Ziemniak z "paszportem". Ministerstwo rusza z budową specjalnego systemu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ziemniak z "paszportem". Ministerstwo rusza z budową specjalnego systemu

29.01.2021autor: Kamila Szałaj

Resort rolnictwa rozpoczął prace nad paszportyzacją polskiej żywności. Wczoraj podpisano list intencyjny w tej sprawie. Jednym z produktów ujętych w projekcie jest ziemniak.

Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na pochodzenie danego produktu. By zapewnić im możliwość uzyskania wiarygodnej informacji o żywności na każdym etapie łańcucha dostaw ministerstwo rolnictwa chce wdrożyć Paszportyzację Polskiej Żywności. W tym roku ma ruszyć pilotaż tego projektu na rynkach ziemniaka, wołowiny i wieprzowiny.

- Dotychczasowe oznaczenia były w różny sposób manipulowane. Panowała tam pewna nieuczciwość, którą ten projekt będzie mógł zlikwidować, tak by konsument świadomie mógł wybierać polskie produkty – powiedział wczoraj minister rolnictwa Grzegorz Puda. 

Ocenił, że projekt paszportyzacji polskiej żywności wpisuje się w międzynarodowe trendy, w ogólnoświatowe trendy. 

Wczoraj w siedzibie ministerstwa rolnictwa list intencyjny na rzecz realizacji projektu podpisali: minister rolnictwa, pełnomocnik rządu do spraw GovTech, KOWR, Główny Lekarz Weterynarii, IJHARS, PIORiN, ARiMR, GIS i Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Paszportyzacja Polskiej Żywnośc
i to jeden z elementów przygotowujących wdrażanie w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021 – 2027 idei „Od pola do stołu”. Ma być to cyfrowy system gwarantujący efektywne śledzenie i identyfikowanie informacji o produktach rolno-spożywczych w łańcuchu dostaw. Jego funkcjonalności mają umożliwić rejestrowanie i walidowanie transakcji w procesach produkcji i dystrybucji żywności, co istotnie przyczyni się do zwiększenia wiarygodności, przejrzystości i pewności informacji o jej pochodzeniu.
r e k l a m a

Co da nam taki system?

Do głównych przyczyn zapotrzebowania na wdrożenie systemu monitorującego śledzenie informacji o produktach żywnościowych w Polsce zaliczyć można:
  • rosnące zapotrzebowanie na szybko i łatwo dostępne informacje o produkcie żywnościowym, w tym pochodzenie, przetwarzanie i drodze od producenta do konsumenta, 
  • spadające zaufanie do finalnego produktu żywnościowego,
  • malejącą przejrzystość w łańcuchach dostaw żywności,
  • rosnącą liczbę podmiotów zaangażowanych w łańcuchy dostaw,
  • pojawiające się przypadki zanieczyszczeń i skażenia żywności,
  • wysokie koszty i nieskuteczność systemów opartych na papierowych zapisach i tradycyjnych rozwiązaniach IT,
  • wysoką podatność na błędy, oszustwa i korupcję,
  • wielość konkurencyjnych organizacji wydających certyfikaty i związane z tym ryzyko nadużyć.
Bartłomiej Czekała, Kamila Szałaj, fot. MRiRW
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

DOWNS wprowadza nowy sortownik optyczny do ziemniaków

Firma DOWNS, znany producent maszyn do ziemniaków,  wprowadza na rynek nowy sortownik optyczny DOWNS CropVision.

czytaj więcej

Regulatory wzrostu w przechowalni ziemniaków: już bez chlorprofamu

Ziemniaki na naszych stołach goszczą o każdej porze roku. Zanim jednak trafią na talerz czy też zostaną przetworzone, np. na frytki, muszą przejść przez złożony cykl produkcyjny. Jednym z jego istotnych etapów jest przechowywanie bulw.

czytaj więcej

Jakie będą stawki pomocy dla rolnictwa ekologicznego? Jakie kwoty przeznaczone są na uprawę warzyw czy zielarską?

Znane są już stawki dla rolnictwa ekologicznego, które zaczną obowiązywać w roku 2023. Do jakiej wielkości gospodarstwo będzie się zaliczać do pomocy? Co muszą przygotować przyszli beneficjenci programu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)