Przed sezonem przechowalniczym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przed sezonem przechowalniczym

20.09.2020autor: Kamila Szałaj

Odpowiednie przygotowanie obiektu przechowalniczego jest warunkiem niezbędnym do utrzymania wysokiej jakości pozbiorczej owoców i warzyw. Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności należy zadbać, aby obiekt przechowalniczy został dobrze posprzątany, umyty i zdezynfekowany. Nie wolno pominąć tego kroku. Właściwe przygotowanie komór chłodniczych do nowego sezonu przechowalniczego warunkuje dobre przechowanie warzyw i owoców.

Zaniedbania mogą doprowadzić do obniżenia jakości towarów, krótszego ich przechowywania lub do zepsucia. Należy być tego świadomym, że zaniedbany obiekt trudno jest później doprowadzić szybko do odpowiedniego stanu. W przypadku dużych powierzchni sortowniczo-przechowalniczych mogą być potrzebne na ten zabieg nawet 2 tygodnie.

Jak myć?

Jeżeli zdecydujemy się na odkażanie komór nie później niż po zakończeniu okresu przechowalniczego, będzie łatwiej usunąć zabrudzenia, gdyż nie będą jeszcze nadmiernie zaschnięte. Dzięki temu mniejszym nakładem wody, pracy uzyskamy oczekiwany efekt. Czyszczeniu podlegają posadzki, ściany, sufity, drzwi do komór chłodniczych (również gazoszczelne). Przygotowanie komór do dezynfekcji należy rozpocząć od dokładnego ich opróżnienia ze składowanych płodów oraz zanieczyszczeń stałych i resztek roślin. 
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Charsznickie Dni Kapusty. Odmianowy zawrót głowy

Wczoraj w Charsznicy, kapuścianej stolicy Polski odbyło się doroczne Święto Kapusty. W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, imprezę zorganizowano w okrojonej formie – bez jarmarku i z dużo mniejszą liczbą gości. Gospodarze wraz z firmami nasiennymi, nawozowymi i producentami środków ochrony roślin prezentowali przybyłym rolnikom poletka z odmianami kapusty. Choć wszystko odbyło się w podwyższonym reżimie sanitarnym, wiedzy i inspirujących rozmów nie zabrakło!

czytaj więcej

Jakie będą stawki pomocy dla rolnictwa ekologicznego? Jakie kwoty przeznaczone są na uprawę warzyw czy zielarską?

Znane są już stawki dla rolnictwa ekologicznego, które zaczną obowiązywać w roku 2023. Do jakiej wielkości gospodarstwo będzie się zaliczać do pomocy? Co muszą przygotować przyszli beneficjenci programu?

czytaj więcej

1,5 miliarda złotych na ubezpieczenia upraw. Dlaczego zainteresowanie jest minimalne?

Na ubezpieczenie upraw oraz zwierząt gospodarskich rząd przeznaczy 1,5 miliarda złotych. Mimo to zainteresowanie zakupem polis jest minimalne. Dlaczego tak się dzieje?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)