Seminaria uprawowe 2023 – zaplanuj pierwszy zabieg w zbożach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Seminaria uprawowe 2023 – zaplanuj pierwszy zabieg w zbożach

11.01.2023autor: Jacek Daleszyński

W tym roku bardzo ważny może okazać się pierwszy zabieg fungicydowy w zbożach. Dotychczasowy przebieg pogody sprzyja rozwojowi chorób, więc trzeba być gotowym na przedwiośniu.

O podejściu do planowania pierwszego zabiegu w zbożach mówił podczas naszego spotkania w Prószkowie Marcin Bystroński z Innvigo. Zwrócił uwagę przede wszystkim na ochronę podstawy źdźbła, która jest pierwszym odcinkiem na drodze wody i składników do wyższych partii rośliny.

– Do pierwszego zabiegu polecamy azoksystrobinę. Substancja jest bardzo dobrze znana, ale nie zawsze jest brana pod uwagę w tym terminie ochrony, a ma wysoką skuteczność w zwalczaniu chorób podstawy źdźbła – podkreślał. Wewnętrzne doświadczenia firmy mają potwierdzać skuteczność substancji w zabezpieczaniu roślin przed zgorzelą podstawy źdźbła, która ogranicza się przede wszystkim agrotechniką. W pierwszym zabiegu przedstawiciel polecał zastosowanie mieszaniny cyprodynilu, protiokonazolu i azoksystrobiny lub opcję bez cyprodynilu.

 

Jest czym regulować

– Jako jedyni na rynku mamy w ofercie czysty chlorek mepikwatu w preparacie Mepik 300 SL, który jest idealnym komponentem do tworzenia mieszanin substancji regulujących łan – mówił przedstawiciel. To substancja, którą można stosować do fazy BBCH 39 (liść flagowy), więc jak podkreślał przedstawiciel sprawdzi się w pierwszym i drugim zabiegu skracania zbóż. W ofercie firmy znajdą się też pozostałe substancje regulujące: trineksapak i CCC.

 

Mepikwat też w rzepaku


–Wiosną do regulacji rzepaku możemy zastosować również chlorek mepikwatu. Działa już od 5°C, ale wiosną wymaga partnera grzybobójczego lub dodatkowo fungicydu wzmacniającego jego działanie regulujące – mówił Przedstawiciel Innvigo. Można go zmieszać z metkonazolem i wtedy jest to bardzo mocna mieszanina regulująca lub difenokonazolem, który będzie ograniczał choroby grzybowe.

 

jd, fot. Walerowska

autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Od jakich prac polowych na wiosnę zaczynają rolnicy? Jakie zabiegi planują? [FILM]

Powrót zimy przerwał marcowe prace polowe. W ostatnich tygodniach rolnicy wyjeżdżali na pola zasilać rzepak nawozami azotowymi z rana, kiedy gleba była twarda po nocnych przymrozkach. Potem deszcze wstrzymały wykonywane zabiegów. Teraz rolnicy przygotowują się do siewów.  

czytaj więcej
Ziemniaki

Przygotuj się do sadzenia ziemniaków: nawożenie, ochrona, płodozmian

Przygotowania do sezonu ziemniaczanego już rozpoczęte. Trzeba zbadać glebę, zastosować potas i fosfor, przejrzeć sadzeniaki, ogarnąć sadzarkę i inne maszyny. Choć dopiero co skończyliśmy nasz coroczny cykl seminariów uprawowych, podczas których padały liczne pytania o ziemniaki, to teraz przygotowujemy specjalne seminarium skierowane dla plantatorów i sympatyków tej najbardziej wszechstronnej bulwy.

czytaj więcej
Aktualności

System Cemos od firmy Class daje konkretne oszczędności na paliwie. W których ciągnikach można go wykorzystać?

Seminaria uprawowe top agrar Polska 2023 już za nami. Partnerem tegorocznych seminariów uprawowych była firma Class Polska. Na naszych spotkaniach z rolnikami reprezentował ją Krzysztof Gomolla. Podczas wywiadu omówiliśmy kwestię innowacyjnych rozwiązań w ciągnikach i maszynach rolniczych. Firma Class Polska oferuje trzy rozwiązania, która wpłyną nie tylko na znaczne oszczędności w wykorzystaniu paliwa, ale również w przypadku nawozów czy materiału siewnego. Co oznacza system Cemos?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)