybyśmy tak zrobili, to pierwszy dzik, który przyszedł do nas z Białorusi, miałby mniejsze szanse zakazić inne dziki, bo w tej strefie  byłoby ich zdecydowanie mniej. Niemniej wydaje mi się, że tylko opóźnilibyśmy w czasie wystąpienie ASF w Polsce. Podobnie, mimo że jesteśmy 6 lat do przodu, Niemcy mają małe szanse, by skutecznie , długoterminowo obronić się przed ASF. Pamiętajmy, że na duże odległości wirus przenoszony jest przez ludzi.

O tym jak należy postępować dziś i czy jesteśmy w stanie obronić krajową produkcję świń przed ASF przeczytacie w obszernym wywiadzie z profesorem Pejsakiem w lutowym wydaniu dodatku specjalnego „top świnie” na str. 4.

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Spółki hodowli koni na minusie – co z zapowiadanym dokapitalizowaniem?

Ważą się losy dokapitalizowania spółek Skarbu Państwa nadzorowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Resort rolnictwa zastanawia się nad wsparciem finansowym stadnin koni. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Mali hodowcy trzody chlewnej bez pomocy w ramach walki z ASF

Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uwzględnienie małych hodowców trzody chlewnej (tj. do 50 szt w stadzie) i umożliwienie im skorzystania z pomocy finansowej na inwestycje chroniące gospodarstwo przed ASF, gdyż ich potrzeby są pomijane.  

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Węgry przetestują szczepionkę przeciwko ASF u dzików. Kiedy trafi na rynek UE?

Na razie testy będą przeprowadzane na małą skalę, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, już w 2025 r. szczepionka przeciwko ASF będzie mogła być wykorzystywana na szerszą skalę. Zobacz szczegóły!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)