ASF: granica 120 ognisk przekroczona. Co ze strefami?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF: granica 120 ognisk przekroczona. Co ze strefami?

25.11.2021autor: Aneta Lewandowska

Mamy kolejne ogniska ASF, tym razem również w strefie dotychczas będącej poza obszarem objętym restrykcjami. Zmienia się także położenie obszarów ochronnych.

Już ponad 120 ognisk

Po niemal miesiącu przerwy (ostatnie, 119 ognisko potwierdzone 27 października), Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych dwóch gospodarstwach, które padły ofiarą wirusa.

  • Ognisko 120: ognisko pierwotne potwierdzone 20 listopada 2021 r. w gospodarstwie utrzymującym 34 świnie (4 lochy, 17 prosiąt, 13 tuczników) w miejscowości Drugnia Rządowa (gm. Pierzchnica, pow. kielecki, woj. Świętokrzyskie), w strefie III (czerwonej);

  • Ognisko 121: ognisko pierwotne potwierdzone 22 listopada  2021 r. w gospodarstwie utrzymującym 135 świń (11 loch, 23 prosiąt, 72 tuczników, 28 warchlaków, 1 knur) w miejscowości Nowy Dwór (gm. Krasocin, pow. włoszczowski, woj. Świętokrzyskie) w strefie do tej pory będącej poza obszarami objętymi ograniczeniami (białej).

GLW potwierdza również, że w obu gospodarstwach Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami i rozporządzeniem KE.

Wśród dzików na terenie kraju wiemy o 2544 przypadkach ASF.

r e k l a m a

Złagodzenie obostrzeń

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował także o publikacji rozporządzenia wykonawczego Komisji nr 2021/2024 z 18 listopada 2021 r. zmieniającego załącznik I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/605.

Od tego momentu niektóre z obszarów objętych ograniczeniami III (strefa czerwona) zostaną przeniesione do obszaru objętego ograniczeniami II (strefa różowa).

Zmiana obszaru dotyczy 88 gmin i powiatów miejskich w następujących powiatach w 5 województwach:

  • woj. lubelskie: biłgorajski, krasnostawski, hrubieszowski, chełmski, zamojski, tomaszowski;

  • woj. lubuskie: słubicki, krośnieński, żagański;

  • woj. podkarpackie: lubaczowski, jarosławski, przemyski, niżański, rzeszowski, leżajski, przeworski;

  • woj. podlaskie: siemiatycki;

  • woj. warmińsko-mazurskie: olsztyński, iławski, nidzicki, działdowski, powiat miejski Olsztyn.

Szczegółowy wykaz obszarów objętych restrykcjami znajdziecie tutaj.

al na podst. GIW
fot. GIW

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Nie można dofinansować zakupu loszek, ale…

Nie będzie dofinansowania zakupu loszek hodowlanych jak wnioskowała Podlaska Izba Rolnicza. Zdaniem ministerstwa rolnictwa nie pozwalają na to unijne przepisy. Choć są pewne wyjątki.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

32 hodowców trzody nie otrzyma odszkodowania: czy wrócą do produkcji?

Afrykański pomór świń konsekwentnie ogranicza liczbę rolników zajmujących się hodowlą trzody chlewnej. Rolnicy, którzy muszą zrezygnować z produkcji przez 10 lat mogą liczyć na sfinansowanie powrotu do niej. 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF rozprzestrzenia się w woj. świętokrzyskim, jest nowe ognisko!

Na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiło się nowe ognisko afrykańskiego pomoru świń, tym razem w powiecie kieleckim. Z chorobą obecnie walczy również powiat włoszczowski. Budowa ogrodzenia miała pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa na inne obszary wolne od choroby.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)