Tylko rolnik aktywny może otrzymać dopłaty. Aktywny, czyli jaki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Tylko rolnik aktywny może otrzymać dopłaty. Aktywny, czyli jaki?

06.07.2022

Obowiązkowa definicja rolnika aktywnego zawodowo wchodzi od przyszłego roku. Ma ona umożliwić ubieganie się o otrzymanie dopłat bezpośrednich. Ma być to sposób Unii Europejskiej na wyeliminowanie podmiotów posiadających ziemię, ale nie zajmujących się produkcją rolną. 

Już w przyszłym roku wejdzie w życie obowiązkowa definicja rolnika aktywnego zawodowo, która będzie umożliwiać ubieganie się o dopłaty bezpośrednie. Unia Europejska i rząd chcą w ten sposób wyeliminować finansowanie dużych podmiotów mających ziemię, ale nie zajmujących się produkcją rolną. 

Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało na wnioski zawarte w stanowisku Dolnośląskiej Izby Rolniczej z 27 maja 2022r. Jedną z podnoszonych wtedy kwestii była definicja aktywnego rolnika.

Polska propozycja w Brukseli

Z odpowiedzi MRiRW wynika, że od 2023 r. stosowanie definicji rolnika aktywnego będzie obowiązkowe dla państw członkowskich. W projekcie Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej przesłanym do Komisji Europejskiej zaproponowano następującą definicję:

- rolnicy, którzy za poprzedni rok otrzymali płatności bezpośrednie w kwocie nieprzekraczającej 5 tys. euro będą automatycznie uznawani za aktywnych zawodowe.

W przypadku gdy kwota płatności za poprzedni rok przekracza 5 tys. euro rolnik będzie uznawany za aktywnego jeżeli nie prowadzi żadnej z działalności wymienionej na negatywnej liście:

  • administrowanie portami lotniczymi;
  • administrowanie wodociągami;
  • administrowanie trwałymi terenami sportowymi i rekreacyjnymi;
  • świadczeniem usług przewozu kolejowego'
  • świadczeniem usług w zakresie obrotu nieruchomościami.

Niemniej jednak rolnik prowadzący tego rodzaju działalność może zostać uznany za aktywnego nawet w przypadku kiedy przekroczy próg 5 tys. euro, jeżeli udokumentuje, że:

  • jego przychód z działalności rolniczej stanowi co najmniej 1/3 całego przychodu w gospodarstwie, lub
  • roczna kwota płatności bezpośrednich wynosi co najmniej 5% całości przychodów z działalności pozarolniczej, lub
  • główną działalność gospodarczą lub przedmiot działalności stanowi wykonywanie działalności rolniczej (w CEIDG działalność rolnicza tego rolnika została wskazana jako główna lub dokumenty z KRS lub REGON potwierdzą, że wykonywana przez rolnika działalność rolnicza stanowi główną działalność gospodarczą).
r e k l a m a

Rolnik z Marszałkowskiej nie dostanie dopłat?

W unijnych przepisach instytucja aktywnego rolnika zawodowo ma na celu wyeliminowanie ze wsparcia podmiotów, które dysponując znacznymi areałami ziemi rolnej nie zajmują się produkcja rolną.

- Zjawisko to nie sprzyja prawidłowej dystrybucji środków finansowych w ramach wsparcia bezpośredniego, którego zasadniczym celem jest wsparcie dochodów rolników. Niekorzystny wpływ pobierania płatności przez osoby nie zajmujące się  produkcją rolną dotyczy w szczególności dużych podmiotów, które posiadając znaczne zasoby ziemi osiągają wysokie przychody z tego tytułu. Z tego względu działania związane z badaniem aktywności rolniczej proponuje się ograniczyć jedynie do gospodarstw największych. W pozostałych przypadkach efekt stosowania tego mechanizmu byłyby niewspółmiernie małe do poniesionych nakładów administracyjnych – napisała w piśmie do Dolnośląskiej Izby Rolniczej wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.      

wk
fot. envatoelements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik z Wielkopolski wygrał ciągnik John Deere. Kluczki wręczył mu Adam Małysz

Pan Eugeniusz, rolnik z Wielkopolski, został laureatem 5. edycji loterii „Dbamy o polską ziemię” organizowanej przez Grupą Azoty. Kluczyki do nowego ciągnika John Deere 5075E wręczył rolnikowi Adam Małysz, ikona skoków narciarskich.

czytaj więcej

Rośliny miododajne – na jakie dopłaty mogą liczyć rolnicy?

Działania prośrodowiskowe, za które w nowym PROW rolnicy otrzymają dopłaty, stanowią aż 30% dopłat bezpośrednich.

czytaj więcej

Pomoc dla producentów chmielu. Ile będą wynosić dopłaty?

Produkcja chmielu w Polsce spada, tak samo, jak ceny skupu. Rząd jest w trakcie przygotowania pakietów pomocy dla jego producentów. Ile będzie wynosić stawka dopłaty do hektara? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)