Plonowanie pszenicy ozimej w rejonach uprawy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Plonowanie pszenicy ozimej w rejonach uprawy

26.07.2021autor: Janusz Biernacki

W badaniach PDO zbóż publikuje się zwykle tabele ze średnimi dla kraju wynikami cech rolniczo-użytkowych. Jedną z ważniejszych cech, będących podstawą decyzji o wyborze odmiany do siewu jest wysokość jej plonowania. Podane w zestawieniach zbiorczych uśrednione plony są przydatne dla statystyki i ogólnych analiz. Podobnie jednak, jak rekomendowanie poszczególnych odmian zbóż, w tym pszenicy ozimej, do krajowych rejonów uprawy w ramach tzw. „List odmian zalecanych” – LOZ – dla praktyki bardziej właściwe jest korzystanie z wyników plonowania właśnie z tych lokalizacji.

W prezentowanym zestawieniu, uszeregowanym wg grup technologicznych odmian pszenicy ozimej, ich średnie plony z rejonów uprawy (I–VI; patrz tabele. cz.I-III; mapa) z lat badań 2018–2020 odbiegają od średnich wyników krajowych. Dla ułatwienia przeglądu podano kolumną ze średnim plonem krajowym oraz zaznaczyliśmy na żółto trzy najwyższe plony odmian w poszczególnych rejonach agrotechnicznych i grupach użytkowych: A; B; C.






O te informacje warto więc skorygować decyzję zakupu kolejnego materiału siewnego na sezon 2021/2022. Uprawiając pszenicę nie da się przekroczyć jej potencjału plonowania specjalną agrotechnika, czy dodatkowym nawożeniem azotowym. Będzie ono skutkowało większą presją chorób, ze względu na bujniejszy zielony łan zboża, opóźnionym dojrzewaniem oraz wyleganiem roślin, co tylko podniesie koszty uprawy i zbioru oraz pogorszy jakość ziarna.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

GUS oszacował plony 2021. Czego możemy się spodziewać?

GUS wstępnie oszacował wielkość plonów i zbiorów głównych upraw rolniczych w 2021 roku. Dane dotyczą między innymi zbóż, rzepaku i rzepiku, ziemniaków, buraków cukrowych i siana. Co na razie wiemy o wielkości ziemiopłodów rolnych 2021?

czytaj więcej

Zimotrwałość ozimin, to w Polsce cecha numer 1

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych badania zimotrwałości odmian zbóż ozimych prowadzi zarówno w podstawowych doświadczeniach polowych, jak i specjalnych prowokacyjnych (komora niskich temperatur, skrzynia, nasyp, punktowe siewy polowe).

czytaj więcej
Zboża

Kiedy pleśń śniegowa zaatakuje jęczmień bez śniegu?

Sprawca pleśni śniegowej, grzyb Microdochium nivale powszechnie występuje w środowisku, zwłaszcza na polach, gdzie często uprawia się zboża oraz kukurydzę. Wymaga on do rozwoju na roślinach specyficznych warunków – stosunkowo niskiej temperatury (0–10°C), odcięcia roślin od powietrza, co powoduje, że się duszą oraz dość długiego występowania takich warunków. Dlaczego w ubiegłym roku pleśń śniegowa zaatakowała jęczmień ozimy pomimo małych opadów śniegu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)