ARiMR: więcej na dopłaty do kredytów na zakup ziemi dla młodych rolników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ARiMR: więcej na dopłaty do kredytów na zakup ziemi dla młodych rolników

27.04.2021autor: Dorota Kolasińska

ARiMR zwiększy dziś limit środków na dopłaty do kredytów na zakup ziemi przez młodych rolników (z linii MRcsk).

ARiMR zwiększa limit dopłat do kredytów do 10 mln zł. Młodzi rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Banku S.A., a także w zrzeszonych i współpracujących z nimi bankach spółdzielczych oraz w: BNP Paribas Bank Polska S.A., Santander Bank Polska S.A., Krakowskim Banku Spółdzielczym, Banku Spółdzielczym w Brodnicy.

Kredyt z linii MRcsk może być przeznaczony na uprawy rolne inne niż wieloletnie, uprawy roślin wieloletnich, rozmnażanie roślin, chów i hodowlę zwierząt, uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana), ale również na obróbkę nasion w celu rozmnażania roślin. 
Kredyt może być udzielony na rozpoczęcie działalności przez młodych rolników. 

– Kredyt może zostać przeznaczony na sfinansowanie zakupu użytków rolnych, których przeznaczenie określone w planie zagospodarowania przestrzennego gminy jest rolnicze, w celu utworzenia nowego lub powiększenia istniejącego gospodarstwa rolnego do powierzchni nie większej niż 300 ha użytków rolnych – podaje ARiMR. Utworzone gospodarstwo nie może być mniejsze niż średnia wojewódzka (na dzień złożenia wniosku). 
r e k l a m a

Kto może się ubiegać o kredyt dla młodego rolnika?

Kredyt przysługuje młodemu rolnikowi do 40 roku życia, posiadającemu kwalifikacje zawodowe, rozpoczynającemu prowadzenie gospodarstwa, a w ciągu 18 miesięcy osoba ta stanie się rolnikiem aktywnym zawodowo. Rolnik musi złożyć ponadto plan realizacji inwestycji. 

Jakiej wysokości kredyt i wkład własny? 

Kwota kredytu nie może przekroczyć 90% wartości nakładów inwestycyjnych na gospodarstwo rolne i wynosić więcej niż 5 mln zł. Oprocentowanie kredytu ustala bank i określa w umowie kredytu, a kwota pomocy określona w umowie kredytu nie może zostać zwiększona. Okres kredytowania oraz okres ewentualnej karencji w spłacie kredytu określane są w umowie kredytu, jednak okres do całkowitej spłaty wraz z odsetkami nie może być krótszy niż 5 lat.

Więcej informacji na temat linii MRcsk znajdziesz TUTAJ 

oprac. dkol na podst. ARiMR
Fot. Kolasińska
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego. Redaktor działów: top bydło i top agrar Polska Online,

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dotacje dla młodych rolników – jest nowy termin naboru

Młodzi rolnicy mają więcej czasu na składanie wniosków o premię dla młodych rolników. Teraz mogą się oni ubiegać o premię do końca czerwca. Zatem termin na składanie wniosku został wydłużony o miesiąc.

czytaj więcej
Aktualności

Limit środków na kredyty zwiększony, ale banki nie mają informacji?

27 kwietnia 2021 r. ARiMR zwiększyła udostępniony współpracującym bankom na 2021 r. limit środków na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z linii MRcsk). Niestety, banki nie mają na ten temat informacji.

czytaj więcej
Aktualności

Składałeś w ARiMR wniosek o dofinansowanie zakupu maszyn? Sprawdź czy załapiesz się na pomoc!

ARiMR podała listę beneficjentów, którzy złożyli wnioski na inwestycje mające na celu ochronę wód przed azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Można otrzymać do 100 tys. zł! Zobacz, czy jesteś na liście! 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)