Wzrost podatków dla działów specjalnych. Ile zapłacą rolnicy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wzrost podatków dla działów specjalnych. Ile zapłacą rolnicy?

08.08.2023autor: wk

Efektem wzrostu wskaźnika cen produkcji rolnej, aż o 38,6% jest szykowany wzrost podatków z tytułu prowadzenia działów specjalnych. Problem ten dotknie nawet 37 tysięcy rolników, którzy zajmują się uprawą roślin znajdujących się w tzw. dziale specjalnym. Ile zapłacą rolnicy?

Do konsultacji społecznych został przesłany projekt rozporządzenia przez ministerstwo finansów „w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej”, które będą obowiązywać w 2024 r.

Minister finansów co roku określa normy szacunkowe dochodu na podstawie wskaźnika wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, który ogłaszany jest przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Ogłosił on w komunikacie z dnia 25 maja 2023 roku, że wskaźnik cen towarowej produkcji rolniczej w 2022 roku w stosunku do roku 2021 wyniósł 138,6 – wzrost cen o 38,6%.

- Uwzględniając ww. wskaźnik ogłoszony przez Prezesa GUS w projektowanym rozporządzeniu została określona wysokość norm szacunkowych dochodu na 2024 r – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Ile zapłacą rolnicy z działów specjalnych?

Dla rolników z działów specjalnych oznacza to przede wszystkim znaczny wzrost podatków.




Rolnicy z działów specjalnych, jak szacuje ministerstwo finansów, zapłacą prawie 25 mln zł podatku. Nowe normy mają wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku.

Konsultacje społeczne

Do konsultacji społecznych został wysłany projekt rozporządzenia. W konsultacjach tych wezmą udział:
  • Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych;
  • Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych;
  • Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu;
  • Krajowa Rada Drobiarstwa;
  • Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj;
  • Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków Pod Osłonami;
  • Polski Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych.

wk
Fot: envato.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty rolnictwo ekologiczne – więcej rolników otrzyma pieniądze. Zmiany w zasadach!

Dzięki zmianom, jakie wprowadzono w zasadach dotyczących rolnictwa ekologicznego, więcej rolników może otrzymać dopłaty. Jest tylko jeden warunek.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy - rolnictwo węglowe. ZMIANY w projekcie!

Ministerstwo rolnictwa proponuje zmiany i uproszczenia w zasadach realizacji ekoschematów na rzecz klimatu i środowiska. Wyjaśniła się m.in. kontrowersyjna sprawa zróżnicowania struktura upraw w Rolnictwie węglowym.

czytaj więcej
Zarządzanie

Polska silnym producentem mleka w Europie. Jakie perspektywy na przyszłość?

Polska jest silnym producentem mleka w Europie, choć to Europa może stracić swoją pozycję na arenie globalnej z powodu ograniczeń, narzucanych przez polityków i aktywistów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)