ASF w powiecie śremskim. Cisza przed burzą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF w powiecie śremskim. Cisza przed burzą?

19.05.2023autor: Dorota Kolasińska

  W powiecie śremskim w woj. wielkopolskim potwierdzono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń u odstrzelonego dzika. Hodowcy trzody chlewnej w tym rejonie powinni mieć świadomość zagrożenia. Gdzie wyznaczono strefę?

Jak wynika z wypowiedzi Magdaleny Karmelity-Bach, Powiatowej Lekarz Weterynarii w Śremie dla Radia Warta, w obszarze objętym ograniczeniami pod koniec kwietnia został odstrzelony dzik. Pobrano próbki do badań w kierunku ASF, wynik dodatni przyszedł 2 maja br., potwierdzono go w drugim laboratorium i było już na 100% pewne, że w powiecie śremskim hodowcy będą mieli do czynienia z ASF.

- Hodowcy muszą zintensyfikować obserwację swoich zwierząt oraz wzmocnić bioasekurację, to jest podstawa. Nasze kontrole będą zwiększone, ale też kolejno będziemy zapraszać na szkolenia rolników. Będąc w kontakcie z myśliwymi i łowczymi będziemy intensyfikować przeszukania padłych dzików. Bez tego nie jesteśmy w stanie uchronić się przed wirusem – powiedziała na antenie Radia Warta PLW ze Śremu. Przeszukanie odbyło się na powierzchni 500 ha wokół miejsca, w którym odstrzelono dzika.

Uzyskaliśmy również informacje z PIW w Śremie, że w skażonym obszarze (obejmującym miejscowości na terenie gminy Śrem: Niesłabin, Zbrudzewo, Tesiny, Grobelka) znajduje się 8 gospodarstw. Zgodnie z rozporządzeniem wydanym 16 maja br. wprowadzone zostały zakazy i nakazy zarówno dla hodowców, myśliwych oraz wystawców. Rozporządzenie znajduje się tutaj. 

Do dzisiaj w Polsce wykryto 1 ognisko ASF w tym roku i 1469 przypadków u dzików. W UE nadal pod względem przypadków u dzików wypadamy najgorzej, w przypadku ognisk Rumunia. Poniżej sytuacja epidemiologiczna w odniesieniu do ASF w UE stan na 15.05.2023.

 

Hodowcy muszą się mieć na baczności

- Im więcej na ten temat się mówi, tym lepiej. Rolnicy trochę zapomnieli o ASF, bo ten temat cały czas się przewija i nie widzą w tym niebezpieczeństwa. Ale strefa się powiększy. Często od strefy różowej do czerwonej jest blisko. Tym bardziej, że właśnie weszło w życie rozporządzenie o chowie świń na użytek własny. Ciężko powiedzieć czy to jest zagłębie. Wielkopolska nie ma takich zagłębi jak powiat żuromiński czy piotrkowski. W tym obszarze znajdują się głównie rodzinne gospodarstwa średniej wielkości – komentuje Bogusław Prałat, prezes Polskiego Związku Niezależnych Hodowców Świń.

Informacja o tym, że w pobliżu został wykryty afrykański pomór świń przeraża wielu hodowców. Przede wszystkim dlatego, że boją się tego, że ceny w skupie mogą spaść w związku z tym, że ich gospodarstwo znajduje się w danej strefie.

- Właśnie największym niebezpieczeństwem dla obniżek cen tuczników są strefy czerwone. Strefa różowa, jeżeli chodzi o cenę już dzisiaj nie ma na nią wpływu – uspokaja Prałat. Według prezesa bardzo ważne jest to, aby rolnicy zdawali sobie z tego sprawę, że ASF jest nadal ryzykiem dla ich gospodarstw, ale również innych hodowców.

- Rozdmuchiwanie tematu, który jest niewygodny, może nie jest miłe, ale rolnicy Powinni liczyć się z tym, że choroba przesuwa się i idzie w głąb Polski. Niektórzy o tym zapominają, bo myślą, że wirus jest tylko na wschodzie i zachodzie kraju. Wcale tak nie jest i prędzej czy później obok przypadku wybuchnie ognisko. A to właśnie w interesie hodowców jest to, aby coś zrobić, żeby wirus dalej się nie rozprzestrzeniał. Hodowcy muszą zdawać sobie sprawę z ryzyka i dbać w szczególności o zasady bioasekuracji – dodał Bogusław Prałat.

dkol

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szkody łowieckie

Wielkie strzelanie na dziki. Plan na rok gospodarczy 2022/2023 został przekroczony!

Wykonanie minimalnego planu pozyskania dzików w łowieckim roku gospodarczym 2022/2023 zostało znacznie przekroczone - informuje resort klimatu i środowiska. Posłowie z sejmowej komisji rolnictwa wysłuchali informacji szefa MKiS na temat wykonania planu polowań za 2022 r., w tym odstrzału dzików z podziałem na województwa oraz planu polowań na 2023 r.

czytaj więcej
Aktualności

ASF i grypa ptaków nadal stanowią zagrożenie! Jak idzie zwalczanie?

W Sejmie wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra złożył informację w na temat zwalczania wirusa ASF i HPAI. W tym roku jak na razie zanotowaliśmy 1 ognisko afrykańskiego pomoru świń oraz 58 ognisk grypy ptaków. 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Strefy ASF 2023: są zmiany w obszarach objętych restrykcjami

Komisja Europejska zmieniła rozporządzenie ustalające zasięg stref ASF objętych restrykcjami. Jakie obszary znajdują się teraz w strefie różowej, niebieskiej i wolnej od ASF?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)