Kolejne wstrzymania w produkcji nawozów azotowych. Po Grupie Azoty takie samo posunięcie ogłosił Anwil
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejne wstrzymania w produkcji nawozów azotowych. Po Grupie Azoty takie samo posunięcie ogłosił Anwil

24.08.2022

We wtorek rano 23.08.2022 dotarła wiadomość, że jeden z największych producentów nawozów Grupa Azoty ograniczyła produkcję nawozów azotowych. Wieczorem tego samego dnia podobne posunięcie ogłosił Anwil. 

Drogi gaz w Europie przyczyną wstrzymania produkcji nawozów

We wtorek, 23 sierpnia 2022 roku, pojawiła się informacja, że ANWIL podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu produkcji nawozów. Powodem tak, jak w przypadku Grupy Azoty, jest gwałtowny w​zrost cen gazu ziemnego w Europie. Do tej pory ANWIL jako jedna z kilku firm utrzymywała ciągłość produkcji nawozów, tym samym zapewniając ich dostępność na rynku.

Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa, dzisiaj rano zapewniał, że na jesieni nawozów nie zabraknie. 

- Oczywiście wstrzymanie produkcji może budzić niepokój rolników, ale ja przypominam, że w tej chwili jeszcze na magazynach Grupy Azoty jest dużo więcej nawozów niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku. Więc spokojnie będzie można te nawozy nabywać. W tej chwili jest ich grubo ponad 100 tysięcy ton na magazynach. Są też nawozy u dilerów, którzy są sprzedawcami autoryzowanymi Grupy Azoty. Oczywiście na sezon jesienny wystarczy nawozów, ale musimy pamiętać o wiośnie. Mam nadzieję, że sytuacja z gazem po tych przeglądach technicznych się uspokoi – mówił minister. Więcej przeczytasz w artykuleKolejny cios w rolników! Grupa Azoty ogranicza produkcję nawozów.

Podobne decyzje o wstrzymaniu produkcji nawozów podjęły do tej pory takie europejskie spółki z branży chemicznej, jak: Yara, OCI, Nitrogenmuvek, czy Fertiberi.

r e k l a m a

Wzrost cen gazu ziemnego o 41 proc. w ciągu tygodnia

- To co się obecnie dzieje z gazem ziemnym to sytuacja wyjątkowa, nieprzewidywalna i całkowicie niezależna od spółki - uzasadnia swoją decyzję ANWIL. 

W ciągu tygodnia ceny gazu wzrosły one aż o 41%. W dniu 15 sierpnia 2022 roku stawka za 1 MWh wynosiła 200,4 eur, dziś już 282,8 eur/MWh. Ogółem od 24 lutego, czyli od dnia wybuchu wojny w Ukrainie cena wzrosła aż o 218%, z 88,9 eur/MWh.

ANWIL wykorzysta przestój na remont

Spółka informuje, że na bieżąco monitoruje sytuację na rynku surowców. Kiedy tylko sytuacja na rynku się ustabilizuje, produkcja nawozów zostanie wznowiona. A dotychczasowe zobowiązania kontraktowe dla klientów na rynku polskim zostały zrealizowane.

Przedstawiciele spółki podają, że w trakcie przestoju produkcji ANWIL będzie realizował prace remontowe i inwestycyjne.

 

Oprac. nmm z tygodnik-rolniczy.pl

fot. Bernat

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Anwil - najpierw ogłosili wstrzymanie, a teraz wznowienie produkcji. Jakie ceny nawozów zaoferują?

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen poinformował o wznowieniu produkcji nawozów i tym samym CO2 przez Anwil. Kiedy ruszą dostawy? Jakie będą ceny nawozów? 

czytaj więcej

Interwencja na rynku nawozów - jakie mechanizmy zamierzają wprowadzić? Czy będą kolejne dopłaty?

Premier Mateusz Morawiecki w związku z ciągle rosnącymi cenami nawozów, a teraz go ogłoszeniu przez Anwil i Grupę Azoty wstrzymania produkcji, planuje interwencje w tym sektorze. Co zamierza? Czy będą kolejne dopłaty?

czytaj więcej

Grupa Azoty wstrzymuje produkcje nawozów. - To było niemożliwe do przewidzenia

Grupa Azoty postanowiła ograniczyć produkcję nawozów do 10% możliwości produkcyjnych. Spowodowane jest to sytuacją na rynku gazu ziemnego. Co na ten temat ma do powiedzenia minister rolnictwa? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)