Co z odszkodowaniami dla hodowców norek?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co z odszkodowaniami dla hodowców norek?

02.03.2021autor: Kamila Szałaj

Przedłużają się prace nad odszkodowaniami dla hodowców norek, którzy będą musieli likwidować swoje stada, jeśli u zwierząt pojawi się koronawirus. Prawie miesiąc temu resort rolnictwa zapewniał nas, że kończy przygotowywać rozwiązania w tej sprawie. Dziś dowiedzieliśmy się, że tworzone są dopiero podstawy prawne, a przedstawiciele branży futerkowej nie dostali nawet zaproszenia na konsultacje w tej sprawie. Zaś wiceminister rolnictwa proponuje im... kredyty.

Obecnie norek nie ma na liście zwierząt, za wybicie których z powodu koronawirusa przysługuje rekompensata. Dlatego od kilku tygodni o takie odszkodowania walczą i przedstawiciele przemysłu futrzarskiego, i samorząd rolniczy. Sprawa nabrała rozpędu po tym, jak pod koniec stycznia na jednej z ferm norek koło Kartuz (woj. pomorskie) pojawił się koronawirus. W związku z tym zlikwidowane zostało całe stado – w sumie 6 tys. zwierząt, a właściciel oszacował straty na ok. 10 mln zł.


Wtedy ministerstwo rolnictwa zapewniło nas, że szybko wprowadzi przepisy umożliwiające wypłatę rekompensat. Jednak minął miesiąc i żadne propozycje ze strony resortu nie padły, poza tym, że poszkodowani hodowcy… mogą ubiegać się o kredyty preferencyjne. Taką informację przekazał w miniony piątek samorządowi rolniczemu wiceminister rolnictwa. 

Z kolei wczoraj otrzymaliśmy informację od resortu, że w sprawie odszkodowań… nadal tworzone są podstawy prawne.

- W MRiRW prowadzone są w dalszym ciągu prace legislacyjne mające na celu stworzenie podstawy prawnej umożliwiającej ubieganie się o pomoc przez posiadaczy norek za ich zabicie w związku z wdrażaniem przepisów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zwalczania SARS-CoV-2 u norek – wyjaśnia nam resort rolnictwa.

Takim obrotem spraw zdziwiona jest branża futerkowa, której przedstawiciele nie zostali poproszeni o konsultacje w sprawie odszkodowań, a przecież udział strony zainteresowanej jest tu konieczny.

- Minister w ogóle z nami nie rozmawia. Żaden z trzech istniejących w Polsce związków hodowców zwierząt futerkowych nie został zaproszony przez ministra rolnictwa do rozmów na temat odszkodowań, więc jestem zaskoczony tym komunikatem. Zastanawiam się tylko, na jakiej podstawie minister ustali wysokość odszkodowania, skoro na żadnej z naszych ferm nie było do tej pory ani jednego rachmistrza, by sprawdzić, który z 230 rodzajów okrywy włosowej znajduje się na fermach. A ich rozpiętość cenowa jest duża – jeden może kosztować 150 euro, drugi 35 euro. Trzeba też brać pod uwagę fakt, że ceny skór rosną. W ubiegłym tygodniu na aukcji w Kopenhadze wzrosły nawet o 98 proc. – wyjaśnia w rozmowie z nami Marek Miśko , dyrektor Polskiego Związku Futrzarskiego.

Miśko zaznacza też, że minister Grzegorz Puda nie wyczerpał wszystkich możliwych narzędzi do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa na fermach norek. 

- Są to na przykład szczepienia, o które domagamy się od tygodni. Poza tym Amerykanie już mają tę szczepionkę i chcą ją testować na norkach w Polsce, ale nie mogą tego zrobić, bo minister nie podejmuje tematu – wyjaśnia Marek Miśko. I dodaje, że kilku posłów już złożyło interpelację do ministra rolnictwa z pytaniami m.in. o to, ile występuje mutacji koronawirusa u norki i ile osób zraziło się od tego zwierzęcia. 

- Odpowiedź na te pytania może zaburzyć całą narrację ministerstwa o jakimkolwiek wybijaniu zwierząt. Bo jeśli tych danych nie ma, to na jakiej podstawie wybija się zwierzęta? – pyta dyrektor.
 Kamila Szałaj
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Norki będą badane dwa razy w roku

Ministerstwo rolnictwa chce zwiększyć częstotliwość badań norek pod kątem występowania koronawirusa. Polscy hodowcy mogą się spodziewać dwukrotnych kontroli w ciągu roku. Inspekcja Weterynaryjna będzie miała obowiązek sprawdzić wszystkie fermy w kraju. 

czytaj więcej
Aktualności

Szczepionki dla norek przeciwko SARS-CoV-2 w fazie badań

MRiRW wyjaśnia, że na razie norki nie mogą być szczepione, gdyż nadal trwają badania skuteczności preparatu. Dopóki nie zostanie zarejestrowany nie można go stosować. 

czytaj więcej
Zarządzanie

Polska silnym producentem mleka w Europie. Jakie perspektywy na przyszłość?

Polska jest silnym producentem mleka w Europie, choć to Europa może stracić swoją pozycję na arenie globalnej z powodu ograniczeń, narzucanych przez polityków i aktywistów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)