ASF: Niebieska strefa w Wielkopolsce!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF: Niebieska strefa w Wielkopolsce!

09.04.2020autor: Anna Kurek

8 kwietnia 2020 r. na długo zapisze się w pamięci producentów i hodowców świń. Wczoraj decyzją Komisji Europejskiej wyznaczono niebieską strefę z ograniczeniami w Wielkopolsce.

Zgodnie z Decyzją Wykonawczą KE nr 2020/514 z dnia 8 kwietnia na terenie Wielkopolski zostały wprowadzone strefy z ograniczeniami w związku z wystąpieniem ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Więckowicach (gmina Dopiewo).

Komisja uznała, że ognisko to powoduje zwiększenie ryzyka rozprzestrzeniania się ASF na tym terenie, dlatego też wprowadziła strefę niebieską oraz żółtą – buforową.

Zgodnie z nową decyzją strefa niebieska obejmuje na terenie województwa wielkopolskiego:

  • gminy Buk, Dopiewo, Tarnowo Podgórne, część gminy Komorniki położona na zachód od linii wyznaczonej przez drogę nr 5, część gminy Stęszew położona na północny – zachód od linii wyznaczonej przez drogi nr 5 i 32 w powiecie poznańskim,
  • część gminy Duszniki położona na wschód od linii wyznaczonej przez drogę nr 306 biegnącą od południowej gra­ nicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 92 oraz na południe od linii wyznaczonej przez drogę nr 92 biegnącą od wschodniej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 306, część gminy Kaźmierz położona na południe i na wschód od linii wyznaczonych przez drogi: nr 92 biegnącą od zachodniej granicy gminy do skrzyżowania z drogą łączącą miejscowości Witkowice – Gorszewice – Kaźmierz (wzdłuż ulic Czereśniowa, Dworcowa, Marii Konopnickiej) – Chlewiska, biegnącą do wschodniej granicy gminy w powiecie szamotulskim.


Strefa żółta obejmuje w Wielkopolsce:

  • gminy Krzemieniewo, Lipno, Osieczna, Rydzyna, Święciechowa,  Włoszakowice w powiecie leszczyńskim,
  • powiat miejski Leszno,
  • powiat nowotomyski,
  • gminy Granowo, Grodzisk Wielkopolski i Kamieniec w powiecie grodziskim, 

– powiat kościański, 
– powiat miejski Poznań,
  • gminy Rokietnica, Suchy Las, Mosina, miasto Luboń, miasto Puszczykowo, część gminy Komorniki położona na wschód od linii wyznaczonej przez drogę nr 5, część gminy Stęszew położona na południowy wschód od linii wyznaczonej przez drogi nr 5 i 32 i część gminy Kórnik położona na zachód od linii wyznaczonych przez drogi: nr S11 biegnącą od północnej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 434 i drogę nr 434 biegnącą od tego skrzyżowania do południowej granicy gminy w powiecie poznańskim,
  • gminy Pniewy, Szamotuły, część gminy Duszniki położona na zachód od linii wyznaczonej przez drogę nr 306 biegnącą od południowej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 92 oraz na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 92 biegnącą od wschodniej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 306, część gminy Kaźmierz poło­ żona na północ i na zachód od linii wyznaczonych przez drogi: nr 92 biegnącą od zachodniej granicy gminy do skrzyżowania z drogą łączącą miejscowości Witkowice – Gorszewice – Kaźmierz (wzdłuż ulic Czereśniowa, Dwor­ cowa, Marii Konopnickiej) – Chlewiska, biegnącą do wschodniej granicy gminy w powiecie szamotulskim.
autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

ASF – najwięcej przypadków w warmińsko-mazurskim

GIW podał komunikat o kolejnych (2008-2129) przypadkach afrykańskiego pomoru świń potwierdzonego u dzików. Najwięcej zaobserwowano na Warmii i Mazurach i w Lubuskiem. 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF – nowe przypadki u dzików, około 40% odstrzelono

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych przypadkach ASF u dzików. W Polsce wykryto już 2007 przypadków. 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Kontrole gospodarstw w związku z ASF kontra ryzyko zarażenia się koronawirusem

Kontrowersyjna decyzja Głównego Lekarza Weterynarii dotycząca intensywnych kontroli ferm w związku z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Protestują pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej, którzy obawiają się, że walcząc z ASF zarażą się koronawirusem. Także hodowcy trzody chlewnej apelują o racjonalność środków podejmowanych w walce z ASF i COVID19

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)