Rolnicy prowadzący gospodarstwa o statusie małych firm też będą mogli skorzystać z zamrożenia cen prądu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy prowadzący gospodarstwa o statusie małych firm też będą mogli skorzystać z zamrożenia cen prądu

18.10.2022autor: Bartłomiej Czekała

Miesiąc temu rząd ogłosił, że wszyscy odbiorcy indywidualni, w tym rolnicy, będą mogli skorzystać z zamrożenia cen prądu i ich zagwarantowania w stałej wysokości w całym 2023 roku do wysokości zużycia 2,6 tys. kWh. Teraz na Radzie Ministrów przyjęto autopoprawkę, która daje możliwość zamrożenia cen prądu w 2023 roku także tym rolnikom, którzy prowadza swoje gospodarstwa jako mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Rada Ministrów podczas posiedzenia w dniu 18.10.2022 roku przyjęła autopoprawkę do projektu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska.

Zamrożenie cen prądu także dla producentów rolnych


Rządowa autopoprawka przewiduje, że producenci rolni, którzy są mikro, małymi lub średnimi przedsiębiorcami, będą mogli skorzystać z rządowego wsparcia, w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej.


Nowe przepisy mają objąć także obiekty sportowe, przeznaczone m.in. do realizacji szkolenia członków kadry narodowej polskich związków sportowych, kadr wojewódzkich oraz osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że na posiedzeniu w dniu 14 października 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który przewiduje pomoc dla małych i średnich przedsiębiorców, w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej. Wsparcie obejmie także samorządy oraz m.in. szkoły, przedszkola, szpitale, domy pomocy społecznej czy noclegownie. Zwiększy się ponadto pomoc dla gospodarstw domowych. Aby chronić odbiorców prądu, wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną. Wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi przez sprzedawców energii, nie wyższej niż:

r e k l a m a

- 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych,

- 785 zł za MWh dla pozostałych uprawnionych odbiorców.

Warto dodać, że wielu producentów rolnych i rolników prowadzących swoje gospodarstwa jako mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa ma w swoich gospodarstwach taryfy przemysłowe, ponieważ zużywają więcej energii elektrycznej i najczęściej są płatnikami podatku VAT. Jest tak ponieważ koszty energii elektrycznej są wliczane w koszty działalności.

Dla rolników indywidualnych będzie gwarantowana cena energii

Miesiąc temu rząd ogłosił że ze wsparcia będą mogli skorzystać także rolnicy. W przypadku tej grupy limit będzie wyższy niż dla gospodarstw domowych i wyniesie 2600 kWh. Taki sam pułap, do którego nie będzie żadnej podwyżki, będzie obowiązywał w przypadku gospodarstw domowych, w których jest przynajmniej jedna osoba niepełnosprawna oraz takich, gdzie jest co najmniej trójka dzieci.

Jak rolnik może skorzystać z gwarantowanej ceny energii?

By skorzystać z gwarantowanej ceny energii, gospodarstwo domowe nie składa żadnych dokumentów. To dostawca energii będzie na podstawie rachunków oceniał poziom zużycia energii i automatycznie cenę obniżał.

Jeżeli chodzi o rolników to obniżenie ceny nastąpi na podstawie zaświadczenia z urzędu dokumentującego zapłacenie podatku rolnego.

Natomiast w przypadku dużej rodziny wystarczy Karta Dużej Rodziny, a w przypadku osoby z niepełnosprawnością – dokument potwierdzający niepełnosprawność 


fot. Envato Elements

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Publikujemy wzory pism o tańszy prąd do największych polskich dostawców energii

Aby korzystać z energii elektrycznej w 2023 roku w cenie 693 zł/MWh, rolnicy muszą złożyć do swojego sprzedawcy energii stosowne oświadczenie. Publikujemy wzory pism największych krajowych operatorów: Tauron, E.ON, Energa, PGE i Enea.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Nawozy azotowe tanieją. Agrochem Puławy opublikował nowy cennik

Od blisko roku gdy Agrochem Puławy - oficjalny dystrybutor nawozów z Grupy Azoty - publikuje nowe cenniki nawozów sztucznych, to zawsze wywołuje to u rolników sporo emocji. Nie inaczej jest i tym razem. Firma podała dziś nowe ceny nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Są i niespodzianki w cenach i emocje u rolników.

czytaj więcej
Zarządzanie

Tarcza Antyinflacyjna przedłużona: Niższe stawki VAT na płody rolne, nawozy, paliwo i środki ochrony roślin

Tarcza Antyinflacyjna będzie obowiązywać do końca 2022 roku. Taką decyzję podjął Rząd Mateusza Morawieckiego podczas wtorkowego posiedzenia. To oznacza, że rolnicy do końca grudnia będą sprzedawać swoje płody rolne z zerową stawką VAT, a środki do produkcji będą nabywać z obniżoną stawką tego podatku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)