Hodowcy: wstrzymać badania norek, nie chcemy nieszczepionych weterynarzy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Hodowcy: wstrzymać badania norek, nie chcemy nieszczepionych weterynarzy

26.02.2021autor: wk

Hodowcy norek apelują do ministra rolnictwa o zaprzestanie badań norek pod kątem obecności Covid-19 do czasu zaszczepienia lekarzy weterynarii kontrolujących fermy. Hodowcy poinformowali, że dostępne są już szczepionki na koronawirusa u norek, które mogą uratować branżę na całym świecie. 

Na konferencji prasowej przed siedzibą ministerstwa rolnictwa pojawili się dzisiaj przedstawiciele trzech organizacji hodowców zwierząt futerkowych, którzy przypomnieli, że w całym kraju trwają badania norek pod kątem występowania SARS-CoV-2. 

Najpierw zaszczepić, potem badać


W życie weszło już rozporządzenie Rady Ministrów na mocy, którego urzędowi lekarze weterynarii oraz osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej, wykonujące czynności związane z kontrolą występowania zakażenia SARS-CoV-2 u norek i zwalczaniem ognisk tej choroby, zostali włączeni do szczepień przeciwko COVID-19- w grupie „0”, której szczepienie jest obecnie realizowane. 

- Niestety, cały czas odbywa się pobieranie próbek przez lekarzy którzy nie są zaszczepieni. Uważamy, że takie badania mogą być mylne. Dlatego zwracamy się do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy o zaprzestanie badania norek do czasu zaszczepienia lekarzy weterynarii. Po ich zaszczepieniu jesteśmy gotowi dalej przyjmować lekarzy weterynarii, aby pobierali próbki - powiedział Daniel Chmielewski prezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych.
r e k l a m a

Apel o okrągły stół


Organizacje hodowców zaapelowały też o zorganizowanie okrągłego stołu dotyczącego sytuacji branży w Polsce. – Chcemy porozmawiać na temat ewentualnych odszkodowań i przyszłości branży. Apeluję, żeby wszystkie organizacje wzięły udział w takich rozmowach. Spotkajmy się i rozmawiajmy - dodał Chmielewski.  

Hodowcy domagają się także wpisania norek amerykańskich do gatunków zwierząt, u których choroby zwalcza się z urzędu. Dzięki temu właściciele likwidowanych nakazami administracyjnymi przez Inspekcję Weterynaryjną ferm będą mogli liczyć na odszkodowania z tego tytułu. 

– Muszą być zabezpieczone środki w budżecie państwa na ten cel. Do tego czasu rolnicy nie powinni wpuszczać na fermy żadnych osób pobierających próbki - powiedział dr Tadeusz Jakubowski z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych oraz wykładowca SGGW.  

Będzie szczepionka dla norek


Organizacje hodowców zwierząt futerkowych zwróciły także uwagę, że na świecie pojawiają się już szczepionki dla norek przeciwdziałające SAR-CoV-2. 

- W naszej opinii opracowane szczepionki mogą stać się rozwiązaniem problemów hodowców i producentów zwierząt futerkowych, jak i przede wszystkim zabezpieczyć kwestie zdrowia publicznego – podsumowała Monika Przeworska z Instytutu Gospodarki Rolnej.

wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Norki będą badane dwa razy w roku

Ministerstwo rolnictwa chce zwiększyć częstotliwość badań norek pod kątem występowania koronawirusa. Polscy hodowcy mogą się spodziewać dwukrotnych kontroli w ciągu roku. Inspekcja Weterynaryjna będzie miała obowiązek sprawdzić wszystkie fermy w kraju. 

czytaj więcej
Aktualności

Szczepionki dla norek przeciwko SARS-CoV-2 w fazie badań

MRiRW wyjaśnia, że na razie norki nie mogą być szczepione, gdyż nadal trwają badania skuteczności preparatu. Dopóki nie zostanie zarejestrowany nie można go stosować. 

czytaj więcej
Zarządzanie

Polska silnym producentem mleka w Europie. Jakie perspektywy na przyszłość?

Polska jest silnym producentem mleka w Europie, choć to Europa może stracić swoją pozycję na arenie globalnej z powodu ograniczeń, narzucanych przez polityków i aktywistów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)