Jak odróżnić pałecznicę od pleśni śniegowej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak odróżnić pałecznicę od pleśni śniegowej?

16.12.2021autor: dr Maria Walerowska

Pałecznica zbóż i traw coraz częściej zaczyna pojawiać się na naszych zbożach i często mylona jest z pleśnią śniegową. Choroba ta poraża zwłaszcza jęczmień ozimy, ale pojawia się także na pszenicy czy pszenżycie ozimym. Jej presja zwiększa się z przedłużającą się chłodną wiosną.

Pałecznica zbóż i traw (Typhula spp.) może powodować placowe przerzedzenia roślin, podobnie, jak i pleśń śniegowa. Warto jednak wiedzieć, że w obrębie rodzaju Typhula spp. występuje kilka gatunków, ale najczęściej obserwujemy T. incarnata. W przypadku porażenia w małym nasileniu, straty mogą być ograniczone przez silne krzewienie roślin sąsiednich. Silne zainfekowanie, a zwłaszcza uszkodzenie węzła krzewienia ozimin, skutkuje ich zamieraniem. Pierwotnym źródłem patogenu są resztki porażonych roślin oraz gleba.

Jak rozpoznać porażenie przez pałecznicę?

Szarobiała grzybnia pojawia się na gnijących, brunatniejących roślinach wiosną. Na liściach i źdźbłach widoczne są sklerocja, przyjmujące postać brązowych grudek. Grzyb infekuje najpierw najstarsze liście i pędy. Silne porażenie prowadzi do żółknięcia roślin, osłabienia krzewienia, a przy silnej presji patogenu nawet do zamierania roślin.

Najlepszą metodą walki ze sprawcą pałecznicy zbóż i traw (T. incarnata) jest stosowanie zapraw nasiennych. Jak wskazują badania prowadzone w wielu krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce m.in. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, obecnie substancją o najwyższej udowodnionej skuteczności wobec tego patogenu jest sedaksan. Zapobieganie polega na prawidłowym zmianowaniu, niszczeniu resztek pożniwnych, optymalnym terminie i normie wysiewu, nawożeniu fosforem i stosowaniu obornika.

Fot. Walerowska

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dużo śniegu i lekki mróz. Prognoza pogody od 19 do 25 stycznia

Najbliższe dni w prognozie pogody zapowiadają krótki powrót zimy, tej prawdziwej z minusowymi temperaturami oraz opadami śniegu. Taki jednak stan rzeczy nie będzie utrzymywał się długo.

czytaj więcej

Czy święta Bożego Narodzenia będą białe? Gdzie spadnie śnieg?

Czy w tym roku czekają nas białe Święta Bożego Narodzenia? Szanse na to są spore, jednak czy śnieg się ostanie chociaż na kilka dni, aby prawdziwie poczuć magię tegorocznych świąt?

czytaj więcej
Zboża

Kiedy pleśń śniegowa zaatakuje jęczmień bez śniegu?

Sprawca pleśni śniegowej, grzyb Microdochium nivale powszechnie występuje w środowisku, zwłaszcza na polach, gdzie często uprawia się zboża oraz kukurydzę. Wymaga on do rozwoju na roślinach specyficznych warunków – stosunkowo niskiej temperatury (0–10°C), odcięcia roślin od powietrza, co powoduje, że się duszą oraz dość długiego występowania takich warunków. Dlaczego w ubiegłym roku pleśń śniegowa zaatakowała jęczmień ozimy pomimo małych opadów śniegu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)