r e k l a m a
Partnerzy portalu
Plonowanie pszenicy ozimej w rejonach uprawy
26.07.2021autor: Janusz Biernacki

W badaniach PDO zbóż publikuje się zwykle tabele ze średnimi dla kraju wynikami cech rolniczo-użytkowych. Jedną z ważniejszych cech, będących podstawą decyzji o wyborze odmiany do siewu jest wysokość jej plonowania. Podane w zestawieniach zbiorczych uśrednione plony są przydatne dla statystyki i ogólnych analiz. Podobnie jednak, jak rekomendowanie poszczególnych odmian zbóż, w tym pszenicy ozimej, do krajowych rejonów uprawy w ramach tzw. „List odmian zalecanych” – LOZ – dla praktyki bardziej właściwe jest korzystanie z wyników plonowania właśnie z tych lokalizacji.
W prezentowanym zestawieniu, uszeregowanym wg grup technologicznych odmian pszenicy ozimej, ich średnie plony z rejonów uprawy (I–VI; patrz tabele. cz.I-III; mapa) z lat badań 2018–2020 odbiegają od średnich wyników krajowych. Dla ułatwienia przeglądu podano kolumną ze średnim plonem krajowym oraz zaznaczyliśmy na żółto trzy najwyższe plony odmian w poszczególnych rejonach agrotechnicznych i grupach użytkowych: A; B; C.








O te informacje warto więc skorygować decyzję zakupu kolejnego materiału siewnego na sezon 2021/2022. Uprawiając pszenicę nie da się przekroczyć jej potencjału plonowania specjalną agrotechnika, czy dodatkowym nawożeniem azotowym. Będzie ono skutkowało większą presją chorób, ze względu na bujniejszy zielony łan zboża, opóźnionym dojrzewaniem oraz wyleganiem roślin, co tylko podniesie koszty uprawy i zbioru oraz pogorszy jakość ziarna.
[bie]

Janusz Biernacki
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a