Lustracja nowości BASF
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Lustracja nowości BASF

19.03.2021autor: dr Maria Walerowska

Lustracja pól w drugiej połowie marca w wielkopolskim Pamiątkowie w Centrum Kompetencji BASF potwierdziła bardzo dobrą kondycję ozimin i rzepaku w tym regionie. Poznaliśmy także odświeżone portfolio BASF na ten sezon.

Niestety, na południu kraju warunki wschodów rzepaku i siewu dla zbóż ozimych były na tyle trudne, że konieczne wręcz było przesiania zbóż ozimych.

– Klimat się zmienia, obserwujemy ocieplenie i wzrost średnich temperatur dobowych o nawet 2 st. C. Powoduje to, że rolnicy muszą dostosowywać technologię do zmieniających się warunków. Wychodzimy im naprzeciw. W tym sezonie oferujemy prawie całkowicie zmienione portfolio, w którym nie zabraknie nowości, nie tylko wśród fungicydów – mówił Cezary Urban, dyrektor działu Agricultural Solutions BASF. Na polach w Pamiątkowie zaprezentowano najnowsze odmiany mieszańcowe rzepaku InVigor, jak choćby InV1266 CL i InV 1166 CL, czy też odmianę Dazzler. Rzepaki mimo mrozów dobrze przezimowały, wykształciły szyjkę korzeniową o grubości ponad 15 mm i rozetę 12–14 liści.

– Zastosowanie jesienią produktu Caryx w fazie 4–5 liści rzepaku w dawce 1 l/ha skutecznie ochroniło rośliny przed suchą zgnilizną oraz wyregulowało ich pokrój, przygotowując tym samym dobrze do zimy. Stożek wzrostu nie jest wyniesiony, co widać wyraźnie na kontroli. Rośliny są też niższe, a pąki kwiatowe są cały czas dobrze chronione i osłonięte wewnątrz liści. Warto podkreślić, że produkt ten działa już od temperatury 5 st. C – mówił Szymon łączny z BASF.

Zboża ozime również były w dobrej kondycji, jęczmienie i pszenice wysiane w optymalnym terminie, miały 3–4 rozkrzewienia. W pszenicy wystąpiło porażenie mączniakiem prawdziwym, septoriozą paskowaną, rdzą brunatną oraz lokalnie rdzą żółtą, a na jęczmieniu oprócz mączniaka i plamistości siatkowej, także pojawiała się rynchosporioza.

– Na ten sezon proponujemy cały szereg nowości do ochrony fungicydowej zbóż. Pierwszą jest m.in. beztriazolowy pak Duet na Start rekomendowany do zabiegu T1, składający się z produktów Empartis i Flexity. Drugą jest cała nowa intensywna technologia bazująca na naszym najnowszym triazolu – Revysol, a składająca się z: RevyFlex na pierwszy zabieg, Revysky do ochrony liści oraz RevyTop na kłos – mówił dr Witold Łykowski z BASF.

Revysol to nazwa handlowa s.cz. o nazwie mefentriflukonazol. Należy ona do grupy inhibitorów steroli, a w swojej cząsteczce ma grupę izopropanolową. Jest to pierwszy azol zawierający izopropanol. Revysol dostępny był już na rynku w rozwiązaniu RevyFlex (Revycare + Flexity) – rekomendowanym na pierwszy zabieg w ochronie zbóż składającym się z 3 substancji czynnych, tj. 300 g/l metrafenonu + 100 g/l piraklostrobiny, 100 g/l mefentriflukonazolu.

Nowy program intensywnej ochrony zbóż:

  • Zabieg T1: RevyFlex: Revycare (0,8–1 l/ha) + Flexity (0,4–0,5 l/ha)

  • Zabieg T2 (do ochrony liścia flagowego): Revysky (Revysol + Xemium) w dawce 1,25–1,5 l/ha

  • Zabieg T3 (do ochrony kłosa RevyTop): Sulky (0,5 l/ha) + Simveris (1,0 l/ha). 

– Zastosowanie Revysky daje niezależność́ od pogody dzięki do 40% wyższej skuteczności w deszczowych warunkach oraz umożliwia lepsze zarzadzanie czasem dzięki nawet 2 razy dłuższemu oknu zabiegowemu – podkreślał Kamil Szpak z BASF. Zalecana dawka do stosowania w pszenicy ozimej, jęczmieniu jarym i ozimym to 1,25-1,5 l/ha, natomiast w pszenżycie i życie ozimym to 1 l/ha. Z kolei RevyTopTM to pak zawierający 2 fungicydy – Sulky (Revysol) i Simveris (metkonazol) daje 4-krotnie wyższą odporność na promieniowanie UV oraz skutecznie chroni przed fuzariozami i mikotoksynami – podkreślał. Z kolei RevyTop polecany jest do stosowania w dawce 0,5 l/ha Sulky + 1 l/ha Simveris.

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Polska, Niemcy i Czechy za zintensyfikowaniem polowań na dziki

Rządy Niemiec, Polski i Czech zgodziły się, że zintensyfikowane polowań na dziki jest potrzebne do zwalczania epidemii afrykańskiego pomoru świń.

czytaj więcej
Aktualności

NIK: nie ma spójnego planu na zapobieganie suszy rolniczej

Niemal 40 proc. obszarów rolnych i leśnych w Polsce jest ekstremalnie i silnie zagrożonych wystąpieniem suszy rolniczej, a w dorzeczu Odry ponad 50 proc. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że działania dotyczące gospodarki wodnej nie są ani konsekwentne, ani spójne.

czytaj więcej
Zboża

Kiedy pleśń śniegowa zaatakuje jęczmień bez śniegu?

Sprawca pleśni śniegowej, grzyb Microdochium nivale powszechnie występuje w środowisku, zwłaszcza na polach, gdzie często uprawia się zboża oraz kukurydzę. Wymaga on do rozwoju na roślinach specyficznych warunków – stosunkowo niskiej temperatury (0–10°C), odcięcia roślin od powietrza, co powoduje, że się duszą oraz dość długiego występowania takich warunków. Dlaczego w ubiegłym roku pleśń śniegowa zaatakowała jęczmień ozimy pomimo małych opadów śniegu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)