PZPRZ - zabezpieczenie ilości oraz cen gazu i oleju opałowego dla rolników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

PZPRZ - zabezpieczenie ilości oraz cen gazu i oleju opałowego dla rolników

15.06.2022autor: Patrycja Bernat

Polski Związek Producentów Roślin zwrócił się do Wiceministra, Henryka Kowalczyka o interwencje i zabezpieczenie gazu i oleju opałowego. Ustanowienie taryfy ochronnej w zakresie cen oraz przyłączenie rolników pod instytucję pożytku publicznego.

PZPR w oficjalnym piśmie zwrócił się z prośbą do Wicepremiera o interwencję w celu zabezpieczenia ilości gazu oraz oleju napędowego wykorzystywanego w rolnictwie. W cenach, które gwarantowałyby opłacalność produkcji.

Aktualna sytuacja geopolityczna, z której wynikają ostatnie bardzo wysokie podwyżki cen gazu, przekłada się nie tylko na ceny nawozów. Gaz, a także olej opałowy wykorzystywany jest również w suszeniu rzepaku, kukurydzy oraz zbóż.

Naszego kraju nie stać na takie marnotrawstwo

„Panie Premierze, to rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której rolników nie będzie stać na zakup gazu do suszarni, a niedosuszone ziarno rzepaku czy zbóż zmarnuje się w procesie przechowywania. Naszego kraju nie stać na takie marnotrawstwo, tym bardziej że to polskie zboże właśnie może pomóc zapobiec wystąpieniu klęski głodu w krajach, które do tej pory były odbiorcami ziarna z objętej wojną Ukrainy. Należy zrobić wszystko, aby wykorzystać ten potencjał eksportowy, a temu powinno służyć m.in. wsparcie polskich rolników w zbijaniu niebotycznych cen nośników energii” – czytamy w piśmie do wicepremiera Wojciechowskiego.

W marcu 2022 roku w obliczu działań Rosji rząd zdecydował o przedłużeniu ochrony taryfowej cen gazu w odniesieniu do cen gazu prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na odbiorców domowych oraz instytucje pożytku publicznego aż do 2027 r.

Kogo objęła ochrona taryfowa? Rolnicy jako instytucja pożytku publicznego

Ochrona taryfowa objęła gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz jednostki użyteczności publicznej, jak szpitale czy szkoły.
PZPRZ wniósł o ustanowienie takiej taryfy ochronnej w odniesieniu do cen gazu dla rolnictwa i przyłączenie rolników pod instytucję pożytku publicznego. Jak argumentują „w końcu są odpowiedzialni za bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju”.

Źródło: PZPRZ
Fot: envatoelemenst

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Agro-Tech 2022 i inne targi rolnicze w Minikowie 2022 – termin, atrakcje

Pierwszy weekend lipca warto spędzić w Minikowie na Kujawach i Pomorzu. Tam w tych dniach KPODR organizuje Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH. Czego możemy się spodziewać?

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Ukraińskie „wojska ciągnikowe” mają swój znaczek pocztowy

Ciągnik holujący czołg to nowy symbol w ogarniętej wojną Ukrainie. Symbol ten właśnie zwyciężył w konkursie na najładniejszy znaczek pocztowy.

czytaj więcej

Rolnicy mogą dorobić więcej do emerytury i renty. Ile?

Od 1 czerwca obowiązują nowe kwoty przychodu decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych pobieranych również z KRUS. Nie dotyczą one osób, które mają ustalone prawo do emerytury rolniczej i osiągnęły powszechny wiek emerytalny, który wynosi dla kobiety 60 lat, a dla mężczyzny 65. Emeryci ci mogą zarobkować bez ograniczeń.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)